«Без оптимізму життя позбавлене барв, – найдорожчий художник України Анатолій Криволап»

https://culture.fakty.ua/373568-bez-optimizma-zhizn-lishena-krasok-samyj-dorogoj-hudozhnik-ukrainy-anatolij-krivolap

Ольга СМЕТАНСЬКА, «ФАКТИ»

Ми живемо в дивовижний час – складний і цікавий. Пабло Пікассо писав: «Все, що можеш уявити – реально». Сьогодні ж реальним стає навіть те, про що вчора і подумати не можна було. Цікаво, як наш час колись будуть трактувати історики? І що розповість про нас мистецтво, яке створюється сьогодні нашими сучасниками?

«ФАКТИ» продовжують проєкт «Світ після пандемії» – серію інтерв’ю з відомими людьми та лідерами галузей про те, як, за їхньою думкою, вже найближчим часом можуть змінитися реалії життя.

Пенсіонери склали сумісними зусиллями невеличкий квіз:

  1. Хто є найдорожчим художником України? Найдорожчий сучасний художник України, роботи якого відомі в усьому світі, Анатолій Криволап. Кілька років тому його картина «Кінь. Надвечір’я» була продана з аукціону Phillips майже за 187 тисяч доларів.
  2. Коли відбулася перша виставка художника? Перша виставка відбулася, коли йому було 42 роки.
  3. Саме яка одна з візитівок творчості художника? Незвичайна палітра кольорів. 
  4. Назвіть картини художника. «Кінь. Надвечір’я», «Степ», «Ніч».
  5. Як можна боротися з підробками? Можливо, під час продажу в картину будуть вставляти чіп, щоб з неї неможливо було зняти копію і продати як оригінал. Такі чіпи допомогли б знаходити вкрадені шедеври. Електронним шляхом можна встановлювати й авторство твору мистецтва.
  6. Яке становище сьогодні на арт-ринку? Особливого руху немає За економічної невизначеності люди намагаються економити і не поспішають купувати предмети не першої необхідності, до яких можна віднести твори мистецтва. Зараз час купувати, а не продавати. Сьогодні є можливість придбати на арт-ринку все дешевше.
  7. Чи існує картина як антидепресант? Думаю, просто на карантині у багатьох з’явилося більше часу, і люди з цікавістю стали відкривати для себе незвідане. У кожному шедеврі відбиток часу, концентрація таланту, розуму і почуттів особистостей, які, можливо, були найцікавішими у своєму поколінні. У творах мистецтва – живопису, скульптури, музики – є код, що дає розуміння того, які цінності були важливі для людей в той період. Можливо, осягнувши його, людина сучасна щось почерпне для себе, в її свідомості щось зміниться. Адже ми постійно живемо в суєті. А уповільнення темпу життя, обумовлене пандемією, багатьом дозволило відкрити для себе щось нове.
  8. Над чим зараз працює художник? Над розписом храму Покрова в селі Липівка на Київщині – недалеко від Макарова. Робота триває вже шостий рік… Розписувати церкву цікаво. Паралельно з розписом працюю над етюдами. Всі звикли, що я пишу величезні полотна, а це мініатюри.

Пенсіонери поділилися враженнями:

Надія Біляєва: Вважаю, що нашому поколінню пощастило, бо ми мали можливість бачити зміни в суспільстві, які вплинули на арт-ринок. Наприклад, дуже спрощено, закон декомунізації вплинув на те, що деякі речі з часом стануть коштувати значно дорожче – це я припускаю, а життя, воно покаже.

Олена Д’якова: Під час революцій багато чого знищено, після будемо шкодувати, але процес пішов як то кажуть. Уламки завжди дорожче, ніж ціле. Мені пощастило товаришувати з багатьма людьми мистецького кола Одеси. Вони усі завзяті, але розуміються на тому, що треба відпочивати, щоби відчувати красу життя.

Людмила Грубник: Знати школи й стилі замало, треба знати художників, їхні роботи, вміти трохи малювати й отримувати від цього насолоду. Який такий Криволап та ще найдорожчий художник України? Ну, сучасний український художник Іван Марчук ще, чомусь згадала Іллю Глазунова, на виставку якого була страшезна черга в Одесі, потім ще Юрія Горбачова, який малював етикетку горілки. Заняття в «Університеті третього віку» дали багатенько. Крім Айвазовського, взнали Судковського, Кіриака Костанді також. Щодо сучасного мистецтва – це окрема величезна тема. Вважаю, що нам пощастило.

Марія Фетісова.