Стаття «Посередники між історією і сучасністю» дослідника Олександра САВЧУКА про кобзарство як місію і потребу популяризації гри на старосвітській і харківських бандурах.

Про кобзарство, яке бере свій початок ще за доби язичництва, пересічним українцям відомо не так багато. Крім того, що пісні-перекази кобзарів супроводжувалися грою на кобзі.  Зазвичай кобзарі ходили по хатах і зачаровували всіх своїми піснями. Їх завжди у кожній українській хаті чекали, приймали гостинно. Головною метою кобзарів було привернути увагу слухачів до значущих подій на теренах України, сфокусувати погляд на героїчних вчинках українців.

Відомо, що цей прошарок з часом був повністю знищений. “Розстріляний з’їзд кобзарів”— легенда чи  дійсні події  масових вбивств українських кобзарів та лірників після так званого «З’їзду народних співців Радянської України», начебто скликаного державними органами СРСР у 1930-х роках у Харкові, – питання досі відкрите.

Після перегляду статті пенсіонери склади коротенький квіз:

1. Наведіть паралелі як саме кобзарство вписується в європейську систему?

В багатьох європейських країнах були свої провісники свободи й правди, наприклад, в Англії й в Німеччині – лірники, Ірландії й Шотландії – барди. Барди — це виконавці епічних пісень на арфах. Можна також згадати фінських і шведських виконавців на кантеле (різновид гусел), які також мали епічний репертуар.

2.  Де в Україні існували центри кобзарства?

Кобзарі супроводжували воїнів, надихали їх на перемогу. Коли була зруйнована Січ, кобзарі розійшлися на північні території — в Полтавську, Харківську й Чернігівську області, а Харків став осередком кобзарства.

3.Яка специфіка професії кобзаря?

Навчалися не менш як три роки. Кобзарі ж навіть говорили на спеціальному арго — таємній, так званій лебійській мові, аби пізнати своїх, коли зустрінуться, й зберегти свої професійні знання. Подібні арго були в різних ремеслах на той час (гончарів, шаповалів тощо). Українські кобзарські арго мають збіги з польськими й чеськими. У Костя Черемського є концепція, що це спричинено контактами кобзарів між собою.

4. Саме в чому місія діяльності кобзарів?

Кобзар відчував себе медіатором, посередником — між людьми й Богом, між історією і сучасністю, між персонажами дум і слухачами. Головне його завдання було відійти вбік, розчинитися і по максимуму показати картину — сюжет, висновок, мораль, яка закладена. Вони дуже ретельно ставилися до текстів пісень: була така настанова — не викидати й не додавати слів.

5. Назвіть декілька імен відомих українських кобзарів.

Харківський кобзар  Анатолій Парфиненко, який займався лікуванням; також треба згадати видатних українських кобзарів діаспори — Василя Ємця, Леоніда Гайдамаку (учня Хоткевича).

6. Як наживо познайомитися з кобзарюванням сьогодні ?

Для багатьох і досі секрет, що в Києві двічі на рік відбуваються кобзарювання — біля Михайлівського собору (на Трійцю) і біля Свято-Покровської церкви на Покрову. Ви завжди можете прийти, послухати, побачити цих людей. Тоді ж освячуються нові інструменти.

Марія Фетісова.