Пенсіонери Приморського району напередодні свята Івана Купала переклали текст «Ивана Купала 2021: традиции, обряды и гадания» й обговорили його https://www.048.ua/news/3147418/ivana-kupala-2021-tradicii-obrady-i-gadania-foto

ПЕРЕКЛАД:

«Свято Івана Купала – це відлуння древнього язичного літнього сонцестояння, його відмічають з ночі з 6 на 7 липня за новим календарем, за старим – 24 червня. Ще з того часу було прийнято розпалювати кострища, купатися в річці, збирати трави й шукати магічну квітку папороті. Традиціям цієї магічної ночі продовжують слідувати до сих пір.

Самою головною традицією цього свята є пошук квітки папороті. За легендою, папоротник розквітає тільки в цю ніч. Людину, яка знайде квітку, очікує багатство й щастя. Якщо ви знайшли квітку папороті, то треба її зірвати й и принести додому. Дуже важливо поки ви крокуєте, не обертатися до самих дверей дому.

В древні часи дівчата з ранку йшли в ліс, збирали трави й квіти, плели з них вінки, складали букети, розкладали в домі. Люди вірили, що природа в цей день оживає, знаходить особливі цілющі властивості й служить оберегом для людини.

В ніч на Івана Купала було прийнято гадати. Древні люди вірили, що це особлива ніч й всі пророцтва відбуваються. Ми живемо у місті й тому пускати віночок, квіти, які ви зібрали в лісі на світанку – неможливо, тому ми підібрали декілька способів гадання, які підійдуть й для міста. Гадати рекомендується після заходу сонця.

Гадання на дзеркалі. Треба взяти два дзеркала й поставити їх паралельно, щоби те, що ззаду відбивалося в передньому, сісти перед переднім, запалити свічку. Важливо, щоби єдиним джерелом світла була свічка. Після цього треба сказати слова: «Суджений, ряджений, прийди до мене». Чоловік, що має бути, мусить підійти до вас ззаду, коли він прийде, треба сказати: «Чур мій», накрити дзеркало тканиною й включити світло. Важливо: ні в якому разі не повертатися назад, поки не включите світло.

Гадання за кругами на воді. Візьміть велику й широку миску, налляйте туди води. На заході сонця пошепки скажіть своє бажання й киньте маленький камінець в воду. Якщо кругів на воді буде кратна кількість, то бажання обов’язкове виповниться.

Гадання на гребінцях. Перед тим як іти спати, візьміть з собою гребінець. Покладіть його під подушку й скажіть «Суджений, мій ряджений, приходь до мене й розчеши моє волосся» й після цього вкладайтеся спати.

Гадання на ромашці. Треба взяти дві ромашки й покласти їх в воду. Одна ромашка символізує жінку, друга чоловіка. Якщо ромашки на воді й знаходяться разом – пара буде щасливою, якщо ж поодинці – пара в ближньому часі розлучиться.

Гадання на гральних картах. Купіть нову колоду карт (важливо, так як неможна гадати на картах, які вже використовувалися). З колоди витягніть 4 валети й 4 тузи, положіть їх сорочкою доверху. Перед сном положіть їх під подушку й скажіть: «Мій суджений, долею мені присуджений, вранці в двері постукай, ім’я своє підкажи». Якщо у в ваші двері постукає жінка, то заміж підете нескоро; якщо чоловік – спросіть його ім’я, так будуть звати вашого чоловіка; якщо не постукає ніхто – поки ще рано знати, хто ваш суджений.

Гадання на воску. Візьміть воскову церковну свічу, розтопіть її й вилийте в сосуд з холодною водою. У вас вийде воскова фігура. Достаньте її, держіть перед вогнем й дивіться на тінь від неї. Толкування  фігур: кільце або корона – скоре весілля, сундук (гаманець) – багатство, серце – міцна справжня любов, прапор – неочікуваний гість, зірка – вдача, квітка – новий кавалер, людина – хороший друг, хвилєподібна фігура – виконання бажань, смуги – приємні мандри.

Гадання на віщій сон. В ніч на Івана Купала сняться віщі сни. Обов’язково запам’ятайте свій сон й намагайтесь розтолкувати його за сонником, який рекомендував Міллер.

Чого неможна робити в цей день (7 липня):

Неможна нікому давати в борг й брати в борг. Вважається, що можна передати в чужі руки своє щастя й благополуччя.                                                                      В ніч з 6 на 7 липня неможна спати, тому що саме в цю ніч просинаються відьми й русалки. Вони можуть зайти до вас в дім. Неможна також купатися в водоймах. Тому що темні сили можуть затягнути людину під воду. Це їхня ніч й вони хазяї цього свята. Якщо ви знайшли на вулиці гроші – не беріть їх, щоби усі лиха власника грошей перейшли на вас.

Пенсіонери поділилися враженнями:

Надія Біляєва: Івана Купала для пересічного українця більш язичне свято. Багато залишилося таємного, незрозумілого. Але є нові традиції, наприклад, в’язання декоративних букетів з цілющих трав, які вже більш мініатюрні, старанно зв’язані. Таки букети зберігають біля божниці впродовж цілого року.

Олена Д’якова: Відьми від слова відає, тобто знає. Це жінки, які обізнані на цілющих властивостях рослин, дерев, каміння. Чомусь завжди згадую «Олесю» Олександра Купріна й «Майстер й Маргарита» Михайла Булгакова. Саме на Лисій Горі збиралися відьми. Сучасна людина живе в іншому вимірі.

Марія Фетісова.