«Пісня «Червона рута» — це наш паспорт у світі» (мистецтвознавець Анатолій Добрянський).

 

Слухачі напрямку «Українська платформа багатонаціональної Одещини» вшанували пам’ять Володимира Івасюка (04.03.1949 — 24–27.04.1979) у зв’язку з 50-річчям улюбленої української пісні «Червона рута».

Подякували письменнику Мирославу Лазаруку, який є директором Чернівецького обласного меморіального музею Володимира Івасюка, а також заслуженим діячем мистецтв України, за просвітницьку діяльність у справі зміцнення культурних символів України.

Мальовнича Буковина і сонячна Одещина мають міцний культурний зв’язок завдяки численним творчим проектам. Так, Мирослав Лазарук, який відвідав минулого року книжковий фестиваль «Зелена хвиля», презентував в бібліотеці Грушевського свій творчий доробок й запрошував відвідати місто Чернівці, музей Володимира Івасюка.

Пісня-надія, пісня-душа, пісня-оберіг – як тільки не називають чудову українську мелодичну пісню «Червона рута», яку співають в Україні, в українській світовій діаспорі і у всьому світі. Українці вважають, що пісня є насправді наш паспортом  у світі й символом невмирущості української нації.

Пенсіонери склали сумісними зусиллями невеличкий квіз:

  1. Коли і де вперше пролунала пісня «Червона рута»?

13 вересня 1970 року з Театральної площі в Чернівцях уперше пролунала пісня «Червона рута» «Ти признайся мені, звідки в тебе ті чари…» для багатомільйонної аудиторії телеглядачів у розважальній передачі «Камертон доброго настрою».

  1. Хто був виконавцями пісні вперше? Олена Кузнецова, молода вчителька музики з гарним сорпрано і Володимир Івасюк, студент Чернівецького медичного інституту, молодий композитор.
  2. Хто в подальшому виконував пісню «Червона рута»? Софія Ротару.
  3. Коли «Червона рута» була визнана піснею року? Пісня Володимира Івасюка була визнана піснею 1971 року.
  4. Що вам відомо про історію створення пісні? Письменник Михайло Івасюк, батько Володимира Івасюка, стверджував, що остаточний варіант тексту пісні визрів влітку після зйомок фільму «Білий птах з чорною ознакою», в якому автор майбутньої пісні брав участь як танцюрист ансамблю «Вітерець». Саме у карпатському селі Розтоки на буковинському березі Черемошу він почув від гуцулів легенду про диво-квітку червону руту. І написав текст, який ми сьогодні співаємо.
  5. Коли відбувся перший пісенний фестиваль «Червона рута»? На початку осені 1989 року на Буковині вибухнув перший неформальний пісенний фестиваль «Червона рута» у Чернівцях. Скільки молодих талантів засвітилося на ньому, збагачуючи барвисту палітру української пісні. Василь Жданкін, Марійка Бурмака, Тарас Курчик, Едуард Драч, сестри Галина і Леся Тельнюк, Тарас Чубай, Віталій Свирид та багато інших.
  6. Що вам відомо про музей Володимира Івасюка в Чернівцях? Зусиллями Чернівецького обласного меморіального музею Володимира Івасюка упорядковано і видано книжку «Червона рута». Від земного до небесного» (упорядник — письменник, директор музею Мирослав Лазарук). До збірника ввійшли спогади з книжки батька композитора Михайла Івасюка «Монолог перед обличчям сина», виступи сестер Галини й Оксани, есеї, наукові розвідки, присвяти, фотоматеріали, приурочені до 50-річчя першого виконання пісні Володимира Івасюка в Чернівцях.

Пенсіонери поділилися враженнями:

Олена Д’якова: Сьогодні, коли багато говорять про новий герб України й державну символіку нашої країни, в тому числі, народнопоетичну і пісенну, розумієшся на тому, що дійсно ми живемо у швидко мінливому світі. Діяльність Мирослава Лазарука у напрямку висвітлювання народних українських символів гідна пошани. Ніяка пандемія не заважила українській пісні.

Валентина Доценко: Все своє життя співаю як усі полтавчани. В умовах карантину пропоную людям узяти пісенники і співати-співати-співати. До речі, у всьому світі співають: італійці – гімн Італії й популярних пісень. Також українці долають карантинні перешкоди завдяки пісням й особливо «Червоній руті». Співаємо!

Записала  Марія Фетісова.