Поки ще не завершено цикл зимових обрядових свят, до самого Водохреща, можна поздоровляти усіх знайомих зі святами, навіть, до свята Нового року за китайським календарем.

Перекладаємо маленьке повідомлення з «Культурометру» «В Одессе можно позвонить Деду Морозу и Снегурочке» від 26.12.2020

«В Одесі з’явилася новинка – спеціальний новорічний сall-центр, в якому знаходяться Діди Морози й Снігуроньки. Сьогодні, з 26 грудня, вони приймають дзвінки від маленьких одеситів. Дзвонити можна 4 дні до 31 грудня».

Кроскультурна какофонія, зрозуміло, існує щодо святкування різдвяно-новорічних свят. За григоріанським, юліанським календарем, а також з приводу головних діючих осіб свята – усе це святкується та ще з великим задоволенням. Як дитині розповісти хто такий Ісус Христос, Святий Миколай, Дід Мороз зі Снігуронькою в контексті новорічно-різдвяних свят? Питання не стільки риторичне, скільки складне.

Дід Мороз. Декомунізація є складним процесом для дорослих, а для дітей цей процес архіскладний. Зануримося у спогади, згадаємо Діда Мороза. Й головне, той рубікон, коли свідома людина розуміється на тому, що вона має бути активно включена в чарівну дію. Дехто можливо пам’ятає які саме бажання отримати різдвяний подарунок мали діти й з превеликою вірою втілення мрії у життя сідали за аркуш чистого папірця. Наприклад, мій син написав Діду Морозу про декілька тетриксів, були такі складні іграшки китайського виробництва, що заполонили український ринок в дев’яностих. Коли його батько прочитав цього листа, то в нього була реакція позбутися прихованої ролі Діда Мороза, знявши зі штанів ремінця. Зрозуміло, він цього не зробив й виконав прохання сина. Але через бурхливі емоції дитячий лист на аркуші залишився в нашому сімейному архіві.

Яка роль  вам більш притаманна: отримувача чи благодійника, тобто дитини чи Діда Мороза? Дехто швидко переходить з однієї категорії до другої й намагається приготувати різноманітні подарунки своїм близьким й рідним: корисні, зроблені власноруч, теплі й душевні. Цього року я отримала несподіваний подарунок – об’ємну 3-Д зірку з паперу на ялинку. Мене вразило, що людина зробила таких зірочок двадцять для тих, кому хотіла висловити теплі слова поздоровлення з Новим Роком. Але ж згадую, що дуже довго хвилі родинного тепла обіймали мене й навіть плекали. Рідна тітонька Тетяна, зібрала на Різдво передачу з домашніми гостинцями. Серед ковбас, варення, різних смаколиків був ще й самовар, про який я давно мріяла, але через дефіцит не могла купити. Тітонька виконавши моє бажання, поклала в середину самовара сушину: яблука, грушки, вишні. Отримавши передачу через провідника залізниці, я подякувала тітоньці, зателефонувавши через міжміську станцію. Вона тільки мене спитала, чи уважно я розібрала передачу й що знайшла крім продуктів. Так я бігала на переговорну станцію разів зо три не менше: знайшла гроші, часи й сережки. Тітонька назавжди для мене залишилася тією хресною з казки «Попелюшка». Вона вміла проявити ніжні родинні почуття як ніхто інший. Коли я була у відрядженні у Львові восени й завітала у родинний маєток, то на ранок побачила біля себе духмяні суниці. Їх було декілька, зимових пізніх ягід, на невеличкої тарелі. Сльози вдячності підступили до очей: який цей дар долі відчувати себе дитиною, потрібною, захищеною, любимою. Дякую!

Чи в змозі хто повторити вчинок, який був за емоційним й душевним загостренням би рівним історії «Дари волхвів» О Генрі ?Мабуть, це приклад вже хрестоматійний, який годиться для домашнього читання, якщо особистого сімейного сценарію свята в вас ще немає. Але кожний раз, коли ми переживаємо Різдвяне чудо, відчуваємо обновлення, надію на те, що можна знову почати з чистого аркушу.

Пенсіонери поділилися враженнями:

Надія Біляєва: Новорічно-різдвяні свята найбільш очікувані. Готуватися до них краще заздалегідь. Зрозуміло, що малеча мріє про подарунки.

Олена Д’якова: Тут ми стикаємось з традицією, коли завдяки їй життя триває.

Записала Марія Фетісова.