Пенсіонери Приморського району, що відвідують напрямок соціально-педагогічної послуги «Українська платформа багатонаціональної Одещини» соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку» зустрічаються щовівторка в приміщенні Одеської ОУНБ ім. М. Грушевського.

Ільяшенко Лариса Анатоліївна: Запорізька область знаходиться на південній Україні. З півдня омивається Азовським морем. Територію області перетинає ріка Дніпро. Утворена в 1939 році. Обласний центр – Запоріжжя, до 1921 – Олександрівськ. Вважається, що місто засновано 26 серпня 1770 року, коли розпочато зведення Олександрійської фортеці. Науковці пропонують вести відлік віку міста від часу спорудження фортеці на Хортиці Байдою-Вишневецьким у 1554-55. Область приваблює туристів своїми пам’ятками.

У басейнах річок Дніпра, Молочної та Берди виявлено понад двадцять пам’яток епохи палеоліту. Найвизначнішою серед них є унікальне святилище Кам’яна Могила з Мелітополя. Серед степу височіє громаддя з піскових глиб площею понад три гектари під носіями яких на скелях гротів вибиті зображення чаклуна, биків, коней, оленя, риболовецькі сіті, ступні ніг та інші дивовижні малюнки. Серед скіфських пам’яток – залишки Кам’янського городища поблизу Кам’янки – Дніпровської та Великої Знам’янки, кургани Солоха та Гайманова Могила. В області народилися Нестор Махно (1888-1934), керівник українських анархістів; Микола Нагнибіда (1911-1985), поет; Іван Паторжинський (1855-1933), оперний співак, педагог; Опанас Сластіон (1855-1933), живописець, етнограф, мистецтвознавець.

Біляєва Надія Іванівна: Місто Запоріжжя розташовано на річці Дніпро і є адміністративним центром з населенням понад сімсот тисяч осіб. Острів Хортиця відомий тим, що він називався островом св. Георгія.  На острові Мала Хортиця в 1552 році волинським князем Дмитром Вишневецьким був закладений дерев’яно-земляний замок. Історія самого міста починається з початком роботи в 1775 році Олександрійської фортеці. Місто мало активне розвинення з будівництвом залізниці, Дніпрогесу, чорної та кольорової металургії.

Бабаєва Людмила Сергіївна: Відомі українці, які народилися в Запоріжжі та області: Нестор Махно народився у Гуляйполі, мав неабиякій талант командира, згідного потурбуватися і врятувати своїх людей.  Ян Табачник, який народився у Чернівцях, працював деякий час у Запорізькій філармонії. Петро Ребро, відомий український поет-гуморист також із Запоріжжя. Серед відомих сучасних українців, які народилися у Запоріжжі: танцюрист та суддя телевізійних проектів Влад Яма; український співак і учасник шоу «Голос країни» Арсен Мірзоян; співачка Альоша, російський актор Гоша Куценко; Юрій Каплан відомий як соліст гурту «Валентин Стрикало»; Віктор Андрієнко, відомий український актор і каскадер.

Пенсіонери сумісним зусиллями склали квіз про Запоріжжя:

 1. Перша писемна згадка про Запорозьку Січ?
 2. Як називалось місто Запоріжжя раніше?
 3. Яка назва одного з найдовших проспектів в Європі ?
 4. Зйомки яких відомих вам фільмів проводились у Запоріжжі?
 5. Як саме пересміював місто Запоріжжя популярний в СРСР комічний дует народних артистів УРСР  Ефіма Березіна (Штепсель) и Юрія Тимошенко (Тарапунька)?
 6. У якому стилі побудовано соцмістечко Запоріжжя, яку нагороду отримав проект на виставці в Парижі? 
 7. Що вам відомо про Запорізький дуб, 700-літній велетень?
 8. Історія створення авто «Запорожець».
 9. Що відомо про національний заповідник «Запорізька Січ»?
 10. Дніпро, його притоки, острови, пороги. Каховське водосховище.
 11. Мости Запоріжжя, їхня історія, імена інженерів.
 12. Кому належить вислів: «Великий Луг – батько, Запорізька Січ – мати»?
 13. Історія товаришування історика Дмитра Яворницького і митця Іллі Рєпіна. Як було написано картину «Запорожці пишуть листа турецькому султану»?
 14. Німецькі колонії на Запоріжжі.
 15. Могила хана Аспаруха, його скарби на Запоріжжі.
 16. Кому належать строки:

«Нехай народові на втіху

Живе козацький заповіт:

Хто помира щодня від сміху,

Той буде жити сотню літ»?

 1. Історія побудови ДніпроГЕСа.
 2. Замок Попова.
 3. Запорізька Січ – колиска українського козацтва. Назвіть гетьманів і козаків, які сприяли незалежності і гідності України.
 4. Складіть карту літературної подорожі сучасним поетичним містом Запоріжжям.

Отже, поїхали разом з нами до Запоріжжя!

 

Автор: Марія Фетісова