Що ви знаєте про українські вишиванки та їхню історію? ТЕСТ, 19 травня 2022, Українська правда 19 травня 202 року українці по всьому світу відзначають День вишиванки. Вишиті сорочки є характерними для багатьох країн світу, однак в Україні вони стали символом національної ідентичності.

УП. Життя підготувала тест, у якому ви дізнаєтесь цікаві факти з історії українських вишиванок, а також про їхні регіональні особливості. В історії української вишивки нам допомагав розбиратись Володимир Щибря, директор Центру фольклору та етнографії КНУ ім. Тараса Шевченка.

  1. Коли започаткували першу школу вишивки? (За часів трипільської культури, В козацьку добу, У Київській Русі, За скіфів).
  2. Кінець ХІХ ст. вважається періодом існування найбільшої кількості технік вишивки. Скільки їх нараховувалось на українських землях в цей час? (Близько 200, До 100, 20-50, Не менше 80)
  3. Найпопулярнішою технікою є вишивка хрестиком. З якої країни її запозичили? (Франція, Австрія, Туреччина, Її не запозичували, вона відома з часів Київської Русі)
  4. Хто з української інтелігенції ввів моду на носіння вишиванок? (Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко, Михайло Грушевський)
  5. Для якого регіону України найбільш притаманний білий колір вишиванок?(Полтавщини, Поділля, Галичини, Донбасу)
  6. А де найчастіше використовували чорний колір? (Поліссі, Поділлі, Сумщині, Галичині)
  7. Поєднання яких кольорів вишивки є найбільш поширеним на сорочках Полісся? (Білого та червоного, Синього та чорного, Червоного та синього, Жовтого та блакитного)
  8. Як надавали кольорів вишитим сорочкам до появи фабричних ниток? (Використовували природні барвники, Обмакували в крові, До цього часу вишиванки не були кольоровими)
  9. Скільки вишитих сорочок зазвичай могла мати українська дівчина на виданні? (Одну, Дві, Не менше 20, Близько 40)
  10. А чи є у творців українських вишиванок якесь професійне свято? (Покровителькою вишивальниць є Св. Варвара, тому 17-те грудня вважається професійним святом вишивальниць. До речі, чоловіки також нерідко могли вишивати).

Сьогодні у вишиванках усі: одеський Дюк, львівські леви, пес Патрон. Національний символ ідентичності працює на згуртованість і єдність. Сучасні моделі вишиванок вражають розмаїттям барв і візерунків.

Марія Фетісова.