До речі, напередодні Нового року за китайським календарем, який відмічався 12 лютого, до Міжнародного Дня Бабака (Байбака), 02.02.2021 було написано казку онукам від бабусь. Тепер в Одеській області появився пам’ятник байбакові – виду, який було практично знищено.

ПЕРЕКЛАД:

«В Одеській області в національному природньому парку «Тузловські лимани» з’явився пам’ятник зникаючому виду – байбаку.

Степові байбаки ще в недавньому минулому в степовій й лісостеповій зонах були масовим видом тварин. Й серйозною частиною хутрового промислу (добре оброблена шкурка байбака мало відрізняється від норки). Однак широка й часто цільна розорювання степової цілини за минулі віки корінним образом змінила середовище проживання байбаків на більшої частині їхнього ареалу.

Байбак не може існувати на розораних землях, він мігрує на залишки цілини. Знаходячись на цих, порівняно обмежених площах стихійного промислу, він опинився в Україні на початку XX сторіччя на грані знищення. Зберіглися лише невеличкі колонії байбаків на територіях природних заповідників й конезаводів, – підкреслює Іван Русєв.

Сьогодні популяція байбаків живе на Півночі Одеської області, де є досвід успішної інтродукції байбака. Розселення байбака степового почалося і в Тарутинському степу.

В НПП «Тузловські лимани» є степові ділянки, котрі підходять як біотоп для реінтродукції й реакліматизації (реадаптації) цього степового виду ссавців. Но ці ділянки дуже малі за площиною, щоби байбак зміг сформувати стійкі поселення.

В пам’ять про зникаючих тварин, в НПП «Тузловські лимани» встановили монумент байбакові вагою 80 кг. Скульптор – Тарас Шевченко. Нагадаємо, що раніше в нацпарку встановили скульптуру пелікана».

Пенсіонери поділилися враженнями:

Надія Біляєва: Чомусь згадала гумористичний вислів: «Кролики – це не тільки цінний міх…». Це дуже гірка на смак історія про Дон Кіхота Івана Русєва, який один бореться супротив системи. Але нехай буде байбакові пам’ятник, може за його тінню будемо слідкувати за наступною весною.

Людмила Грубник: Людина знищила коня Пржевальського, також його степового родича тарпана, підібралася вже до байбака. Чи побачать онуки цих тварин?, – питання геть не риторичне.

Марія Фетісова.