18.08.2021 року о 12-00 в Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М. Грушевського за адресою вул. Троїцька, 49/51 відбулося відкриття Музею української книги та презентація виставки-медіації «Україна 30+: про що мовчать німі свідки історії?». Мета першої експозиції виставки покликана довести українцям, що історія їх країни налічує набагато більше, ніж 30 років.

ЗМІ про Музей української книги:

«Одеситам продемонстрували оригінали української книжкової спадщини XVII-XVIII ст. з фондів Музею книги і друкарства України, зокрема:

• збірник церковних правил і  соборних законів «Номоканон» 1646 р.;
  • пам’ятки національного законотворення «Правда Руська» 1792 та 1799 років;
  • «Акти Галіції та Лодомерії» 1780 року;
  • «Учрежденія для управленія губерній  Всеросійскія имперіи в коих столицы» 1795 р.;
  • факсиміле «Першого Литовського Статуту» 1529 р.

Доповнять виставку нові факсимільні видання, передані у дар Музею української книги видавництвом «Горобець»:

• Луцьке Євангеліє XIV ст. (оригінал зберігається у Москві, Росія);
  • Луцький Псалтир 1384 р. (оригінал зберігається у Флоренції, Італія);
  • Холмське Євангеліє XIII ст. (оригінал зберігається у Москві, Росія);
  • Лавришівське Євангеліє XIV ст. (оригінал зберігається у Кракові, Польща);
  • Реймське Євангеліє. Конволют XI ст., XIV ст. (оригінал зберігається у Реймсі, Франція);
  • Віденський Октоїх XIII ст. (оригінал зберігається у Відні, Австрія).

Завдяки Державній архівній службі України виставку доповнили рідкісні документи, що супроводжували процес боротьби України за незалежність у різні періоди її історії. Вперше в Одесі будуть виставлені:

• Конституція Варшавського сейму від 22 листопада 1649 р.;
  • Гадяцька угода 1658 р.;
  • Переяславські статті 1659 р.;
  • Глухівські статті 1669 р.;
  • Універсали Української Центральної Ради;
  • листи М. Грушевського та В. Винниченка; справа Степана Бандери.

На виставці представлені фото — як українці виборювали незалежність в 80-90 роках ХХ сторіччя, а також зразок друкарського станка, на якому створювалися перші друкарські видання».

Відкриття Музею української книги саме виставкою «Україна 30+: про що мовчать німі свідки історії?» – вельми значна подія для України й Одеського регіону, а для українців 60+, які відвідують напрямок «Українська платформа багатонаціональної Одещини» з метою набуття мовної культури, подія дуже позитивна. Виставка висвітлила українську спадщину, численні книжні шедеври, більшість з яких знаходиться, нажаль, за межами України. Є завдання повернути хоча б факсимільні видання українцям, бо це дуже дорогі  книги, які не купуються, а даруються. Кожний українець має розумітися з якою заздрістю в світі дивляться на українську спадщину й знати хоча би назви цих першоджерел.

Пенсіонери поділилися враженнями:

Марія Фетісова: Особисто на мене вплив рівень підготовки заходу та  розмаїття його партнерських організацій. А ще позитивні висловлення прекрасних ораторів й деякі їхні словосполучення: «потужна спадщина», «є надія, є на що опертися» – відповіді в вирішенні проблем сьогодення знаходимо в пам’ятках минувшини.

Віктор Ерак: Мене вразила експозиція, зручна комфортна зала, технічні засоби презентації. Так, з нами спілкувалися з Києва, Житомиру. Мені подобалась цитата японських самураїв «В нас немає мрії, є тільки шлях», яку використала директорка бібліотеки Юліана Амельченко — в контексті її речі й професійної долі вона була доцільною. Маю надію, що побачу й почую ще багато цікавого.

Марія Фетісова.