ПЕРЕКЛАД:

Традиции: история украинской вишиванки

https://odessa-life.od.ua/article/6116-istoriya-ukrainskoy-vyshivanki

 

Скрізь сторіччя пронесла й зберегла Україна не тільки свої традиції, але й національну одежу. Самою відомою частиною національного українського костюму, безумовно, є вишиванка, день якої ми відмічаємо у третій четвер травня.

Сьогодні вишиванка не тільки елемент традиційного одягу, але й предмет національної гордості українців.

Але мало хто знає про цікаві факти, які пов’язані з одягом наших предків. Сьогодні  ми розповімо про багатогранність історії вишиванки в Україні.

Перші згадування про вишиту сорочку з’явилися в одинадцятому сторіччі. Виробляли її з  льону або конопляних волокон й обов’язково прикрашали орнаментом. Древні враховували, що там, де закінчується одяг й оголюється тіло, може жити нечиста сила, тому рукава, подол й горловину рубахи обов’язково вишивали спеціальними символами-оберегами.

Починаючи роботу над черговою вишиванкою, читали молитов, а якщо одежа була для обрядів, то ще й святили голки в церкві.

Дітей було прийнято вдягати в вишивану сорочку тільки тоді, коли вони ставали помічниками своїм батькам й приносили користь сім’ї.

Древні майстрині  вважали, що однієї кропіткої роботи недостатньо для  пошиття вишитої рубахи й додержувалися певного ритуалу, який мав глибокий сакральний сенс. Вони кололи собі голкою руку й приносили краплину крові на вівтар старого сімейного дерева, у якого просили для себе майстерства й таланту, благо трудитися їм приходилося багато. До заміжжя дівчина вишивала собі сорочки для приданого. Далі уся вишита одежа використовувалася нею в період заміжжя.

Головними кольорами в вишивці були червоний и синій, а поєднання чорного і червоного з’явились набагато пізніше.

Українську вишиванку відрізняють різноманітність орнаментів. Геометричні візерунки характерні для всієї слов’янської міфології. Однак в вишивці широко використовувалися й природні мотиви – зображення рослин, птиць й тварин. На одягу й зараз зображають хміль, виноград, маки, барвінок й калину.

Останні дослідження українських вчених довели, що стародавній орнамент на одежі представляє собою ще й зашифровані букви алфавіту.

Кольори й вишивка – це не тільки фантазія певної майстрині. За довгі часи кожна місцевість виробила свої кольорові поєднання й характерні візерунки. Наприклад, в центральній Україні частіше всього використовували рослинні орнаменти, яскравої складної вишивки віддавали перевагу в Закарпатті».

 

Пенсіонери поділилися враженнями:

Надія Біляєва: Сьогодні вишивка розповсюджена широко в Україні. Мало хто вишиває самотужки, але й такі є. Більшість купляє вишиванки. В моду увійшли вишивані елементи, які використовують в українському костюмі.

Валентина Доценко: Сама собі зробила національний костюм для хору, є літній варіант, є зимовий. Коли надягаю вишиваний костюм, відчуваю себе справжньою полтавчанкою.

Марія Фетісова.