Зустріч з представницею Уповноваженого із захисту державної мови на півдні України Ярославою Вітко-Присяжнюк, депутаткою Одеської районної ради, філологинею, ініціаторкою проєкту з популяризації української мови «Одеса україномовна» та першою кураторкою напрямку «Українська платформа багатонаціональної Одещини», якій відвідують слухачі «Університету третього віку» Приморського району міста Одеси, відбулася в дуже теплій, емоційній атмосфері.

По-перше, омбудсменку поздоровили з призначенням, яке почесне й зобов’язує. По-друге, було обговорено коло нагальних мовних питань й методів їхнього подолання.

На зустрічі були присутні студентська молодь, пенсіонери напрямку «Українська платформа багатонаціональної Одещини», письменник Роман Каркалія, журналістка Ута Кильтер та лідери з мовних питань міста.

В колі мовних питань знаходяться послуги, освіта, розмовні клуби. Сфера освіти найважча на сьогодення. В школі існує планування, конспекти;в дитячих садочках впроваджується мовлення, але скільки діти спілкуються неофіційно іншими мовами невідомо.

Журналістка Ута Кильтер переводила мовні питання з площини штрафування до заохочення. Посилання, безумовно, правильний й корисний, але як його втілити в життя, чи то розвиненням мовних клубів з залучанням молоді, яка поки навчається з метою зміцнювати зв’язок поколінь, чи то покращанням якості викладання на всіх рівнях, від – дитячих садочків до – держслужбовців й навпаки.

Отже, потрібна комплексна робота з упорядкуванням вивісок, написанням скарг, звернень, знаходженням новітніх форм роботи.

Дуже потужною  реплікою з зала, що мотивує, було згадування мовних проблем в Китаї, де молоді люди переходили на англійську й забували своє коріння. Там запропонували слово «мандарин», яке написане ієрогліфами, вживати повсюди: в метро, великих магазинах й маленьких крамничках, заправках пального тощо, щоби побачити реакцію людей. Проста ідея спрацьовує, чому не використати її на наших теренах, в одеських трамваях, на зупинках, об’єктах громадського харчування.

Присутні подякували мовному омбудсмену Ярославі Вітко-Присяжнюк, директорці бібліотеки імені Грушевського Амельченко Юліані Сергіївні, заступнику директора бібліотеки Булгаковій Ользі Андріївні, завідувачці соціокультурного відділу Нагорнюк Ользі Анатоліївні, бібліотекарям відділу Мозговій Тетяні Миколаївні, Ходіс Ользі Василівні та багатьом іншим.

Мовні питання сьогодні є питаннями найважливішими, які сприяють перемозі.

Марія Фетісова.