Лицарі духу: Михайло Горинь, Микола Руденко и Святослав Караванський // Веч. Одесса. – 2020. – 24 нояб. – №127 (10974).

Пенсіонери прочитали текст. Переказали його. Відповіли на питання:

1. Скільки імен власних в тексті? (Всього сім імен власних в тексті: три імені правозахисників: Михайло Горинь, Микола Руденко та Святослав Караванський; одне – художник Василь Василенко; одне – генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський; одне – заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак).
  2. Скільки чисельників? (Всього сім чисельників: 20 листопада, трьох марок, перший день, 100-річчя, 90-річчя, 100 тисяч примірників, дев’ять гривень).
  3. Які нові для вас слова й словосполучення вживані у тексті? («Лицарі духу» – вживане ніби то як метафора щодо діячів українського правозахисного руху, але відображає внутрішню гідність і силу духу, яка не дозволяла їм миритись із тоталітарною системою).

«До Дня Гідності та Свободи «Укрпошта» за ініціативи та участі Українського інституту національної пам’яті з 20 листопада вводить в обіг поштові марки «Лицарі духу. Діячі українського правозахисного руху». Марки випущено у вигляді зчіпки з трьох марок, на яких зображені українські громадські діячі — Михайло Горинь, Микола Руденко та Святослав Караванський. Автор поштових марок, конверту та штемпеля спецпогашення «Перший день» — художник Василь Василенко.

«Постаті, яким присвячена марка, — вихідці з різних куточків України, але їх об’єднує внутрішня гідність і сила духу, яка не дозволяла їм миритись із тоталітарною системою. Це справжні лицарі духу, які, пройшовши випробування радянських таборів, не зламалися, а продовжували відстоювати свободу та власні переконання. Тож символічно, що саме напередодні Дня Гідності та Свободи «Укрпошта» спільно із Українським інститутом національної пам’яті презентують поштові марки з портретами М. Гориня, М. Руденка та С. Караванського, вшановуючи цих видатних постатей, і нагадуючи тим самим, що боротьба за незалежність нашої країни все ще триває», — відзначив генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський.

«Марки, що вводяться в обіг, випущені на відзначення 100-річчя Миколи Руденка і Святослава Караванського, а також 90-річчя Михайла Гориня. У кожного з них неймовірна доля: і в донеччанина Миколи Руденка, що відмовився від зручностей партноменклатури і став лідером правозахисників, і в закоханого в українську мову одесита Святослава Караванського, котрий провів в ув’язненні три десятиліття, і в незламного галичанина Михайла Гориня. Усі вони внесли важливий вклад у нашу сьогоднішню свободу. Ці лицарі духу заслуговують на нашу пам’ять і вшанування. Тож надзвичайно приємно, що «Укрпошта» відгукнулась на пропозицію Українського інституту національної пам’яті і вшанувала цих надзвичайних людей чудовими марками», — сказав заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак».

Тираж кожної марки — 100 тисяч примірників. Номінальна вартість — дев’ять гривень.

Пенсіонери поділилися враженнями:

Людмила Грубник: Прочитала вірші Миколи Руденка. Вміння спостерігати за природою, вдячність дружині – все це у світлій тонкій ліриці поета.

Надія Біляєва: Зрозуміло, що імена лідерів правозахисного руху нам були незнайомі. Про Святослава Караванського й Ніну Строкату розповідав Олекса Різників. В газеті «Чорноморська комуна» було багато цікавих публікацій. Ще був захід, який присвятили сороковинам Святослава Караванського в бібліотеці ім. Грушевського, де зібрався одеський культурний бомонд. Читали молитов, запалили свічку – таким чином поминали славнозвісного земляка.

Записала Марія Фетісова.