Всеукраїнський день психолога вже традиційно відзначається 23 квітня.

Психологія – це прикладна й академічна наука, що вивчає поведінку, психіку і психічні процеси людини. Наукова психологія постійно розвивається і є система теоретичних, експериментальних і методичних властивостей пізнання. Дослідження психічних явищ є фундаментальною основою сучасної психології. Іноді говорать, що психологія – це наука про душу, але в матеріалістичному розумінні з неї виключено дослідження самої душі, так як це поняття ніяк не вкладається в чіткі прагматичні рамки матеріалістичного світогляду.

 

Представляємо книги з психології, які надійшли до бібліотеки від Українського інституту книги за Програмою поповнення книжкових фондів України.

 

Батлер-Боудон Т. Психологія. 50 видатних книг : Ваш путівник найважливішими роботами про моток, особистість і людську природу = 50 Psychology classics / Т. Батлер-Боудон ; пер. з англ. Т. Микитюк. – Київ : Bookchef, 2021. – 512 с.

Якщо ви завжди хотіли знати більше про таку важливу галузь, як психологія, однак у вас ніколи не вистачало часу перечитати основні наукові праці, які формують найважливіші ідеї, — ця книга для вас. У кілька сотень сторінок автор умістив основні ідеї та концепції психології, викладені в 50 працях найвидатніших учених. Ви знайдете конспективний виклад творів як класиків, так і сучасних вчених, тож зможете осягнути розвиток психології як науки в розрізі історії. Ключові моменти книг відомих авторів, їх короткі біографії, «розкладені по поличках» концепції дадуть змогу ознайомитися з академічним курсом психології за досить короткий термін. Книгу варто прочитати психологам, психотерапевтам, людям, котрим потрібні знання з психології в професійній діяльності, а також усім, хто цікавиться психологією та хоче дізнатися про цю сферу науки та людського буття більше. Ви дізнаєтеся про: основні концепції розвитку психології як науки; найзнаковіші наукові праці відомих учених; класичні та сучасні теорії роботи людської свідомості й підсвідомості; особливості функціонування людського мозку та формування особистості.

 

 

Кехейн А. Взаємодія з ворогом: Як працювати з людьми, які не викликають ні довіри, ні симпатій = Collaborating with the Enemy / А. Кехейн ; пер. з англ. Д. Кожедуб. – Київ : Лабораторія, 2021. – 160 с.

Книжки Кехейна радив сам Нельсон Мандела. Книжка розповідає про проблему, яка була, мабуть, в кожного: як домовитися з людиною, яка має кардинально протилежну думку з приводу певних питань. Потрібно розв’язувати певну проблему, але залучені у цей процес люди мають цілковито різні бачення подальших дій. Рішення затягується, робота стоїть на місці, переговори займають години, дні, тижні… Адам Кехейн допомагає примирити сторони конфліктної ситуації. Він пропонує дуже чіткий план дій щодо того, як можна співпрацювати з кимось особисто тобі неприємним та кардинально інакшим. Його методика дозволить легко уникати неприємних моментів вдома, на роботі й у повсякденному житті та досягати поставлених цілей. Автор книжки має досвід консультацій щодо розв’язання надскладних міжнародних питань, тож він точно допоможе впоратися з менш заплутаними і не такими затягнутими в часі проблемами.

 

 

Лібер Р. Як говорити з дітьми про гроші – The opposite of spoiled / P. Лібер ; пер. з англ.: А. Ящук, К. Мужановський. – Київ : Наш формат, 2019. – 192 с.

Розмовляти з дітьми про гроші – для багатьох батьків це незручна або закрита тема. Ми або боїмося, що виростимо закоренілих матеріалістів, або просто соромимося говорити відверто. Але фінансова грамотність — це дуже потрібна навичка в житті не тільки дорослої людини, а й підлітка. Крім того, за допомогою цих розмов можна прищепити дитині цінності, які вийдуть далеко за межі матеріальних стосунків, – щедрість, дбайливість, допитливість, терпіння й ощадливість. У якому віці говорити про гроші? Як визначити й пояснити, що таке «забагато» або «достатньо»?

 

 

 

 

Луб’яна О. Л. Я більше не можу!  Антикризові рецепти для мами / О. Л. Луб’яна. – Харків : Основа, 2021. – 128 с.

Книжка складається з окремих історій про найбільш поширені проблеми сучасних жінок-матерів і містить фахові поради щодо того, як їх вирішити або ж, ще краще, їм запобігти… Для кого книга? Для жінок 25+, які прагнуть емоційної стабільності та шукають шляхи вирішення не простих ситуацій у родині. Чому ця книга? Чи траплялося у вашому житті так, що негативні емоції накривали з головою, і ви ясно відчували: все, я так більше не можу! Якщо вам хоча б раз хотілося бігти світ за очі від проблем та криз з власними дітьми, чоловіком, батьками, роботою, сусідами, хатніми тваринами та ін. – тоді ця книжка для вас. Та навіть якщо такої думки у вас ще виникало – ця книжка і для вас – вона підкаже, як не потрапляти у глухі кути проблемних ситуацій. Авторка – досвідчена сімейна психологиня, зібрала для вас сотні дієвих підказок у вигляді рецептів виходу з проблем, дуже «популярних» в наших родинах. Ви відчуєте допомогу, зрозумієте, що завжди є вихід, є рішення, є відповіді.

 

 

 

Мікер М. Мама й син: Як виховати надзвичайного чоловіка = Strong Mothers, Strong Sons / M. Мікер ; пер. з англ. Н. Хаєцька. – Київ : Форс Україна, 2021. – 464 с.

Меґ Мікер — лікар-педіатр із 30-річним досвідом роботи й мама чотирьох дітей — щедро ділиться секретами, які допоможуть жінкам побудувати довірливі й близькі стосунки з синами або ж відновити й зміцнити їх. Сучасний світ, налаштований на безальтернативний успіх, ставить перед майбутніми чоловіками багато складних викликів і піддає їх неабиякому тиску. На те, як із цим усім впораються хлопці, здатні вплинути їхні матері. Книга «Мама й син» допоможе мамам знайти в собі сили й упевненість, якими вони зможуть поділитися зі своїми дітьми; підкаже, як подолати протиріччя й суперечності, які час від часу виникатимуть між ними та підлітками; підтримає тоді, коли настане час відпускати сина у самостійне плавання.

 

 

 

Мур, Томас. Піклування про душу: як сповнити глибиною і сенсом щоденне життя / Т. Мур ; пер. з англ. О. Демиденко ; літ. ред. Ю. Дембовська ; ред.: Д. Залеський, О. Фешовець. – Львiв : Астролябія, 2020. – 448 с. – (Сучасна глибинна психологія).

Відомий бестселер сучасного американського психотерапевта, монаха в минулому Томаса Мура (нар. 1940 року), що розійшовся по всьому світу мільйонами примірників. Це потужна і наснаж-лива книга, яка пропонує новий підхід до осмислення щоденного життя, його проблем і творчого потенціалу. «Піклування про душу» допоможе глибше розуміти емоційні проблеми й розпізнавати священне у всьому звичному: друзях, спілкуванні, праці та переживаннях, що залишаються в пам’яті і зворушують серце. Створюючи цю книгу, в якій аналізує зв’язки між духовністю і проблемами індивіда та суспільства, Томас Мур опирався на свій досвід як психотерапевта, на досвід викладання психологічного вчення Карла Ґуетава Юнга і навчання арттерапії, а також на власні дослідження релігій і мистецтв.

 

 

 

Нагоскі Е. Вигоряння. Стратегія боротьби з виснаженням удома та на роботі – Burnout : The secret to unloking the stress cycle : Е. Нагоскі, А. Нагоскі / пер. з англ. С. Новікової. – Харків : КСД, 2021. – 320 с.

Робочі проекти волають на роботі, а вдома — кличе купа немитого посуду та дитяча «домашка». Рахунки за комуналку самі себе не оплатять, звіт сам себе теж писати не хоче. А в тебе на все про все тільки дві руки і ті без манікюру, на який теж не вистачає ані часу, ані сил. Бо ти — вигоріла. Як набридли одні й ті самі поради: займайтеся спортом, пийте овочеві смузі, будьте до себе милосердними, розфарбовуйте книжки, приймайте пахучі ванни, висловлюйте подяку… Тобі кажуть: «Ти маєш бути схожою на жінку з Instagram, із сяючою посмішкою, доглянутим волоссям, стаканчиком кави в руках та сповненої енергії». Досить цих патріархальних меж. Ми проти відірваних від реальності стереотипних порад для «щасливої жінки». І поки інші пані вперто прагнуть «мати все», ми навчимо тебе цінувати та любити те, що вже має кожна з нас, — себе: красиву, усміхнену та неповторну жінку. Емоційне виснаження, газлайтинг та синдром людини-донора Як подолати стрес, який ви не можете контролювати Чому важливе переосмислення успіхів та невдач Індустрія бікіні та фальшиві канони жіночності Про автора: Емілі Наґоскі — експерт у сфері статевого виховання з двадцятирічним стажем, має ступінь доктора філософії, авторка бестселера «Як бажає жінка» та низки наукових публікацій. Разом із сестрою Амелією створили дуже особисту і водночас зрозумілу кожній жінці книжку-сенсацію про жіноче вигоряння та подолання його неприємних наслідків.

Остапів Л.Малюк та бюджет. Як українським батькам виховати фінансово успішних дітей / Любомир Остапів, – Київ : Yakaboo Publishing, 2020. – 224 с.: іл.

Коли розпочинати розмову з дітьми про гроші? За яку роботу можна платити? Як краще давати кишенькові гроші? Як планувати сімейний бюджет? Скільки і куди потрібно відкладати для якісної освіти? Як виховати свою дитину фінансово успішною? Якщо перед вами постають подібні запитання, то книжка «Малюк та бюджет» Любомира Остапіва саме для вас. У ній зібрано головне з досвіду провідних західних фахівців і з десятків статей по фінансовій грамотності. Автор наводить адаптовані ігрові вправи та історії, якими можуть скористатися українські батьки. «Малюк та бюджет» – це огляд семінарів, курсів, книжок, мультиків, фільмів, історій на тему дитячих фінансів і підприємництва. Це розмови з українськими батьками різного достатку, яких об єднав позитивний досвід у навчанні власних дітей і готовність його оприлюднити.

 

 

 

 

Озерна Д. Книжка для дорослих : Як старшати, але не старіти / Д. Озерна. – Київ : Yakaboo Publishing, 2021. – 304 с.

Реалістично про старшання у новій книзі Дарки Озерної “Книжка для дорослих. Як старшати, але не старіти”, яка стала третьою у серії “Оптимістично про здоров’я”. Власне, в нашому інформаційному просторі життя всіх людей, старших навіть за 35 років, малопомітне. Чим живуть “дорослі”? А це правда, що старші люди всі хворі, занудні, несучасні, не хочуть сексу і не подобаються собі в дзеркалі?.. Ні, неправда. Давно на часі переглянути ставлення до віку, старіння, старшання, хронічних хвороб. При чому не просто “взяти і перестати хворіти”, а збагнути, що з нами відбувається, які є ризики та можливості в кожного віку, та продовжити старшати, та не старіти. “Книжка для дорослих. Як старшати, але не старіти” в цьому допоможе. В ній йде мова про чинники, що сповільнюють чи прискорюють старіння, про запобігання серцево-судинним хворобам та раку, життя з діабетом та хворобами легень й кишківника, піклування про тіло від очей до кісток, психічний добробут, загальні та специфічні поради з харчування, про менопаузу, ерекцію, секс, й те, як жити довго і щасливо. Тільки без магії й чарівних пігулок.

Перрі Ф. Важливо, щоб ваші батьки прочитали цю книжку (а ваші діти радітимуть, якщо і ви це зробите) = The book you wish your parents had read / Ф. Перрі ; пер. з англ. Д. Петрушенко. – Харків : Віват, 2020. – 288 с.

Від психотерапевтки з двадцятирічним досвідом роботи У цій книжці Філіппа Перрі розповідає, як батьки традиційно вибудовують стосунки з дітьми, що стає на заваді доброму контакту та що може його покращити. На прикладах з історій своїх пацієнтів та на основі власного досвіду материнства авторка пояснює, як: – прослідкувати зв’язок між тим, як виховували вас, і тим, як ви виховуєте своїх дітей; – зрозуміти, про що сигналізує та чи інша дитяча поведінка; – давати раду власним почуттям та почуттям вашої дитини; – усвідомити і змінити деструктивні моделі взаємодії з дитиною; – прийняти той факт, що ви припускатиметеся помилок, і як їх потім виправити. Це видання для батьків, які не лише люблять своїх дітей, а й тішаться, спілкуючись із ними.

 

 

 

Петрановська Л. Якщо з дитиною складно / Людмила Петрановська; худ. Андрій Селіванов ; пер. з рос. О. Рибки. – Xарків : Віват, 2020 – 160 с.: іл.

Нова книжка відомої сімейної психологині, авторки бестселерів «Що робити, коли…» і «Таємна опора…» відповідає на одвічні ; І запитання батьків про особливості виховання дітей. Дуже часто виявляється, що саме незгоди у взаєминах змушують дитину поводитися не найкращим чином, а батьків – дратуватись і вдаватись у  відчай. Дорослі не розуміють потреб і захоплень власних дітей, а діти не слухаються, нехтують правилами і брешуть.

 

 

 

 

 

Підлісна Н. Про жінок за 50: Психологія вікових змін / Н. Підлісна. – Київ : Віхола, 2021. – 272 с.

Ви – жінка в розквіті осінньої життєвої пори. І, здається, раптом щось пішло не так: світ змінився в гірший бік, усі довкола вас не розуміють, та й ви почуваєтеся не надто добре, не встигаєте за сучасним ритмом на роботі й постійно конфліктуєте з родиною. Що трапилося? Де ви повернули не туди? Яких змін не помітили? У цій книжці психологиня Наталя Підлісна пояснить особливості жіночих вікових змін, наведе приклади із власної психологічної практики, базовані на реальних історіях, і переконає, що нічого страшного з вами не трапилося, а незручне в нашому суспільстві слово «клімакс» — не таке страшне, як його малюють.

 

 

 

 

Сіліг Т. Що варто знати у свої 20: Дозволь собі бути не таким, які усі – What і wish iknew when і was 20 / Т. Сілінг ; пер. з англ. О. Ломакіна. – 2-е вид. – Київ : Наш Формат, 2020. –192 с.

ПРО ЩО КНИГА Коли ми починаємо кар’єру, відкриваємо власну справу чи стартуємо з новим проектом, то часто боїмося і йдемо протореним шляхом. Школа, університет та оточення нав’язують нам: обери стандартний варіант, це найбезпечніше. Однак іноді найкраща стратегія — це помилятися, експериментувати й мислити креативно. І неважливо, вам 20 чи 50. Цю книжку викладачка Стенфордського університету Тіна Сіліґ написала насамперед для свого сина, намагаючись застерегти від помилок, яких припустилася сама. Це не черговий підручник з покроковими інструкціями, як досягти успіху, а історія про те, як залишатися сміливим, рішучим і не боятися бути унікальним усе життя. ДЛЯ КОГО КНИЖКА Книжка для найширшого кола читачів, усіх, хто прагне до саморозвитку, мріє навчитися мислити нестандартно та креативно. ЧОМУ ВАРТО КУПУВАТИ ЦЮ КНИГУ Авторка наводить поради та пропонує вправи, які допоможуть розвинути творче мислення, нестандартний погляд на буденні ситуації та підприємницькі здібності, з якими ви зможете подивитися на світ як на безмежне джерело можливостей. ПРО АВТОРКУ Тіна Сіліґ — професорка нейронаук і викладачка курсу з підприємництва, інновацій та креативності у Стенфордському університеті. У 2009 році отримала престижну премію Бернарда Ґордона від Національної інженерної академії США, а її книжка «Що варто знати у свої 20» стала світовим бестселером.

 

 

Станчишин В. Стіни в моїй голові: Жити з тривожністю і депресією / В. Станиишин. – 2-е вид., випр. – Київ : Віхола, 2021. – 208 с.

Уявіть, що на вас чекає побачення вашої мрії, але ви — не надто впевнена в собі людина. Ви знаєте, що ваш партнер або партнерка — вершина всіх ваших мрій, тож маєте бути в найкращій за все своє життя формі. Чи тривожить вас ця ситуація? Якщо ні, закривайте цю книжку й купіть порадник «Як навчитися не брехати». Якщо так, вітаємо в клубі тривожних пацієнтів. Книжку Володимира Станчишина «Стіни в моїй голові» присвячено тривожності, депресії, соціальним фобіям, різним психічним розладам, які більшою чи меншою мірою впливають на звичний спосіб життя людини в соціумі. Вона не вилікує вас від неприємних станів, але допоможе зрозуміти — жити з ними можливо. Усі ми, стверджує автор, є тривожними, і в цьому немає нічого надзвичайного. Головне — зрозуміти, що тривога супроводжує нас усе життя й відіграє свою важливу роль у нашому існуванні.

Царенко Н. Як ми псуємо наших дітей і як припинити це робити / Н. Царенко ; пер. з рос. Н. Косенко ; худож. Н. Коханій. – Харків : Школа, 2021. – 288 с.

Після шести перевидань книга «Як ми псуємо наших дітей і як припинити це робити» від дитячого та сімейного психолога Наталії Царенко стала вдосконаленою збіркою найпоширеніших, можна сказати, хрестоматійних помилок у батьківстві. Авторка з височини свого професійного й батьківського досвіду буквально «по поличках» розкладає всі хибні переконання, що здатні зашкодити маленькій особистості, світогляд та моральні засади якої лише починають формуватися. У цьому виданні кожен з батьків упізнає свої улюблені педагогічні прийоми, які, виявляється, є руйнівними для довірливих та гармонійних відносин з дитиною. Ця збірка є надійним помічником та мудрим порадником для всіх, хто прагне створити сприятливу атмосферу в родині. Книга розбиває на друзки стереотипи про виховання: те, що здавалося перевіреним та дієвим методом, насправді є нічим іншим, як прикрою помилкою, яка з часом може призвести до негативних наслідків. Праця Наталії Царенко не лише вказує на недоліки та похибки у стосунках з дітьми, але також пропонує шляхи їх подолання і заохочує до позитивних змін.