Генеральна Асамблея ООН в 2005 році проголосила 27 січня Міжнародним днем пам’яті жертв Голокосту.

Слово «Голокост» в перекладі з давньогрецької означає «Всеспалення». Відома нам цифра 6 мільйонів й до сьогодні доповнюється істориками. Кількість євреїв, знищених у всьому світі, сягає жахливих меж. 3 мільйони людей у Польщі, 1,2 мільйона євреїв у Радянському Союзі, понад 50 тисяч людей в Угорщині. Далі йдуть Румунія (280 тисяч), Німеччина (140 тисяч), Голландія (100 тисяч), Франція і Чехія (80 тисяч убитих у кожній із країн), Греція (65 тисяч) і Югославія (60 тисяч). Вважають, що найбільшу кількість євреїв було вбито у вересні 1941 року в Києві у місцевості під назвою Бабин Яр. Там за два дні нацисти розстріляли 33 771 людину. При цьому невідомо, скільки було вбито дітей, що не досягли віку трьох років. У цих цифрах – нелюдський біль, катування, страждання.

«Ніколи знову!»

У відділі персонального абонементу бібліотеки 25.січня 2019 року відбулась презентація виставки-реквієму «Голокост: ненависть і незлічені жертви для цивілізації», яка розповідає про те, що пережили люди, тобто бачене своїми очима.

На виставці представлені книги-документи: «Щоденник Анни Франк» (1960 р., перше видання) та «Бабин Яр» Анатолія Кузнецова, які розповідають про пережиті жахи Голокосту; сповідь Симони Вейль – першої жінки, що очолила Європарламент, юриста, борця за права жінок, почесного доктора десятка університетів, серед яких Кембридж, Йель… Симона Вейль вижила в Освенцимі, але на її руці назавжди залишился номер в’язня концтабору.

Кожна книжка розповідає про долі людей, яких врятував щасливий випадок і дарував їм життя! Вони кажуть нам: «Пам’ятайте!».

«Акварелі» Лідії Осталовської – дивовижна історія життя чеської єврейки, яка на замовлення доктора Ментеле («Ангел смерті») малювала портрети ромів, євреїв, дітей і дорослих в Аушвіці.

В книзі «Рута Танненбаум» Тадеуша Єрговича йдеться про талановиту дівчинку Лею Дойч, прототипом якої є Рута Танненбаум, яка загинула в Югославії.

На виставці представлені книжки Ю. Винничука «Танго смерті» і «Цензор снів», Ф. Дюрренматта «Подозрение», М. Пойзнера «С Одессой надо лично говорить». До речі, Одеса втратила 110 тис. євреїв, а в Одеській області було зібрано життя у 256 тис. євреїв.

 

«Пам’ять про Голокост необхідна, щоб наші діти ніколи не були жертвами, катами або байдужими спостерігачами». (с) Ієгуда Бауер, ізраїльський історик