Пенсіонери Приморського району, які отримують соціально-педагогічну послугу «Університет третього віку» та відвідують «Українську платформу багатонаціональної Одещини», пишуть творчі роботи «Мандруємо Україною»  за підтримки куратора напрямку, бібліотекаря відділу соціокультурної діяльності Тетяни Мозгової.

Вже написано роботи про Вінницю, Чернівці, Чернігів, але не обійшлося без пригод. Коли усі «їхали» в Чернівці, одна особа потрапила у Чернігів.                     Так само, ніби то у дзеркальному відображенні, коли всі були у Чернігові, одна особа помандрувала у Чернівці. Але це зовсім не свідчить про географічну необізнаність, швидше про захоплення цікавою грою.

Готуючись до краєзнавчих квізів, потрібно переглядати чимало літератури або добирати інформацію на сайтах Інтернету, порівнювати різні міста та згадувати власні враження до і після гри. Наприклад, майже усі помітили, що  Дитинець є і в Чернігові, і в Сумах.

Зрозуміло, що слухачі акцентують увагу на іменах відомих особистостей з українським корінням. Вони розповідають багато цікавого, що спонукає знову занурюватися у книжки та Інтернет. Дехто питає, досить серйозно, коли вже дійсно поїдемо і куди. Поки що вирішили самотужки поїхати до Красносілки на бардівський фестиваль, що відбудеться 31 травня: беремо те, що поруч, під носом, як то кажуть, на відстані витягнутої руки.

Отже, Суми.

Біляєва Надія Іванівна: Перша згадка про місто була у 1652 році, і називалося воно – «Сумина слобода». Після реорганізації слободи у місто, назву змінили на «Сумин». З часом «н» зникла, і місто стало називатися «Суми». Місто розташоване на берегах річки Псел. У 1702 році була збудована Воскресенська церква, котра є найстарішою спорудою міста Сум, що збереглася. Розвиток Сум припадає на другу половину дев’ятнадцятого –початок двадцятого сторіччя завдяки зростанню цукрової промисловості, а також машинобудування, металообробної та текстильної галузей. Суми є значним культурним осередком країни, тут працюють чисельні театри, музеї, кіно установи, культурно-освітні заклади, бібліотеки. В місті розбито багато парків, зокрема, дитячий парк «Казка», парк імені Івана Кожедуба. Також є  прекрасні пам’ятки садово-паркового мистецтва: Басівський, Веретенівський, парк імені Асмолова. Символ міста Суми – Сумська Альтанка.

Яцик Людмила Анатоліївна: Біля джерел заснування художнього музею міста Суми стояв Никанор Онацький – український історик, архітектор, митець. Завдяки його старанням у 1920 році музей відкрив двері для відвідувачів. Серед експонатів музею можна зустріти невеликий предмет: чорнильницю-шарж «Бібліофіл» – на стосі акуратно складених книг із різнокольоровими палітурками сидить кумедний чоловік, заглиблений у читання. Верхній ряд книг – це земна куля, яка є цоколем для скульптури. Зрозуміло, що це шарж на романтичного бібліотекаря або завзятого читача. Автором роботи є Шарль Нодьє. Виконано з гравюри французького художника Бенжамена Рубо.  

Бойко Ірина Олександрівна: В Україні здавна існували традиції доброчинності . Серед меценатів і благодійників на межі дев’ятнадцятого – двадцятого століть були династії українських підприємців – Терещенки, Ханенки, Харитоненки, Тарновські. Саме вони зробили значний внесок у розвиток охорони здоров’я, освіти, образотворчого та музичного мистецтва в Україні. Сумщина дала нам Харитоненків, «цукрових королів» України. Наполегливість і працьовитість батька Івана Харитоненка зробила його одним з найбагатших людей Російської імперії. Капітал родини становив сорок млн. крб. – це десять цукрових заводів, рафінадний завод, 70 тисяч десятин прекрасних чорноземів. Батько й син Харитоненки витрачали мільйони карбованців на заснування шкіл, гуртожитків, лікарень, благодійних установ, на підтримку церкви, художників, архітекторів, музикантів. У Сумах на їхні кошти було створено реальне училище, кадетський корпус, встановлено стипендію для учнів реального училища; відкрито дитячий притулок на 90 тисяч карбованців і 150 тисяч було надано на його утримання. Вимощено бруківку у центрі міста та зведено перший бетонний міст через річку Сумку, збудовано Троїцький собор, споруджено школу для дівчаток з багатодітних сімей і сиріт, дитячу лікарню св. Зінаїди на 20 ліжок (30 тисяч карбованців). Перед смертю Іван передав всім церквам і монастирям для будівництва богадільні 20 тисяч карбованців. Син Павло зібрав унікальну колекцію творів художників, майже 600 картин. Це тільки частина добрих справ, здійснених Харитоненками в царині меценатства. Приклад, який повинен наслідуватися представниками сучасної бізнес-еліти.

Пенсіонери склали спільними зусиллями квіз: «Мандруємо Україною: Поїхали у Суми!»

  1. Назвіть першу згадку про Суми.
  2. Як називали Суми у давні часи?
  3. Який герб Сум? Опиши його.
  4. Що таке Дитинець? В якому ще місті України є Дитинець?
  5. Які легенди та міфи про Суми вам відомі?
  6. Розкажіть історію Сумської Альтанки.
  7. Назвіть імена давньоруських князів та княгинь, які походять із земель, що нині входять до складу Сумської області? Які історичні та літературні джерела вам відомі?
  8. Які незвичайні музеї є в Сумах?
  9. Який гетьман приховав за легендою незлічені скарби у Глухові?
  10. Яка відома актриса театру і кіно, що народилася у Глухові, отримала звання «Герой України»?
  11. Розкажіть історію написання відомої опери «Лебедине озеро» Петра Чайковського, що пов’язана із містечком Лебедин на Сумщині?
  12. Який поет-футурист народився на Сумщині на Хуторі Семиротівка?
  13. Який видатний художник, який народився на хуторі Хоменки на Сумщині, заснував Сумський художній музей.
  14. Назви імена цукрозаводчиків, відомих меценатів, чий нащадок мешкав у Франції і був мером міста Глухова?
  15. Назви ім’я українського відомого композитора, який створив новий тип хорового концерту та є автором багатьох музичних творів?
  16. Які червонокнижні види є у Тростянецькому дендропарку й заповіднику Качанівка?
  17. Який художник є автором багатьох банкнот, упаковок товарів Української Народної Республіки, дизайнером форми армії УНР, герба і печатки Української держави гетьмана Павла Скоропадського ?
  18. Назви імена двох відомих педагогів: один народився в Охтирці, другий – у Білопіллі?
  19. Назви імена двох військових діячів, один з яких керівник партизанського руху часів Другої світової війни і двічі Герой Радянського Союзу, а другий – генерал авіації і тричі Герой Радянського Союзу?
  20. Яку продукцію виготовляли у місті Шостка, що була відома усім шанувальникам кіно?
  21. Який сучасний естрадний виконавець, народний артист України народився в селі Слобода Буринського району на Сумщині?
  22. Який відомий фізик, почесний академік АН США, НДР, Франції, Румунії, Індії, народився у місті Ромни?
  23. Чи знаєте ви скульптора та кінорежисера, у творчому доробку якого скульптури княгині Ользі в Києві, Тарасу Шевченку в Ромнах, Григорію Сковороді в Лохвиці та багатьом іншим, що народився на хуторі Ладанському (тепер Новопетрівка Роменського району Сумської області) ?
  24. Відомий український кобзар, який народився у селі Нова Писарівка?
  25. Найкраща дитяча краєзнавча книга про Суми?

Отже, мандруємо в Суми з нами разом!

Марія Фетісова