Справжнє ім’я популярної французької письменниці Франсуаза Саган (1935-2004) Франсуаза Куарез. Літературний псевдонім вона запозичила з роману Марселя Пруста «У пошуках утраченого часу».

Перший роман «Добридень, смутку» зробив 19-літню письменницю скандально відомою. Її ім’я одразу оповито легендами. Існувала людська думка, що ця «чарівна маленька бестія» (Ф.Моріак) до ранку танцювала в нічних ресторанах, пила нерозбавлене віскі та водила машину босоніж на скаженій швидкості. Так і героїні романів Саган кидають виклик умовностям, знаменуючи власною появою епоху «вільної моралі».

Цікаво, що рання і гучна слава майже не запоморочила Саган голови. Вона прийшла до батька і спокійно запитала, що їй робити з 1,5 мільйонами франків, отриманих за «Добридень, смутку». Він порадив: «Негайно витрати їх, бо гроші для тебе – велика біда». Вона так і вчинила. Подорожі, яхти, невдалі шлюби, азартні ігри, автомобільні аварії…

Без удаваної скромності Ф.Саган розповідала про себе: «У мене, можливо, більше таланту, ніж вважають багато хто…Зрештою я не така погана письменниця. Час і мрії народжують книги. І коли я починаю писати, ніщо не в силах мене зупинити. В минулому у мене було життя каскадера. Хтось вважає мене емоційною, легковажною, дурненькою. Я ж люблю гру, швидкість, ніч, коли відносини між людьми складаються просто. Мені приписують багато любовних історій, яких ніколи не було. Моє життя набагато простіше, ніж легенда про мене. Якщо не брати до уваги кілька автомобільних аварій, кілька любовних переживань, без яких могла би обійтися, мені завжди надзвичайно щастило.

Поряд із життям богемної зірки, Саган продовжувала багато і наполегливо працювати. Вона видала 22 романи, 2 збірки новел, 7 п’єс, 3 книги нарисів. Варто відзначити наступні твори письменниці: «Дивна посмішка», «Чи любите ви Брамса?», «Дивовижні хмари», «Сигнал капітуляції», «Краплина сонця в холодній воді», «Бузкова сукня Валентини», «Піаніно поміж трав», «Непритомний кінь», «Синці на душі», «З найліпшими побажаннями», «Втрачений профіль», «Розстелене ліжко», «Охоронець серця», які чекають вашої уваги на виставці «Талановита, азартна, популярна і незбагненна Франсуаза Саган» у відділі літератури іноземними мовами.

Ось кілька афоризмів та цитат від Саган:

  • «Я зрозуміла, що цілуватися з хлопцем під сонцем набагато приємніше, аніж писати дисертацію».
  • « Я пишу інстинктивно, як живу або дихаю».
  • « Є речі надто очевидні, які не потребують слів».
  •  « Сукня не має жодного значення, якщо вона не викликає в чоловіків бажання зняти її з вас».

У відділі літератури іноземними мовами до 30 червня 2020 року відкрита книжкова виставка «Талановита, азартна, популярна, незбагненна Франсуаза Саган: до 85-річчя від дня народження».