03 березня 2017 року в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського відбулась чергова зустріч – історичний екскурс «1917 рік: як Україна зустріла Лютневу революцію» – з циклу заходів до 100-річчя Української революції.

Указом Президента України №17/2016 «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років» від 22 січня 2016 року 2017 рік проголошено Роком Української революції 1917-1921 років.

Перед присутніми – військовими, учнями ЗОШ № 52, студентами та викладачами ДВНЗ «Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу» – з доповідями про події сторічної давнини, які відбувались в Одесі на хвилі Лютневої революції, виступили к.іст.н., викладач МАУП Сергій Боган; викладач факультету військово-морських сил НУ «Одеська морська академія» Василь Дяченко; магістр історичного факультету ОНУ ім. І. Мечникова Ксенія Сорокіна.

Сергій Боган – к.іст.н., викладач МАУП – з історичним екскурсом «Україна на хвилі Лютневої революції»

Книжково-ілюстративна виставка “2017 – Рік Української революції 1917-1921 років”

Під час заходу

Під час заходу

Під час заходу

Революційні події лютого-березня 1917 року призвели до падіння монархії у Російській імперії.

На початку березня 1917 року звістка про перемогу революції в Петрограді сколихнула й Одесу, що дало потужний поштовх для розвитку українського національного руху в Одесі.

 

100 років тому – 3 (16) березня  – в Одесі відбулася перша за революційних часів масова маніфестація під синьо-жовтими прапорами.

Вочевидь, з цією подією було пов’язано звернення (телеграмою) студентів-українців Новоросійського університету та курсисток (учениць Вищих жіночих курсів) Одеси до петроградського уряду від того ж 3 (16) березня 1917 року. В зверненні одесити вимагали надання Україні широкої автономії, запровадження української мови в державних установах та освітніх закладах, люстрації царських чиновників, повернення зі заслання репресованих галичан та ін.  Звернення було опубліковане в газеті “Одесский листок” 5 березня 1917 року.

Незабаром членами партії соціалістів-федералістів, представниками «старої» і «молодої» одеської «Громади», був утворений Одеський Український керівничий комітет на чолі Сергієм Павловичем Шелухіним, а в квітні 1917 року – місцевий орган Української Центральної Ради – Одеська Рада.

В Українську Центральну Раду від Одеси було обрано Луценка, Романенка, Чехівського, Голубовича, Пелішенка, Куща, Чорнота.

19 березня в Одесі відбулося Українське Віче, яке зібрало понад 700 одеситів. Віче відкрив лідер місцевої УСДРП Володимир Мусійович Чехівський.

13 квітня в Одесі була створена Губерніальна українська Рада, в якій провідну роль відігравали українські соціал-демократи і українські есери, головою Ради став В.М. Чехівський. Згодом в Одесі відбувся український Національний з’їзд, на якій, разом з Херсонською губернією, зібралося близько 200 делегатів.

В Одесі був створений український культурно-політичний центр – «Український дім», українське видавництво «Воля і доля». Гімназисти, семінаристи, студенти організували в Одесі «Союз української молоді» та воєнізовану молодіжну організацію «Одеська Січ». Вимоги українських соціалістичних партій підтримали Крайовий з’їзд вчителів і Крайовий з’їзд селян.

З березня 1917 року в Одесі став видаватися журнал «Українське слово» (під ред. В.М. Чехівського).

Однак партії УСДРП, УПСР, УПСФ, які організували свої комітети в Одесі, були нечисленними й маловпливовими. Вони вимагали тільки територіальної автономії України у складі Російської Федеративної республіки, визнання Одещини «українським краєм», українізації освіти, а вимога державної незалежності України вважалась передчасною.

З квітня на Одещині активізується рух за українізацію армії. Українська військова Рада на чолі з Іваном Митрофановичем Луценком була створена з делегатів від солдатів Одеського гарнізону і матросів Чорноморського флоту. Ідеєю українізації армії на Одещині підтримали та реалізовували полковник Михайло Володимирович Омелянович-Павленко, підполковник Всеволод Юхимович Змієнко, ротмістр Сахно-Устимович, прапорщик Вербицький. У червні 1917 року було отримано дозвіл на створення українських армійських рот, а в серпні – був сформований Український гайдамацький курінь (командир – підполковник Поплавко). 7 липня 1917 року в Одесі пройшла грандіозна маніфестація солдат-українців під гаслами-вимогами українізації армії і автономії України.

З серпня 1917 року в Одесі стала видаватися українська газета «Солдатьска думка – Рїдній Курінь».

Далі буде…