Шановні друзі!

Представляємо вам деякі книжки, які бібліотека отримала наприкінці 2023 року від Українського інституту книги за результатами культурно-мистецьких проєктів.

 

Бауман Зиґмунт Модерність і Голокост / пер. з англ. Катерини Диси. – Київ : Дух І Літера, 2022. – 344 с.

Книга відомого соціолога та філософа Зиґмунта Баумана «Модерність і Голокост» посіла особливе місце серед численних праць про трагедію європейського єврейства. Автор послідовно спростовує тезу про те, що цей геноцид був проявом крихкості цивілізації, натомііть пропонує подивитися на Голокост як на свідчення її потужного потенціалу. Зиґмунт Бауман демонструє, що коріння геноциду сягає самої природи модерності, важливими ознаками якої є націоналізм, конструювання штучного соціального порядку, раціональне бюрократичне управління тощо. Автор відмовляється обмежувати вивчення та осмислення Голокосту рамками єврейської історіїй водночас пропонує глибокий аналіз аспектів, що мають «модерний присмак» та вирізняють цей геноцид з-поміж інших. На думку Зиґмунта Баумана, «Голокост був законним мешканцем дому, що зветься модерністю».

 

Гуржій Олександр та ін. У лабіринтах української дипломатії. Від князівської доби до початку XX століття / Олександр Гуржій, Олександр Реєнт. Київ : Арій, 2023. – 352 с.: іл.

У новій книзі знаних українських істориків О. І. Гуржія та О. П. Реента схарактеризовано історію українських дипломатичних відносин із різними державами впродовж тривалого періоду, починаючи від часів Київської Русі й завершуючи добою Української Держави Павла Скоропадського й Української і Народної Республіки. Основну увагу приділено внутрішнім і зовнішнім чинникам, які визначали особливості української дипломатії. Проаналізовано успіхи й невдачі вітчизняної зовнішньої політики. Осмислено внесок багатьох державних діячів у становлення української дипломатії.

 

 

 

Демська О. Українська мова. Подорож із Бад-Емса до Страсбурга / Орися Демська ; худ. Вікторія Смаль. – Xарків : Віват, 2023. – 304 с. ; іл.

На культурній мапі модерної української мови є дві важливі точки: Бад-Емс, звідки указом намагались переконати світ, що української мови немає, не було і бути не може, і Страсбург – точка, де починається її нова історія як однієї з офіційних мов Європейського Союзу. Орися Демська розповідає історію української мови, починаючи з моменту розпаду індоєвропейської прамови і до наших днів, про її взаємодію з іншими мовами, протистояння з російською, про українізацію і росіянізацію, про поразки, із яких вона таки вийшла переможницею.

 

 

 

Міфи і таємниці останнього гетьмана України: з нагоди 150-річчя Павла Скоропадського / упорядкує. М. В. Томенка. – Київ: Креативна агенція «Артіль», 2023. – 384 с.: іл.

Науково-популярне видання, присвячене життю і діяльності останнього Гетьмана всієї України Павлу Петровичу Скоропадському та огляду головних історичних здобутків і уроків доби Української Держави (29 квітня – 14 грудня 1918 р.) У книзі також вміщено фрагменти спогадів, статей та інтерв’ю самого Павла Скоропадського та його доньок Єлизавети й Олени.

 

 

 

 

Ріс Лоренс Голокост. Нова історія / пер. з англ. Юлія Костюк. – Київ: Лабораторія, 2023. – 440 с.

Двадцять п’ять років Лоренс Ріс досліджував Голокост, щоб описати вичерпну картину катастрофи. Ця книжка  результат його пошуків, роздумів, розмов із очевидцями подій: нацистами-злочинцями і вцілілими. Занурюючись в історії конкретних людей. Ріс демонструє невимовний жах, який панував у той час. Розділ за розділом перед читачем розгортається трагедія: від приходу нацистів до влади до кінця Другої світової війни. Хто винен у смерті мільйонів людей, яких убивали тільки за те, ким вони були? Гітлер? Нацисти? Працівники таборів? Чи ті, хто знали, що відбувається за колючим дротом, але мовчали? Відповіді дає Лоренс Ріс. І вони приголомшують.

 

 

 

Ричка Володимир Ярослав Мудрий. «Великий князь, син Володимирів». – Київ: Парлам. вид-во, 2023. – 272 с.

Київський князь Ярослав (Георгій) Володимирович є однією з найбільш значущих постатей українського середньовіччя. Він увійшов в аннали історії під іменем Ярослава Мудрого і став обличчям «золотого віку* Київської Русі. Представлений у цій книзі життєпис діяльного і успішного сина Володимира Великого виписано на документальній основі, яку становлять вітчизняні літописні й агіографічні твори, візантійські й західноєвропейські хроніки. Автор прагнув укласти не тільки і не стільки досконалу біографію цієї неоднозначної особистості, скільки осягнути феномен історичних і культурних явищ тієї неповторної, сповненої життєдайним київським світлом Святої Софії – Премудрості Божої, епохи.

 

 

Русначенко А. Стародавній Рим: місто, держава, імперія / Русначенко А. – Ніжин : Видавець Лисенко М. М., 2023. – 624 с.

Книга є викладом історії Риму та його імперії від виникнення міста до утворення на його теренах республіки, яка перетворилася в імперію по суті, а далі й за формою. Автор, використовуючи доступний йому джерельний матеріал і сучасні дослідження показує ті перетворення які привели Рим до статусу світової наддержави, яка так чи інакше проіснувала чи не тисячу років. Розглядаються різні сторони її існування: насамперед політика, економіка, культура, причини піднесення і краху.

 

 

 

 

Семенюк Святослав Визначні діячі українського походження : Державні та релігійні діячі, політики, військові / Святослав Семенюк. – Львів: Література та мистецтво, 2023. – 792 с.

Ця книга має на меті категорично спростувати недолугий фейк російської та німецької історіографій про «нездатність української нації до процесів державотворення», а отже, й хронічну відсутність у неї політичної еліти. Особливістю цього дослідження є те, що воно стосується не лише теренів України, Росії та Білорусі. Адже українська діаспора була і до сьогодні, в більшості випадків, присутня в Польщі, Словаччині, Чехії, Угорщині, Австрії, Німеччині, Румунії та інших країнах, ґенезу якої ще ніхто ретельно не досліджував. Тому багато біографій у цій книзі викличуть не тільки зацікавлення, а й щире здивування в читачів.

 

 

Скальський Віталій. 160 днів Української Народної Республіки / Віталій Скальський. – Київ:ТОВ «Видавництво Кліо», 2023. – 160 с., іл.

Ця книжка – про нетривалий, але насичений подіями та їхніми інтерпретаціями період в історії України – від 20 листопада 1917 року до 29 квітня 1918 року, упродовж якого існувала перша у XX столітті українська державність – Українська Народна Республіка. На основі історичних джерел у виданні подано дещо відмінну від під ручникової версію історії УНР. Автор не лише розглядає перебіг політичного життя в УНР чи стан самоідентифікації у суспільстві, а й звертає увагу на перехід України на григоріанський календар та середньоєвропейський час, похорони крутянців і жертв «горожанської війни», політичні арешти і вбивства, а також на інші, лише на перший погляд неважливі, події та процеси.

 

 

Шиманська А. , Шиманський А. 501 факт, який треба знати з… історії України [Текст]: Анна Шиманська, Андрій Шиманський. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2023. – 256 с.

Історія України від мамонтів до сьогодення у 501 факті? Чому б і ні! Цікаві, важливі, часом кумедні, іноді трагічні, а найчастіше – доленосні: не всім цим фактам знайшлося місце у шкільних підручниках, але саме завдяки їм історія стає живою і динамічною. Яке українське місто згадує Гомер у своїй «Одіссеї»? Особистим знаком якого князя було зображення сучасного тризуба? Коли вперше в писемних пам’ятках згадано слово «Україна»? А хто з гетьманів був шанувальником кави? Відповіді на ці та інші питання знайдете на сторінках ілюстрованого довідника. Завдяки книжці «501 факт, який треба знати… з історії України» минуле стає ближчим, а сучасне –зрозумілішим.