Пенсіонери Приморського району продовжують онлайн-заняття напрямку «Українська платформа багатонаціональної Одещини» соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку».

За публікацією газети «Чорноморські новини» «Лесині адреси в Одесі», яку підготовив Юрій ФЕДОРЧУК за матеріалами Одеського обласного центру української культури, складено сумісними зусиллями квіз:

  1. Коли вперше Леся Українка приїхала до Одеси? Улітку 1888 року Леся Українка вперше приїхала в супроводі батька Петра Антоновича Косача, на жаль, не на відпочинок, а на лікування. Слава про знамениті одеські лимани, їх цілющі грязі ширилася по всій Російській імперії. Консиліум професорів Варшавського університету, вважаючи операцію тазостегнового суглоба небезпечною для життя, рекомендував Лесі морські купання.
  2. Хто саме зустрів Косачів на пероні залізничного вокзалу Одеси? Михайло Федорович Комаров (псевдонім М. Уманець), відомий в Одесі юрист, знана й шанована людина — бібліограф і бібліофіл, перекладач, видавець, автор численних статей і нарисів в українській періодиці та ґрунтовних бібліографічних виданнях, а також чотиритомного «Словаря російсько-українського». Він заснував «Просвіту» на початку XX ст. разом з одеським українством.
  3. Де в Одесі мешкала родина Комарових? З ким приятелювала Леся? Велика родина Комарових мешкала у будинку 25 по вулиці Поштовій (нині – Жуковського). Леся приятелювала з доньками Михайла Федоровича Галею, Любою, Маргаритою та їхнім маленьким братом Богданом. Вони часто супроводжували гостю у прогулянках вулицями й бульварами красуні Одеси.
  4. Назвіть три місця Одеси, з яких Леся полюбляла милуватися морем? Перше – це Миколаївський бульвар (нині Приморський). Звідси відкривався широкий краєвид на море та Одеський порт, тут, від пам’ятника Рішельє, починалися знамениті гранітні сходи (згодом вони отримали назву Потьомкінські), які вели до самого порту.

Другим місцем був бульвар Олександрівського парку (зараз це парк ім. Т.Г. Шевченка). На той час ще зберігався мур турецької фортеці Хаджибей. Через широкі амбразури цього муру приємно було дивитися на море: тут закінчувалася Одеська бухта і починався безмежний синій простір, у ширині якого, як писала Леся, «губилося око».

Третє місце – пляж Ланжерон. Буваючи тут, Леся подовгу просиджувала на березі. Любила милуватися чистотою і прозорістю моря, а зануривши руку у воду, відчувала його теплу, спокійну ласку.

  1. Де вперше поселилася Леся на курорті? Поселилася Леся в центральному будинку курорту, поряд з лікарнею (зараз на цьому місці – будинок №489 по Хаджибейській дорозі). Довкола нього буяв прекрасний парк, який був найкращим в Одесі та її околицях. Своїми деревами він нагадував Лесі рідне Полісся.
  2. Де по-друге жила Леся? Наступного року Леся приїздила до Одеси на лікування двічі: на початку літа й у жовтні. Мешкала вона на дачі біля лікарні (нині на цьому місці будинок №487 по Хаджибейській дорозі). Восени медики поміняли методику лікування і це спричинило загострення хвороби. Олена Пчілка, мати Лесі Українки, викликана терміновою телеграмою Комарових, намагалася з’ясувати у лікарів причини погіршення стану доньки, але ті старання виявилися марними.
  3. При яких обставинах Леся була в Одесі проїздом? Після цього до Одеси на лікування Леся більше не приїздила. Хоча потім ще бувала у нашому місті, але вже проїздом – прямувала лікуватися на курорти Єгипту, Криму, Кавказу…
  4. Назвіть цикл віршів, в якому Леся оспівала Одесу? 17-літня поетеса, побувавши в Одесі, оспівала наше місто в одному з її шедеврів — циклі віршів «Подорож до моря».
  5. Які пам’ятки у місті присвячені Лесі Українці? У пам’ять про Лесю Українку її іменем названо одну з вулиць Одеси та палац культури будівельників, що стоїть на вулиці, де колись зупинялась видатна українська поетеса. На будинку №27, що на Жуковського, встановлено меморіальну дошку, авторства скульпторки Таїсії Судьїної.

Пенсіонери поділилися враженнями:

Надія Біляєва: Образ Лесі Українки накарбований на купюрі 500 грн. Молоді дівчата носять косу а ля Леся. Оці безперечні факти про Лесю, які відомі усім. З творчістю Лесі українці знайомі, нажаль, мало.

Валентина Доценко: Мені знайомі пісні на слова Лесі Українки «На зеленому горбочку», «Стояла я і слухала весну». Взагалі пісень на слова Лесі Українки чимало. Але пересічний українець має думку, що ці пісні народні. З одного боку, це не дуже добре, а з іншого – це свідчить про талант Лесі Українки. Сплеск моди на все українське у світі й на творчість Лесі Українки також має два боки. Сумлінний читач все перевіряє самотужки, а той, хто поспішає, може потрапити у пастку. Багато з’явилося недоброякісних публікацій, наприклад, про складні відносини Олени Пчілки й Лесі Українки. До 150-річчя Лесі Українки ще маємо отримати багато цікавого.

Марія Фетісова.