Кожна людина мріє про подорожі, які дарують незабутні враження від пам’яток історії, культури, природи.

Відвідування багатьох куточків Землі надають можливість не тільки побачити безліч цікавого, а й з’ясувати, як живуть різні народи на Планеті. Проте, жодна людина не в змозі відвідати всі місця, й тоді на допомогу приходять книжки.

Генеральна Асамблея ООН затвердила 2017 рік Міжнародним роком сталого розвитку туризму з метою висвітлення саме важливості міжнародного туризму, потреби кращого взаєморозуміння між народами та поваги до культурних цінностей в усьому світі, що в загальному має сприяти зміцненню миру на планеті.

***

Молодіжна секція УБА цьогорічну виставку, що подорожуватиме всією Україною, проекту «Display-кросинг» пов’язала з туризмом.

***

Одеська обласна універсальна наукова бібліотека ім. М. Грушевського прийняла естафету Всеукраїнського бібліотечного проекту та з 31 липня по 8 серпня 2017 року представила читачам виставку-подорож «Мрій! Читай! Мандруй!».

 

Улюблений багатьма поколіннями Остап-Сулейман-Берта-Марія-Бендер-бей – відомий «великий комбінатор» з романів «Дванадцять стільців» і «Золоте теля» Іллі Ільфа та Євгена Петрова – Остап Бендер – виступив в ролі гіда виставки. «Ріо-де-Жанейро – це кришталева мрія мого дитинства», – любив невпинно повторювати наш герой. А сьогодні у нього з’явилась можливість надихнути своєю мрією наших читачів. Отже, в путь!

Відправляємось в подорож з нашим гідом Остапом Бендером

 

Перший розділ виставки «БІБЛІОТЕЧНІ МАНДРИ З ГЕРОЯМИ КНИГ» спонукає вирушите в книжкову подорож крізь імена і епохи, відвідати різні країни світу, стати свідком цікавих та інтригуючих історій…

Книжкова серія «Карта світу», яку видавництво «Фоліо» заснувало у 2010 році, включає в себе кращі зразки сучасної європейської та світової прози кінця XX – початку XXI століття в українському перекладі.

Серія знайомить читача з сучасними письменниками та їх творами з різних куточків світу: Франції, Німеччини, США, Естонії, Фінляндії, Швеції, Данії, Норвегії, Словенії, Хорватії, Сербії, Чехії, Польщі…

Захоплююча історія від відомого аргентинського письменника Федеріко Андахазі «Конкістадор» – карколомні пригоди індіанця, який, випередивши Колумба, здійснив кругосвітню подорож і відкрив…Європу.

Роман «Сад спочилих котів» найпопулярнішого турецького письменника Більге Карасу переносе нас у древнє середземноморське місто, де є традиція кожні десять років влаштовувати гру «живі шахи», фігури якої – люди зі зброєю…

Археолог Бйорн Белте потрапляє до Києво-Печерської лаври, звідки таємно вивозить до Норвегії, а згодом до Ісландії загадковий манускрипт. Він вважає, що це «Євангеліє від Люцифера», яке давно розшукують вчені. Про пригоди свого героя розповів відомий норвезький письменник Том Егеланн, який працює у жанрі інтелектуального детектива.

«Мандрівка слона» видатного португальського письменника Жозе Сарамаго – пригоди героїв XVI століття. Його Величність король Португалії Жоан Третій Благочестивий зробив своєму родичу, ерцгерцогу Австрійському Максиміліанові, майбутньому імператору Священної Римської імперії, незвичайний весільний подарунок – слона Соломона. І цей слон зі своїм погоничем Субхро вирушає у мандри. Шлях його пролягає через Вальядолід і Геную, Верону й Венецію, через непрохідні альпійські перевали до імперської столиці Відня…

Роман австралійського письменника Пітера Кері «Папуга та Олів’є в Америці» – це вільна фантазія на тему мандрів Алексіса де Токвіля –французького політичного мислителя початку ХІХ століття, а насправді це історія дружби хазяїна-аристократа, зовсім не пристосованого до життя, і його кмітливого слуги – англійця, який довгий час жив в Австралії…

Цікаво? Завітайте до бібліотеки, щоб дізнатись більше!

 

Другий розділ «РІДНИЙ КРАЙ У БІБЛІОТЕЧНИХ ТУРИСТИЧНИХ МАРШРУТАХ» запрошує у подорож Одещиною.

Знайомство з навколишнім світом розпочинається з пізнання історії і культури рідного краю.

Україна – найбільша європейська країна. Вона є світом звичок, уявлень і почуттів багатонаціонального українського народу. Україна постає перед нами з поетичних та прозових творів, з акварельних етюдів та живописних полотен.

«Україно, ти для мене Диво!» – мозаїка фотомиттєвостей Василя Пилип’юка, який уміє створити грандіозне панно, в якому проступають контури Батьківщини, Країни, Держави.

Наша Україна має надзвичайно багату культурно-історичну спадщину, прекрасну природу, безліч мальовничих сіл, у яких відчувається історичний подих гостинного українського народу, де збереглися неповторні палаци, замки, церкви, костьоли. Книжкове видання «Легендарні села України» – унікальна розповідь про історію, легенди, архітектурні пам’ятки відомих українських сіл, які зробили значний внесок в історію України.

Національні парки та заповідні зони України привабливі для туристів зі всіх куточків світу – «Софіївка», «Асканія Нова», озеро «Синевир», «Олешківські піски», «Святі Гори»…

Старовинні маєтки та садиби – це особливий, ні з чим незрівнянний світ – середовище спілкування художників, письменників, філософів, музикантів, світ високої архітектури та садово-паркового мистецтва. Сторінки видання «Старовинні маєтки України» відкривають цікави факті, легенди, історії… 

Наша країна уславилася не лише родючими землями і працелюбним народом. Україна – чарівна держава, на території якої є численна кількість місць, наділених  особливою силою та енергією, про які дізнатися можна зі сторінок чудової книги Лідії Бренер та Катерини Соляник «Таємничі місця сили України».

Цікави народні звичаї, колоритні народні танці та мелодійні пісні, яскраві народні костюми, вибагливі вироби народного мистецтва роблять Україну дуже привабливою для туристів. Хіба ж не цікаво подивитися на гуцульське весілля чи завітати на знаменитий Сорочинський ярмарок та придбати український куманець, ковдру чи вишиванку…

Народна кухня – це така ж культурна спадщина українського народу, як мова, література, мистецтво, це неоцінений здобуток, яким можна пишатися. Україна подарувала світові кулінарний шедевр – борщ, який сьогодні знають і полюбляють у різних каїнах світу. Як готували  український борщ та інші національні страви багато століть тому знайомлять видання «Українська стародавня кухня» та «Звичаї українців у народному календарі». А «Львівська кухня» від відомого знавця міста Ігоря Лильо поєднує історії з життя відомих людей Львова та Галичини з характерними саме для їхнього характеру рецептами страв, які передавалися у львівських родинах з покоління в покоління, а сучасні господині охоче їх готують і сьогодні – кава по-львівські, булочка з корицею, лазанки, паштетики…

А почастувати справжню багатонаціональну кухню Одещини запрошуємо до Одеси!

З моря гігантські Потьомкінські сходи – одеська візитівка – зустрічають гостей міста. 26 травня 2017 року вони були відкриті після реконструкції.

Потьомкінські сходи – візитівка Одеси

До речі, ідея будівництва парадних сходів, які зв’язали б місто і гавань, належала архітектору А.І. Мельникову. Споруджувалися вони протягом семи років – з 1834 по 1841 рр. Спочатку вони нараховували 200 сходинок, але пізніше рівень Приморської вулиці було піднято, і вісім нижніх ступенів «приховалися» під асфальтом.

Висота сходів становить 27 метрів, довжина – 136,47. Архітектурна гідність, величний і суворий вигляд, органічний зв’язок з навколишнім ландшафтом – все це робить Потьомкінські сходи одним з найкращих в Україні пам’ятників архітектури першої половини XIX століття.

На площі перед Потьомкінськими сходами височить знаменитий пам’ятник одеському градоначальнику і генерал-губернатору Новоросійського краю герцогу Арману-Еммануелю де Рішельє. Це одне з останніх творінь відомого скульптора І.П. Мартоса, постамент пам’ятника був створений архітекторами А.І. Мельниковим і Ф.К. Боффо. Пам’ятник, призначений увічнити багаторічну і благодійну діяльність герцога, був відкритий 22 квітня 1828 року. Герцог одягнений в давньоримську тогу, в одній руці тримає сувій, інша простягнена в сторону моря.

Жителі і гості Одеси дуже люблять цей пам’ятник і називають його «Дюк». Призначаючи місце зустрічі, одесити часто говорять: «Зустрінемося у Дюка». Існує повір’я: якщо потриматися мішечок в руках Гермеса, зображеного на одній зі сторін пам’ятника, то виповниться будь-яке бажання …

Одеса – місто біля Чорного моря – завжди багатолюдна, шумна, гостинна. З великою притягальною силою приваблює людей не тільки море, але й її численні пам’ятки і пам’ятні місця. Багато розказано й написано про Одесу – місто легендарної долі – з її чарівним Приморським бульваром, унікальним Оперним театром, парками і скверами, неповторним колоритом Пересипу і Молдаванки. Центр Одеси, Дерибасівська, Пушкінська … Кожен будинок є пам’ятником історії і культури. Парадні під’їзди, помпезні арки… За їх пишністю – життя одеських дворів і провулків … Історія Одеси, її минуле і сучасність тісно переплелися з легендами, бувальщинами і анекдотами …

Одеса здавна приносила творчу наснагу письменникам і художникам, артистам і композиторам. Одеса пам’ятає імена Олександра Пушкіна і Адама Міцкевича, Петра Чайковського і Миколи Гоголя, Олександра Купріна і Валентина Катаєва, Михайла Коцюбинського та Івана Франка, Ісаака Бабеля і Шолом-Алейхема, Едуарда Багрицького і Костянтина Паустовського, Леся Курбаса та Олександра Довженка, Киріака Костанді та Леоніда Утьосова … Скільки їх великих, знаменитих, відомих, в житті і творчості яких Одеса залишила свій слід!

Валерій Нетребський і Валерій Щерстобітов, Ростислав Олександров, Олена Каракіна і Олександр Бабіч – відомі одеські журналісти і краєзнавці, талановиті історики і любителі старовини і подорожей – запрошують на сторінках своїх книг здійснити захоплюючі і пізнавальні екскурсії містом.

Одеса – діамант в короні Одещини! А Одеська область – найбільша область (33.3 тис. км2, 5.5% території країни) України, утворена в 1932 р.

Неймовірно, але факт! Одеська область стає центром гірськолижного відпочинку. Всього одна година від Одеси – і на вас чекають гори Березівського району.

Річка Турунчук в Біляївському районі запрошує рибалок – короп, карась, пелінгас, навіть щука і товстолобик!

 

Грибний сезон – чудова можливість побродити в осінньому лісі, відшукати гриби та влаштувати привал біля багаття. Савранський ліс чекає мисливців за опеньками, маслюками, лисичками, рижиками та іншими їхніми побратимами. Тут розмістився старожил не тільки Саврані, а всієї Одеської області – «Віковий дуб» 1425 року. Запастися водою і здоров’ям до наступного грибного походу можна з цілющого джерела «Огруд»…

Біля міста Білгород-Дністровський розташований знаменитий Центр культури вина «Шабо». Шабське поселення близько 200 років тому заснували французько-швейцарські переселенці, і з того часу Шабо стає перлиною виноробства.

 

Відвідайте:

  • старовинний «Королівський підвал», в якому побували О.С. Пушкін і румунський король Карол;
  • древній Хересний підвал, де в дубових бочках «дорослішає» унікальне вино – сухий херес;
  • величний Коньячний двір з дубовими бочками для витримки благородних коньячних спиртів;
  • унікальний Шампанський будинок для виробництва високоякісного шампанського класичним методом;
  • сучасний Цех холодного розливу, обладнання якого гарантує стерильність бутилювання і збереження природних властивостей вина.

На відвідувачів чекає:

  • незвичайний музейний лабіринт з його древніми міфами про вино;
  • кінозал, де «оживає» захоплююча історія про Шабо і його засновника Луї Тардане – швейцарського винороба і першого мера Шабо;
  • Фонтан Діоніса – символ Шабо, де можна доторкнутися до дива створення вина …

Невелике містечко Вилкове в Кілійському районі на півдні Одеської області називають українською Венецією. Цей маленький, але дуже мальовничий населений пункт розташований в дельті Дунаю, в місці впадання ріки в Чорне море, так званий «Нульовий кілометр».

Незвичайність міста в тому, що стара його частина розташована на воді. Тому вулицями міста служать канали, по яких переміщаються переважно на місцевих «гондолах», вони є найпопулярнішим транспортом в місті.

Канали, які називаються єриками, у Вилковому неширокі – всього 1-2 метра в ширину – і займають майже половину території міста, по каналам на човні можна потрапити в будь-яку його частину.

По обидва боки каналів і вздовж будинків – дерев’яні кладки-тротуари, по яких пересуваються мешканці. А через єрики перекинуті простенькі дерев’яні містки, які при необхідності перетворюються у своєрідні розвідні мости – їх можна підняти для того щоб провезти вантаж.

Унікальність Вилкове полягає і в тому, що більшість населення міста складають старовіри – липовани. Селище в середині ХVII століття заснували донські і запорізькі козаки, які переслідувались царською владою з релігійних і політичних мотивів.

Своєю теперішньою назвою місто завдячує географічному положенню, адже в цьому місці Дунай розходиться кількома рукавами, які перетворюються в своєрідні «вила». Звідси і назва – «Вилкове».

Вилкове славиться своєю полуницею, а також знаменитим виноградом сорту «Новак», смак якого не можна переплутати ні з яким іншим виноградом в світі, адже більше ніде виноград не росте на воді і мулі. Найголовнішим заняттям і основним джерелом доходу вилковчан є рибна ловля, яка ведеться практично промисловими масштабами.  А дунайський оселедець – унікальна риба.

У Тарутинському районі Одеської області знаходиться найбільша вівчарська ферма Європи. Саме тут встановлено найбільший гранітний пам’ятник на Землі. Гігантська статуя вівчаря з’явилася на території етнографічного комплексу «Фрумушика-Нова».

 

Для довідки: поки найбільшою статуєю планети з граніту залишається 144-тонний Ленін в російському Петрозаводську. Кам’яний чабан Фрумушики вище стандартної «хрущовки» – майже 18 метрів з постаментом – і важить більше тисячі тон, з яких на граніт доводиться 450.

За своє 2500-річне існування місто Білгород-Дністровський пережив багато історичних епох, його історія починається з кінця VI століття до н.е., коли вихідці з малоазійського міста Мілета на західному березі річки Дністр заснували місто Офіусса – Тиру.

Білгород-Дністровська цитадель будувалася майже 200 років (XIII-XV ст.) на високому скелястому березі Дністровського лиману. Протяжність оборонних стін і веж близько 2,5 км, висота від 5 до 15 м, товщина від 1,5 до 5 м.

Деякі з веж мають назви, пов’язані з найдавнішими легендами і переказами – Овідія, Пушкіна, Темниця, Комендантська, Скарбниця.

Сьогодні Білгород-Дністровська фортеця – пам’ятка національного значення, яка є привабливою для численних туристів, тут проводяться пісенні фестивалі, а стіни фортеці «штурмують» в театралізованих виставах та лицарських поєдинках. Тут знімалися фільми «Отелло», «Адмірал Ушаков», «Капітан Немо», «20 років потому», «Зцілення любов’ю», «Приречена стати зіркою» та інші.

Цікаво! Інтерактивна карта висвітлює пам’ятки, а також маловідомі туристичні об’єкти області у форматі фотосфери, фототурів, відео та фото. Натиснувши на значок, можна вибрати місцеві визначні пам’ятки й прочитати опис цього об’єкта.

 

Третій розділ виставки має назву «СПОГАДИ ТА ВРАЖЕННЯ».

А хто не любить подорожувати? Відомо, що перші подорожі здійснювалися ще за часів античності заради торгівлі, завоювань та з релігійними цілями.

 

Мексиканські мотиви…

Великі географічні відкриття середини XV – початку XVI століття, пов’язані з іменами Христофора Колумба, Васко да Гами, Амеріго Веспуччі, Фернана Магеллана, були виявом одвічного прагнення людини довідатись про народи, що населяють Землю, їх життя, побут, культуру.

Спогади та враження з нами залишаються назавжди

Природно, подорожі, що здійснювались до ХІХ століття, не можна вважати туризмом у сучасному розумінні. Перша у світі туристична фірма «Томас Кук і сини» була заснована у середині ХІХ століття Томасом Куком, яка стала організовувати туристичні подорожі. Перша закордонна подорож була організована Куком у 1863 році до Швейцарії. Згодом ця туристична фірма перетворилася на найбільшу туристичну організацію не лише в Великобританії, а й в сьому світі. 

Справжнім зоряним часом для туризму стало ХХ століття, особливо його друга половина. Саме тоді туризм увійшов у повсякденне життя сотень мільйонів людей на планеті…

«Визначні місця світу» –  якщо ви бажаєте відкрити для себе світ, то ця книга саме для вас! Подорож у будь-яку точку земної кулі подарує вам нові відчуття і незабутні враження на все життя. Кожна країна має свої творіння природи і неповторні пам’ятки архітектури. Подорожуючи, ми проживаємо своє життя, тому подорожуйте і отримуйте від життя задоволення, а ця книга стане корисним путівником!

Подорож – це відкриття, і в першу чергу процес відкриття самого себе в нової країні. Подорож ставить нас віч-на-віч із самим собою. Подорож – це можливість відчути інший світ, зрозуміти його, почути, зануритися в нього. Світ багатий і різноманітний, і це все наше багатство.

«Хочеш дізнатися країну – спробуй її кухню», – говорять в Греції. А в цьому вам допоможуть Гюнтер Лінде і Ханц Кнблох і їх «Навколосвітня подорож по кухням різних країн». Ви можете спробувати свої сили в приготуванні австралійського рисового пудингу і риби по- єгипетські, різотто а-ля міланезе – рис по-міланські і курячу печінку по-індонезійські…

Міста бувають маленькими і великими, дуже маленькими і дуже великими…

Кожен, хто повертається додому, намагається зберегти спогади про подорожі у сувенірах – листівках, чашках, магнітах, одязі, місцевих виробах…

Африка полонить…

Таємничий і чарівний венеціанський карнавал та дихання вулиць Парижа, схід сонця над Босфором та піраміда Хеопса, гора Кіліманджаро та пейзажі Нілу, водоспад Вікторія та міський пейзаж Кейптауна, ансамбль Шахі-Зінда та Афінський Акрополь… – це спогади та нагода відвідати цікави куточки світу.

 

Мрійте! Читайте! Мандруйте!