Пенсіонери Приморського району, що відвідують напрямок «Українська платформа багатонаціональної Одещини» соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку», як і раніше, зустрічаються щовівторка й докладають зусиль щодо вивчення української мови. На цей раз слухачі помандрували у віртуальну подорож до Прикарпаття.

Ільяшенко Лариса Анатоліївна: Прикарпатська область займає північно-східну частину українських Карпат, Прикарпаття і частково Опілля. Гори поділяються на Горгани (Сивуля -1836 м) і Чорногорський хребет з Говерлою (2061 м). Найбільші  ріки – Дністер, Прут, Черемош. Область утворена у 1939 році. Поселення з’являлись приблизно 100 тис. років тому. Стоянку  палеоліту виявлено в селі Буківна поблизу Дністра. Тут знайшли скарби прикрас, зброї та інше VIII-VII cт. до н.е. поблизу сіл Грушки. У 981 край став частиною Київської Русі, а після її розпаду – Галицького князівства, далі   – Галицько-Волинського князівства. У XII-XIII розвивалися мистецтво, освіта, книжкова справа. Збереглося «Галицьке Євангеліє» (1144). З другої половини XIV ст. населення краю потрапляє в національну залежність від сусідніх держав. На розгортання визвольної боротьби мала вплив війна українського народу 1648-54. У першу світову війну край був ареною запеклих боїв між арміями німецько-австрийського блоку і царської Росії.

У 1918 героїчно відстоювали у польсько-української війні незалежність. У 1919 в Станіславові прийнято акт об’єднання Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) з Українською Народною Республікою. (УНР) зі столицею в Києві. У середині 1919 територію окупувала Польща. Після 17 вересня 1939 Прикарпаття увійшло до СРСР. У період Другої світової війни населення активно бере участь у формуванні Української Повстанської Армії.

Біляєва Надія Іванівна: В Прикарпатті народилось багато знаменитих людей. Серед них Настя-Роксолана Лісовська (1505-1561), дружина турецького султана, державно-політичний діяч Туреччини. У часи князівства Анджея Потоцького с. Заболоття було перейменовано на Станіславів (1662) на честь батька гетьмана Станіслава Ревера Потоцького (1589-1667). До 300-річчя місто перейменували на Івано-Франківськ на честь відомого українського письменника Івана Франка (1856-1916). Багато місць на  Прикарпатті пов’язаних з ім’ям Олекси Довбуша, який в 30-40 роках XVIII сторіччя очолював рух опришків. А сьогодні дехто мав можливість відвідати комплекс «Скелі Довбуша» і подивитися на бурхливі гірські річки.

Бабаєва Людмила Сергіївна: Відомі франківці: класик української літератури Іван Франко, лауреатка Нобелівській премії з літератури за 2015 рік Світлана Алєксієвич, український поет і письменник Юрій Андрухович, брати Василь Вірастюк ‎«Найсильніша людина світу — 2004» і легкоатлет Роман Вірастюк (1968-2019), співачка Тіна Кароль, акторка театру Ірма Вітовська, письменниця Ірена Карпа, журналістка і телеведуча Олена Фроляк, телеведучий Юрій Горбунов і багато-багато інших…

Куліковська Тетяна Дмиріївна: Зрозуміло, що багато одеситів назвуть ім’я Кузьми – Андрія Кузьменко (1968-2015) з групи «Скрябін». Запам’яталося, що в Івано-Франківську, у минулому Станіславі, були польськими тільки вулиці, а домівки належали багатим євреям. Маргошеси мали шкіряну фабрику, Лібермани – винокуренний завод, Ксавінери і Урмани – цегельний завод, Гальперни володіли банками і дохідними домами. Першим бургомістром був Німхін (1897-1949), віце-мером у 1927 році – Реттерман. Даниел Остер (1893-1963) став першим обраним мером Ієрусаліму. Артур Френк Бернс (1804-1987), видатний американський фінансист, очолював Раду Федеральної резервної системи, тобто був головним банкіром Штатів. Хаїм Гросс (1804-1991) народився у Міжгірні (Воловці), його знають як видатного скульптора по дереву. Смертельну ін’єкцію доктору Фройду за його проханням робив його особистий лікар Макс Шур (1897-1969). Манфред Сакель (1900-1937) лікував наркоманів і хворих на шизофренію завдяки фармакологічному шоку – методом, безумовно, жорстоким, але таким, який надавав результати. Відома світу українська колористка Маргарет Райх (1903-1965) вчилася у Фернана Леже, захоплювалася творчістю Ренуара. Також коломийський віолончеліст Емануель Фойерман (1902-1942), який емігрував спочатку у Палестину, а потім у Штати. Сьогодні, навіть, є конкурси його за ім’ям.  Ну, й «Щоденник зі Станіслава» Юліуса Феюрана. Прикарпаття – славна земля на таланти, тут перетинаються культури, шляхи. Тим воно схоже на Одещину.

Бойко Ірина Олександрівна: Івано-Франківщина багата на корисні копалини, нафту і газ. Вона має чудові краєвиди: найвищу точку України – Говерлу, тут саме знаходиться середина Європи. На Прикарпатті є пам’ятник яйцю, єдина ратуша в Європі з шоломовидним куполом. Івано-Франківськ – екологічне місто, де немає трамваїв, воно повністю пішохідне.  У центрі міста є озеро, де добре відпочивати. А ще там є старовинна підвісна дорога, яка має невелику швидкість для огляду краєвидів.  Щодо відомих особистостей, то тут бували і працювали Іван Франко, Михайло Грушевський, Олександр Олесь, Максим Рильський. Композитор, педагог, народний артист  Кос-Антокольський написав музику до багатьох опер, оперет, балетів, а ще він написав пісню «Зоряна ніч», танго «Білі троянди».

Отже, поїхали з нами до Прикарпаття, не пожалкуєте.

Автор: Марія Фетісова.