Шановні користувачі!

До відділу періодичних видань у січні 2022 року надійшли нові журнали.

 

Екологічний вісник. 2021. № 5.

«Захистимо довкілля разом!», чому потрібно змінювати не лише законодавство, а й ставлення до проблем звичайної людини в цілому, з такими питаннями познайомляться читачі у новому номері журналу. Розглянемо стратегічні пріоритети впровадження циркулярної економіки в Україні. Дізнаємося про збереження лелекі чорної – рідкісного виду птахів ряду Лелекоподібні. Завітаємо до найбільшого центру музейної справи – Національного науково-природничого музею НАН України, який святкує своє 55-річчя. З’ясуємо, що таке органічна продукція, чи варто їй довіряти. Розповідається про проблемні питання очищення рідких радіоактивних відходів в Україні. 

 

 

 

 

Офтальмологический журнал. 2021. № 6.

Науково-практичний журнал для офтальмологів Інституту очних хвороб і тканинної терапії ім. В. П. Філатова НАМН України, в якому розглядаються питання клінічної офтальмології, публікують експериментальні дослідження, розглядають різні випадки з практики.

 

 

 

 

 

Економіка України. 2021. № 11.

У журналі систематизовано фактори нейтральної процентної ставки за принципом їх впливу на попит чи пропозицію грошей в економіці. Здійснено порівняння основних підходів до розроблення Комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади. Наведено результати розрахунків мінімальної та максимальної вихідної ціни земель сільськогосподарського призначення в регіонах України, а також середньої вартості гектара цих земель. Проаналізовано практику розвитку соціальної економіки в Польщі.

 

 

 

 

 

Стратегічна панорама. 2021. № 1-2.

У журналі аналізуються причини й наслідки руйнівних гібридних впливів РФ, спрямованих проти ЄС. Розглядаються сутнісні риси та функціональні компоненти сучасної неконвенційної (гібридної) конфліктності. Висвітлюється роль України в Придністровському врегулюванні. Визначаються основні етнополітичні виклики пандемії COVID-19, що здійснювали глобальний вплив на рівень соціальної згуртованості та суспільної стійкості. Дізнаємося про наслідки пандемії для міграційних процесів та стратегії виходу з кризи. З’ясовуються пріоритетні напрями економічного співробітництва України та США у високотехнологічній сфері. Досліджуються вияви посилення впливу Китаю та його наслідки для системи міжнародної безпеки.   

 

 

 

 

Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право. 2021. № 6.

У новому номері журналу розглядаються питання впливу цифрових технологій на формування зовнішньо-торгівельної політики. Аналізуються основні завдання Енергетичної митниці Держмитслужби України щодо забезпечення реалізації політики у сфері митної справи.  Дізнаємося, як впливає процес диджиталізації на сучасний стан розвитку світового товарного ринку. Розглядаються позиції України у світовій торгівлі за динамікою ВВП та проблеми підвищення рівня зовнішньоекономічної безпеки України в умовах трансформаційних змін в економіці та поглиблення процесів глобалізації. Досліджуються сучасні тенденції глобального ринку проєктного фінансування, динаміка його обсягів і галузева структуру.    

 

 

 

 

Фінансовий контроль. 2021. № 9.

Новий номер журналу знайомить читачів із загальними показниками та результатами роботи Держаудитслужби. Розглядається проблема – стан автомобільних доріг, або як подекуди розпилюють гроші надважливої державної програми. Дізнаємося про результати ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності лабораторних центрів МОЗ України. Розповідається про ефективне планування публічних закупівель, дотримання принципів законодавства.  З’ясовується зворотний бік зубного лікування: міфи та реальність. Досліджуються питання правильності здійснення розрахунків початкової вартості спеціальних дозволів на користування надрами. 

 

 

 

Вісник Пенсійного фонду України. 2021. № 11.

Новий номер журналу знайомить читачів з підсумками роботи Пенсійного фонду України за 9 місяців 2021 року. «Юридичний дайджест» пропонує огляд новин законодавства. Дізнаємося про представництво інтересів фонду в судах. Розповідається про основні принципи формування електронної пенсійної справи на підставі звернення за призначенням (перерахунком) пенсій за принципом «єдиної черги». Публікується  рейтинг країн із найкращими пенсійними системами Global Pension Index. Вчимося правильно вживати українські прізвища.

 

 

 

 

Вісник НАН України. 2021. № 11.

У новому номері журналу читачі познайомляться з результатами досліджень з хімії та фізико-хімії багатокомпонентних полімерних систем. Акцентовано увагу на зміни і новації у цифровій комунікації, які обов’язково має опанувати сучасний науковець. Пропонується огляд аналізу сучасних уявлень про природну мікробіоту людини, як ключову детермінанту, відповідальну як за підтримання здоров’я так і за розвиток широкого спектру захворювань, зокрема раку. Розглядаються фундаментальні і прикладні напрямки робіт Інституту кібернетики ім. Глушкова НАН України, пов’язані з вирішенням проблем аналізу ризиків виникнення надзвичайних ситуацій.  До 100-річчя від дня народження вшанована пам’ять  українського вченого в галузі хімічної технології, кінетики і каталізу – члена-кореспондента НАН України В. М. Власенка.

 

 

Мовознавство. 2021. № 5.

У новому номері журналу розглядаються парадигмальні засади лінгвістики першої половини XXI століття.  Досліджуються критерії, на основі яких укладають рейтинги міжнародних мов і прогнозують їхнє майбутнє. Дізнаємося про становлення, сучасний стан і перспективи розвитку української лінгвофольклористики та основні аспекти вивчення мови українських народнопоетичних текстів з кінця XIX до середини XX ст. Аналізуються три українські переклади п’єси Дж. Б. Шоу «Пігмаліон», що виконані з використанням різних перекладацьких підходів до відтворення етносоціолекту кокні (стратегія одомашнення, стратегія очуження та гармонізація стратегій).

 

 

 

 

Дивослово. 2021. № 11-12.

У новому номері журналу обговорюється питання «Шкільна програма з української літератури як заручниця ревізії літературного канону і жертва осучаснення». Дізнаємося, чи придатна рок-музика для передавання патріотичних почуттів. Простежується процес ставлення і розвитку питомої спортивної термінології, зокрема з ділянки футболу.  Аналізується код «Катерини» Шевченка та оцінюється можливість сприймати й відтворювати відповідними питомими засобами картину в поемі й поему в картині. Переглядається життєпис Василя Барки з використанням новознайдених і уточнених історико-літературних матеріалів. Маємо можливість долучитися до спогадів Петра Карманського  «Українська богема», присвячених літературному угрупованню «Молода Муза». Розглядаються особливості реалізації елементів козацького міфу в повісті Л. Кононовича «Пекельний звіздар». 

 

 

Слово і час. 2021. № 6.

Листаючи новий номер журналу читачі познайомляться із дослідженням особливості текстуалізації в драмах Лесі Українки. Проаналізовано історичний роман у віршах «Берестечко» Ліни Костенко та установлено, що баркарола стала однією з форм модернізації художнього мислення поетки. Розглядається особливість поетичного перформансу в рамках Семінару творчої молоді, що у 2020 р. вперше відбувся онлайн. Висвітлюється специфіка виробничої прози в українській радянській літературі 30-х років. Наблизимося до поезії Юрія Клена – самостійного майстра, майстра власного Я.

 

 

 

 

 

Київ. 2021. № 11-12.

Новий номер журналу публікує продовження  роману Валерія Гужви «Темний бік місяця» та «Щоденник» українського письменника-шістдесятника Івана Чендея. Насолоджуємося поезією Лесі Степовички «Пізньоцвіти» та Світлани Кирилюк «Повернення Птолемея». До уваги читачів пропонується майже документальна повість Йосипа Струцюка «Живі душі». Роман Павлишин продовжує опис спогадів життєвої дороги. Дізнаємося про азербайджанського поета і мислителя Нізамі Ґянджеві і його роль в українських дослідженнях і перекладах. Розділ «Мистецтво» долучить до мистецтва відомого львівського художника Михайла Демцю.

 

 

 

 

Дзвін. 2021. № 7.

У цьому номері читайте уривок повісті–діалогу присвячений Миколі Амосову «Людина майбутнього». Автор Олесь Воля згадує як уперше зустрівся із хірургом зі світовим ім’ям у далекому 1973 році. Повість написана у формі інтерв’ю. У розділі «Поезія» читайте вірші сучасних українських поетів, таких як Марія Юдкевич, Ірина Гуцал та Володимир Пащенко. Також публікується авторський переклад з англійської – уривки з роману  Світлани Лавочкіної «Carbon» Lost Horse Press, США 2020. У статті «Плагіат як явище у науковому просторі», автор Тетяна Молчанова, яка несподівано натрапила на свою докторську дисертацію в мережі у перекладі російською, без жодного посилання на своє ім’я, вирішила діяти. Про листування з плагіатором читайте у статті.

 

 

 

Український історичний журнал. 2021. № 5. 

Новий номер журналу присвячено до 155-річчя від дня народження М. Грушевського. Читачі мають можливість долучитися до аналізу різнопланових наукових доробок дослідників спадщини М. Грушевського за 2016-2021 рр. Розглядається видавнича діяльність М. Грушевського в період до Першої світової війни. Знайомимося з історією одного союзу: Кондрата Мазовецького з Данилом Галицьким у першій половині XIII ст. Дізнаємося про основні етапи й особливості чорносотенного руху в Україні наприкінці XIX ст. та у часи Першої світової війни. Аналізується глобальна історія як нова модель наукового пізнання для українських істориків. Здійснюється огляд розвитку допоміжних історичних дисциплін в Україні з аналізом їх актуального стану та проекцією на європейський досвід. Надається характеристика непростим взаєминам влад України та Московії в галузі торгівлі у середині XVII ст.