«Всі відтінки смаку: які борщі готують в Одеській області», Одеське життя, 2022-07-03
Одеська область – найбільша область України. Вона знаходиться на кордоні Поділля та Бессарабії, отже, тут живуть поруч люди з різними гастрономічними традиціями. Їх легко простежити, на прикладі найпопулярнішої нашої страви – борщу. Звичайно, можна стверджувати, що у кожної господині він свій і не буває двох однакових борщів. Але водночас є певний набір характеристик, які відносить борщ до того чи іншого регіону. Цікавим у гастрономічному плані є озеро Ялпуг – найбільше озеро України. Навколо нього розташовано десять сіл і немає двох сіл, що стоять поруч, з однією домінуючою національністю. Є молдавське, болгарське, гагаузьке, албанське (арнаутське), українське, змішані – «радянські» села. Треба розуміти що й болгари, що населяють Бессарабію, прийшли з різних куточків Болгарії й, наприклад, культура криничанських болгар відрізняється від болгар з інших сіл.
Наш співрозмовник – історик Володимир Полторак розповідає, які борщі готують у різних районах Одеської області.
Пенсіонери склали сумісними зусиллями невеличкий квіз щодо регіональних різних борщів:
- Що саме в Молдові називають борщом? В місцевому борщі у якості заправки використовують квас на висівках, який у Молдові так і називається «борщ».
- Які добавки сприяють кисло-солодкому смаку борщів півдня Одещини? Цукрові буряки й цибулева зажарка сприяють солодкому фону борщу. Кислу ноту для консервації їжі додають зелені недостиглі сливи: чим кисліше, тим довше зберігається їжа.
- Що вам відомо про використання баклажанів й томатів у процесі приготування борщу? Томати або томатну пасту взимку часто використовують при приготуванні місцевих борщів, вони надають скоріше солодкуватий смак, баклажанами або патлажанами раніше називали томати.
- Які рецепти борщів мали чумаки? Чумацькі борщі були різними – на дичині: куріпці, фазані або сухій рибі, зокрема, камбалі. Для заправки використовувалась і тарань.
- Який борщ в румунській культурі? Слово «борщ» існує в румунській культурі, там так називають рибну юшку. Але цей термін характерний лише для Нижнього Дунаю, територія якого заселена нащадками запорозьких козаків та липованами. У румунському місті Суліна навіть проходить фестиваль борщу, і це – фестиваль риб’ячої юшки.
- Що ви знаєте про борщ з букерицями (маленькими вареничками)? У селі Плавні готують борщ із бурекіцами (бурегітами). Він червоного кольору, без капусти та всього того, що у нас вважається борщем. Але в ньому є маленькі варенички, які ліпляться вручну, а потім додається закислювач.
- Що знаєте про липованський рибний борщ «на сторчак»? На українському березі Дунаю липованський рибний борщ називається «на сторчак». Його специфіка – риба та дрібно-дрібно нарізані овочі. Одна з версій причини такої нарізки продуктів – велика борода липованських чоловіків. Овочі повинні поміститися в ложку та не зачепитися на бороді. Риба може бути будь-якою. За старих часів могли готувати на осетрині чи білузі. Зараз же, найчастіше варять на сомах, коропах, сазані чи й свіжому дунайському оселедці. Технологія така: спочатку рибу обсмажують, відокремлюють від кісток і лише потім відварюють. Ще одна особливість – борщ не має бути надто червоним. Тому для приготування використовується спеціальний буряк з білими прожилками – ситцевий.
- Які вам відомі рецепти борщу нашвидкуруч? Зрозуміло, що кожна гадзиня має свій рецепт приготування борщу, але тут треба підходити з того, що в тебе є в холодильник у й в будь-якому разі не поспішати, щодо технічних застосувань й закладки страви (тремо овочі на тертушці або ріжемо соломкою, дістаємо заготовлені свіжі морожені овочі або рибну консерву та таке інше) – головне відчувати, що готуєш українську національну страву як японці суші або італійці піцу.
Марія Фетісова.
Залиште коментар