11 жовтня 2018 року в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського у межах фестивалю «Дні Ізраїлю і єврейської культури» Єврейський молодіжний центр «Hillel Odessa» провів зустріч з Праведником народів світу Волошиним Василем Омеляновичем – людиною, чиє минуле дало можливість багатьом жити зараз! Модератором зустрічі була Владислава Машковська, автор проекту «Героїзм єврейського народу».

«Праведник народів світу» – почесне звання, що надається Ізраїльським інститутом катастрофи і героїзму національного меморіалу Катастрофи і Героїзму «Яд ва-Шем». Це звання присвоюють людям, які, ризикуючи власним життям, рятували євреїв в роки нацистської окупації Європи.

Події, які свідчать про масове знищення євреїв під час Другої світової війни, залишаються однією з найтрагічніших сторінок світової історії. Вони отримали назву – «Голокост». За часів Голокосту було знищено шість мільйонів євреїв.

Під час війни сім’я Волошиних проживала в селі Анетівка Доманівського району Одеської області (нині – Миколаївська область). Неподолік від села проходив шлях, яким під конвоєм вели в’язнів єврейської національності  в село Богданівку. Дорогу Одеса – Березівка – Доманівка – Богданівка назвали «дорогою смерті». У жовтні 1941 року румунські окупаційні власті створили в Богданівці на березі Південного Бугу табір смерті. У Богданівці і сусідніх населених пунктах, за різними підрахунками, було знищено 115 тисяч людей, в тому числі близько 55 тисяч єврейської національності.

У роки Другої світової війни Василь Омелянович Волошин врятував тринадцять чоловік єврейської національності і чотирьох військовополонених. Василь Омелянович, який на початку війни був чотирнадцятирічним хлопчиком, згадував не без гіркоти про ті страшні події воєнного лихоліття: «Мене часто запитують, чи боявся я? Звичайно ж, було страшно! Але ми так виховані – віддавати останню крихту, не залишати після себе «чорний слід». Василь Омелянович Волошин прочитав свій вірш «Гетто», який не залишило байдужим жодного з слухачів, які перебували в залі.

Після війни Василь Омелянович Волошин закінчив художнє училище і все життя присвятив творчості. Служив у театрі, знімався в кіно, працював декоратором на кіностудії, розписував храми.

Нещодавно сім’я Волошиних була удостоєна почесного звання – «Праведник народів світу», а їх імена увічнені на Горі Пам’яті в Єрусалимі. Петро Чванов, капітан І рангу, воїн-інтернаціоналіст, письменник-мариніст, присвятив Василю Омеляновичу свою книгу «Праведник світу Василь Волошин».

Нещодавно, 20 лютого 2018 року, Василю Омеляновичу виповнилося 90 років!