Пенсіонери Приморського району, що відвідують напрямок «Українська платформа багатонаціональної Одещини» соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку», як і раніше, зустрічаються щовівторка і пишуть творчі роботі. Цього разу твір був про Львів як особливе місто, яке таїть у собі чимало цікавинок.

Куліковська Тетяна Дмитрівна: Львівський театр опери та балету імені Івана Франка відтворили у 1939 році. Театр знаходиться в будинку старого Великого міського театру, який було споруджено архітектором Зиґмунтом Ґорґолевським. Драматична доля архітектора у тому, що він пішов з життя від серцевого нападу, коли йому сказали, що театр дав осад. Так мистець вболював за своє дитя. Після війни в театрі під час  ремонту змінили обшивку крісел, а також пофарбували скрізь у середині приміщення, що вплинуло на акустику театру. Але під час подальшої реконструкції Одеського театру все виважили, що надало можливість подовжити життя театру та його дивовижної акустики.

Ільяшенко Лариса Анатоліївна: Обласний центр місто Львів понад ріками Полтва і Зубря засноване в середині ХІІІ сторіччя галицько-волинським князем Данилом Галицьким і назване іменем його сина Лева. Перша літописна згадка – 1256 рік.

У 1270 з волі князя Лева стало столицею держави. 1340 – польський король Казимир напав на Львів. 1648 – козацьке військо Богдана Хмельницького  тримало місто в облозі. 1772- Львів відійшов до Австрії. 1784- відкрито університет. 1848- перша українська газета «Зоря Галицька». 1868- засновано громадське культурно-освітнє товариство «Просвіта». 1861- відкрилося залізничне сполучення між Львовом і Перемишлем. 1884- почав працювати міський телефон. 1894- введено першу лінію електричного трамваю. У жовтні 1918 створено Українську Народну Раду, яка проголосила Західноукраїнську Народну Республіку (ЗУНР).

Фетісова Марія Вячеславівна: Декілька разів була у Львові, але відчуваю, що цього мало. Звичайно, добре пам’ятаю площу Ринок зі старовинною аптекою, вузькоколійний львівський трамвай, неперевершені храми як греко-католицькі, так й християнські і, навіть, вірменську церкву. На львівській Личаківці упокоїлися Іван Франко, Соломія Крушельницька, Регіна Маяковська (поховання «спляча красуня»).

З Моршину вирушали з сином на скелі Довбуша, у Гошівський монастир на Яській горі. Мені відомо, що на Львівщині проживають бойки, русини, гуцули та інші етнічні групи. Мої товаришки зі Львівщини: Іра Новаківська – з Самбору, Ліда Шумило – Рави-Руської,  Надя Воробець – з Сокалю. Майже усі гарні гадзині, яких змалку привчили до кухні й домашнього господарства. Дівчата привозили з дому випічку «небо в роті», бурачки – страву до м’яса, квашенину – сквашені овочі (капуста, морква, бурак) та багатенько чого смачного.  Але найцікавішим було варіння борщу: кожна гадзиня має свій рецепт цієї страви. Чимало було диспутів як закладати та варити буряк: дехто його варив разом з м’ясом цілком, а потім подрібнював (щоб не виварювався й мав колір), дехто різав буряк соломкою або подрібнював тертушкою. Був й пісний борщ з квасолею і сметаною. Вдячна своїм товаришкам за практичність, а також вміння бути гарними, веселими, оптимістичними.

Біляєва Надія Іванівна: На території Львівської області знаходиться багато курортів, основу яких складають мінеральні води різного хімічного складу, їх джерел налічується більше сотні. Також є запаси лікувальної торф’яної грязі. Львівська область займає третє місце серед регіонів України за кількістю театрів і четверте місце за кількістю навчальних учбових закладів. У Львові дуже багато архітектурно-історичних пам’яток, музеїв, театрів.

Пенсіонери адаптували квіз Tvoemisto.tv:

  1. Якими словами можна охарактеризувати «батярів»: шибеник, гульвіса, хуліган? Пояснити не-львів’янину, хто такі «батяри» – непросто. Найближчі синоніми – шибеник, гульвіса, хуліган. Пік батярства у Львові припадає на кінець ХІХ – початок ХХ століття. Львівські батяри були своєрідною субкультурою, мали власний стиль поведінки та одягу, а також особливу говірку – ґвару ( в Одесі був у минулому схожий феномен міської культури  – біндюжництво – який має також свою специфічну говірку, яку схопив на кінчику пера Ісаак Бабель).
  2. Яке місце мають на увазі львів’яни, коли кажуть: «Зустрінемося біля коня»: Львівський іподром, пам’ятник Юрію Змієборцю, пам’ятник Даниїлу Галицькому? Пам’ятник королю Данилу Галицькому – одне з найулюбленіших місць для зустрічей у Львові. Так склалося, що чимало мешканців міста більше полюбляють називати цю локацію «біля коня» (в Одесі зустрічаються «біля Дюка», зухвало пропонуючи подивитися на нього на всяк випадок «з люку»).
  3. Завершіть рядок із пісні Братів Гадюкіних. «Ми – хлопці з Бандерштадту. Ходимо до церкви…». Правильна відповідь: шануємо батьків. «Ми – хлопці з Бандерштадту» – пісня культового гурту «Брати Гадюкіни». Композиція з’явилася ще у 1991 році як частина однойменного альбому та не втрачає своєї популярності й дотепер (В Одесі і поза її межами співають «Ах, Одесса, жемчужина у моря…»).
  4. На споруді головного корпусу Франкового університету є напис латиною «Patriae decori civibus educandis». Що означає цей вислів: «Освічені громадяни – це краса країни», «Кожен громадянин повинен бути патріотом», «У цьому університеті навчаються лише обрані»? Правильна відповідь: латинський вислів «Patriae decori civibus educandis» дослівно можна перекласти так: «Батьківщину прикрашають громадяни освічені».
  5. Хто був першим міським головою Львова після здобуття Україною незалежності: Богдан Котик, Василь Шпіцер, Любомир Буняк. У 1990-1994 роках міським головою Львова (головою Львівської міської Ради та міськвиконкому) був Василь Шпіцер.
  6. Що таке «Професорська колонія»: Заклад, де збиралася львівська інтелігенція, Тюрма, де тримали львівських викладачів, Неофіційна назва району поблизу вулиці Личаківській? Так називають кілька кварталів, які відгороджені від міста петлею залізниці «Підзамче-Личаків». Серед особливостей цієї локації – дрібна бруківка, невластива житловим районам тиша та вузькі вулиці. На рубежі XIX і ХХ століть, коли місто розросталося, тут почали будувати вілли й особняки, у яких селилася інтелігенція.
  7. Яку споруду у Львові вважають найстарішою пам’яткою монументальної архітектури міста: Миколаївська церква, Костел Святого Івана Хрестителя, Церква Святої Ольги і Єлізавети:  Найстарішою пам’яткою монументальної архітектури міста вважають Миколаївську церкву, що на вулиці Хмельницького, 28. Припускають, що саме вона була родинною усипальницею львівських князів. Її появу у Львові датують XIII-XIV століттями.
  8. Що таке марципан: різновид кондитерського виробу, так у Львові називають привабливих чоловіків, верхній одяг популярний у жінок в часи Австро-Угорської імперії? Марципан – запозичене слово, яке з’явилося у записниках галицьких господинь ще у давнину. Так називають масу з дрібно змеленого мигдалю із цукром та білком або ж тістечко як виріб із цієї маси (В Одесі кажуть про надмірно вибагливих: тільки марципанів йому не вистачає). 
  9. Хто був автором проекту Львівського оперного театру: Яків Баллабан, Тадеуш Мостовський, Зігмунт Горголевський? Будівництво архітектурної перлини нашого міста – Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької – розпочалося у 1897 році за проектом архітектора Зиґмунта Ґорґолевського.
  10. Як звати львівську шахістку, яка у 2015 році здобула титул чемпіонки світу серед жінок: Інна Гапоненко, Наталія Жукова, Марія Музичук? У 2015 році чемпіонкою світу з шахів серед жінок стала Марія Музичук. У березні цього року під час чемпіонату світу з шахів, що проходив у Львові, Марія Музичук поступилася своїм титулом китайській шахістці Хоу Іфань.
  11. Що означає слово «шпацерувати»: шукати неприємностей, гуляти або прогулюватися, заперечувати щось? Дієслово «шпацерувати», яке використовують львів’яни у своєму лексиконі, походить від німецького «spazieren», що дослівно означає «ходити», але у смисловому контексті ближче слово «дефілірувати».
  12. У 1853 році львівські фармацевти випадково винайшли пристрій, який здобув неабияку популярність у світі. Що це за пристрій: сонячна батарея, гасова лампа, темометр? Львівські фармацевти Ян Зег та Іґнацій Лукасевич винайшли першу у світі гасову (нафтову) лампу. Дослідники намагалися добути з нафти спирт, проте несподівано винайшли найраціональніший метод розщеплення нафти.  
  13. Із якою горою неподалік центру міста львів’яни у різні часи пов’язували чимало легенд та містичних історій: Княжа гора, Лиса гора, Чорна гора? Лиса гора, яка знаходиться між Замковою горою та Кайзервальдом, є невід’ємною частиною Львова. У давнину мешканці вірили, що Лиса гора була улюбленим місцем зустрічі для відьом та різної нечисті.
  14. Який парк вважають одним із найстаріших не лише у Львові, а й в Україні: Стрийський, парк «Погулянка», парк ім. Івана Франка? Парк імені Івана Франка (парк Костюшка, Єзуїтський сад) вважається найстарішим міським парком в Україні. Його історія бере свій початок із кінця ХVI століття. Засновником вважають Антоніо Масарі, який подарував родинний сад місту, переробивши його на італійський манір (В Одесі міський парк розташований на ділянці, яку подарував місту Фелікс Дерибас, рідний брат відомого Йосипа Дерибаса).

Отже, поїхали разом з нами до Львову!

Автор: Марія Фетісова.