Шановні друзі!

Знайомтесь з книжками, які бібліотека отримала від Українського інститутут книги за результатами конкурсу культурно-мистецьких проєктів 2024 року, про історії українських воїнів – реальних героїв нашого часу.

 

Вовк І. Рубаки на «корчах» / Ірина Вовк ; худож.-оформлювач Б. Куркуль – Харків: ТОВ «Бібколектор», 2024. – 416 с.: іл.

Книга Ірини Вовк «Рубаки на «корчах»» – це тридцять історій українських воїнів, які були записані на фронті. У цій книжці – вояки та воячки, хлопці й дівчата: медики, розвідники, штурмовики, оператори дронів, артилеристи, піхотинці, протиповітряні оборонці, які чесно воюють. Беруть та й роблять свою справу -те, що вміють. Справжні вояки, чи рубаки, – ті, які пережили важкі бої, оточення, успішні наступи, – про війну розповідають мало. Але кожен і кожна з них – приклад відданості, міці та гарту, вони – новітні Українські Герої.

 

 

 

 

 

 

Донеччанка О. Все буде добре, побратими / Ольга Донеччанка. – Львів : Вид-во «Апріорі», 2024. – 216 с.

Ця книжка про незвичайну долю реальної людини, Івана Баранина, який став справжнім героєм нашого часу. Містичні збіги і трагічні обставини його життя змушують замислитися над непередбачуваністю та мудрістю Провидіння. Водночас читач, спостерігаючи за перебігом подій очима героя впродовж однієї доби, занурюється в буденність війни в мить відносного затишшя або, завдяки його спогадам,  життєві перипетії дитинства і юності та жорстокі бої. Книжка дасть змогу читачеві відчути відданість і міць бойового братерства та доторкнутися до глибинних внутрішніх переживань бійця. Вона буде цікава кожному, кого не залишає байдужим ця кривава війна і хто має в серці почуття вдячності до сучасних героїв та зберігає пам’ять про них.

 

 

 

 

Захтей А. Кримський бранець. / Андрій Захтей. – Київ : Саміт-Книга, 2024. – 120 с.

Ця книга розповідає про поневіряння у російських «зінданах» українця Андрія Захтея. Про його арешт структурами ФСБ, катування, судилище та перебування у в’язниці. А ще про операції радянських спецслужб проти українських діячів. Таких як Симон Петлюра та Роман Шухевич. І, ніде правду подіти, у багатьох спецопераціях проти українських патріотів брали участь наші співвітчизники – манкурти та перевертні. Хоча люди вони були вельми талановиті й відомі своїми непересічними шедеврами. Такими були живописець Микола Глущенко і філолог та письменник Володимир Петров-Домонтович. Ця книга – пересторога: росіяни ніколи не гребували провокаціями і спецопераціями «під чужим прапором». Ідо сьогодні їхні провокаційні методи на озброєнні у спецслужб рашистської Росії…

 

 

 

 

Кутняков С. І. Порт Маріуполь : історія форпосту на Сході Європи / Сергій Кутняков. – Київ : Видавничий дім «АртЕк», 2024. – 216 с.: іл.

Місто, що народилося як козацький форпост рибалок і мисливців, що стало багатим завдяки морському порту – це все про Маріуполь. А ще він уславився першим успіхом у звільнені Сходу України у 2014-му та небаченою мужністю оборонців під час блокади 2022-го. На сторінках книги ви знайдете оповіді про динамічний довоєнний розвиток найбільшого портового господарства Азовського моря та історію краю, які перемежовуються зі спогадами портовиків, захисників українського Маріуполя в часи воєнного лихоліття. Героїзм і трагедії, звитяги і зради, допомога й мародерство – коктейль Життя, фільтрувати який доведеться тут і тепер. Читач познайомиться з реальними й невідомими широкому загалові героями, пройнявшись їхніми долями, жагою до перемоги і життя. Книга мотивує на боєздатність і успіх, формує бажання пізнавати історію, природу і багату спадщину унікального краю, аби якнайшвидше звільнити й відродити його.

 

 

 

 

Олехнович А. На межі можливостей. Як вартові неба наближали перемогу / Анастасія Олехнович. – Харків : «В-КП «ОРБІТА», 2024. – 256 с.: іл.

Повітряні Сили України – один з головних носіїв бойового потенціалу Збройних сил України, призначений для охорони повітряного простору держави, ураження з повітря об’єктів противника, авіаційної підтримки власних військ. 24 лютого 2022 року, у перший день повномасштабної війни з росією, Повітряні Сили України прийняли перший бій о 4-й ранку. Ворог насамперед прагнув знищити військові аеродроми, командні пункти, засоби ППО. Але захисники неба були готові до нападу і завдали потужних ударів по російських загарбниках. Сильні, сміливі люди – льотчики, зенітники, радіолокаторники їхня робота не зупиняється ні на хвилину, а професіоналізм та мотивованість зростають…

Герої книжки А. Олехнович  – сміливці, які на межі можливостей, або ціною свого життя, рятують сотні й тисячі українців. Вони борються за вільне українське небо, за майбутнє своїх дітей. Про новітніх героїв розповідають їхні командири, друзі та рідні.

 

 

 

 

Пономарьова І. С. Маріуполь на хвилях історії (1780-2022 рр.). – Київ : ТОВ «Видавництво «Кліо», 2024. – 368 с., іл.

Місто Марії. Йому нині присвячують вірші, пісні й цілі романи, воно стало символом нескореності й надії. У пропонованому читачам нарисі історії Маріуполя Ірина Пономарьова зібрала надзвичайно цінний матеріал з історії міста: від часів, коли у Надазов’ї запорозькі козаки засновували зимівники, і до російської окупації у 2022 р. У цій книзі авторка зібрала безцінні відомості, зафіксовані в документах Маріупольської міської думи та Маріупольського грецького суду, міських часописах і записках мандрівників, купців, послів, листівках і фотографіях, спогадах і переказах містян і найвідоміших маріупольських блогерів – дослідників історії міста, розповіді про артефакти, що до повномасштабного вторгнення зберігалися в Маріупольському краєзнавчому музеї. Зазначені матеріали дають змогу поринути в мальовничий світ приморського міста, яке врешті стало українським промисловим гігантом і яке знищили російські війська лише за два перші місяці окупації, свідком чого була сама авторка.

 

 

 

Суботіна В. Азовсталь. Сталева пресслужба / Валерія Суботіна ; худож.-оформлювач О. А. Гугалова-Мєшкова. – Харків : «В-КП «ОРБІТА», 2024. 

Валерія «Нава» Суботіна служила в складі пресслужби полку «Азов». 86 діб українські військові тримали оборону в оточеному Маріуполі та на території заводу «Азовсталь». Завдяки пресслужбі полку «Азов» світ дізнавався про трагедію Маріуполя, про захисників міста та цивільних мешканців, які шукали прихисток на заводі «Азовсталь». Оператори, фотографи, журналісти створювали контент, який не залишав нікого байдужим, викликав хвилю підтримки #SAVE MARIUPOL в багатьох країнах. Людям в облозі бракувало їжі, води, медикаментів, але військові виконували наказ – тримати оборону. А ворог методично знищував місто та Азовсталь…

 

 

 

 

 

Тристан А. Доню, війна! / Андрій Тристан – Львів : Вид-во «Апріорі», 2024. – 168 с.

Війна – це трагедія, і трагедія насамперед для дітей, бо вона руйнує їхній тендітний світ мрій, сподівань, планів на подальше життя. Позбавляючи дітей дитинства, вона швидко робить їх дорослими. Автор у пропонованому виданні показує нам трагедію дітей, яку спричинила жорстока й несправедлива війна, майстерно викриває огидні злочини рашистського режиму проти душ українських дітей.

 

 

 

 

 

Формування модерної національної свідомості українців Криму : тенденції, перспективи та асиміляційні загрози (кінець ХХ – початок XXI ст.) / упоряд. Наук. Ред. д.і.н. П. П. Гай-Нижник.  Київ : Саміт-книга, 2024. – 544с., іл.

У книзі вивчаються та аналізуються процеси становлення і розвитку громади етнічних українців Криму наприкінці ХІХ – початок XXI ст., форми їх самоорганізації, формування сучасної національної свідомості, впливу на цей процес держав та квазідержавних утворень, які контролювали регіон. Особливу увагу приділено вивченню політики України щодо української етнічно національної спільноти АР Крим ім. Севастополя у 1991-2014 рр., а також окупаційній політиці Російської Федерації на півострові після 2014 Р; яка призвела до дискримінації кримських українців та загрози асиміляції частини з них. Анексія Криму, яка відбулася з порушенням Конституцій України і АРК, законів України та загальновизнаних міжнародних правових норм, прав і свобод громадян України, що проживають на території Криму, була заздалегідь підготовленою спецоперацією, однією з ключових складових якої стала інформаційно-пропагандистська політика Кремля. Розглядаються основні проблеми зародження і подолання проросійської ідентичності в Криму на сучасному етапі та шляхи оптимізації системи державного управління й національної безпеки України.

 

 

Херсон 2022 : З Україною в серці / упоряд. : Михайленко Г. М., Черемісін О. В. Суми: Університетська книга, 2024. – 290 с.

У науковому виданні публікуються усні історії особистих досвідів самовидців окупації Херсона у 2022 році. Респонденти мають різні погляди, національність, віросповідання, але спільна драма всіх об’єднала. Усні історії реконструюють минулий час в усій своїй репрезентативності, ураховуючи й ті моменти, які слабко задокументовані, не потрапили в об’єктиви відеокамер і не збереглися на фотографіях. Саме в такий спосіб можна передати всю повноту драми, яку пережили херсонці.