Шановні користувачі!

Представляємо книги серії «Знамениті українці» про відомих українців, які прославили Україну в світі. Книги отримані від Українського інституту книги до 30-річчя Незалежності України.

 

Кияновська Л.О. Мирослав Скорик / Любов Кияновська; худож.-оформлю-вач Є. В. Вдовиченко. – Харків: ЛА «Час читати», 2021. – 124 с.: іл.

Однією з найяскравіших особистостей української культури другої половини XX – перших десятиліть XXI ст. був композитор і музикант Мирослав Скорик (1938 – 2020). Його унікальний «життєвий проект» вмістив у себе так багато вершинних досягнень у різних сферах музичної культури, що видається дивовижним, як могла одна людина – навіть впродовж доволі тривалого часового відрізку понад півстоліття! – здійснити такий об’ємний творчий чин. Мабуть, одним з «ключів», яким можна відкрити таємницю його мистецьких звершень, була гуманістична спрямованість усіх помислів, потреба писати «для людей», а не для того, щоби показати і прославити себе.

 

 

 

 

 

Коломієць Р. Г. Олег Ольжич/Ростислав Коломієць ; худож.-оформлювач Є. В. Вдовиченко. – Харків: ЛА «Час читати», 2021. – 125 с.

Олег Ольжич (1907 – 1943) – велична постать в українському громадсько-політичному житті, в українській поезії, в українськими. Я Видатний археолог із європейським ім’ям, він володів дев’ятьма мовами, а його дослідження не втратили сенсу і понині. Видатний поет -сказав нове слово в українській літературі. Видатним діяч українських націоналістів – він був дійовою особою в побудові української держави в умовах нацистської окупації території України 1943 року Олег Ольжич загинув у концтаборі Заксенхаузен

 

 

 

 

 

Копомієць Р. Г. Валер’ян Підмогильний / Ростислав Коломієць; худож.оформлювач Є. В. Вдовиченко. – Харків: ЛА «Час читати», 2021. – 123 с.

Валер’ян Підмогильний (1901 – 1937) – письменник, перекладач, літературознавець, мовознавець, організатор літературно-мистецького процесу. У своїй творчості спирався на психоаналітичні дослідження Зиґмунда Фройда, сприяв входженню української літератури до європейського культурного простору. Його пророчий дар дозволив випередити шукання французьких письменників-екзистенціалістів Жана-Поля Сартра й Альбера Камю.

 

 

 

 

 

Коломієць Р. Г. Євген Плужник / Ростислав Коломієць; худож.- оформлювач Р. Варламов. – Харків; ЛА «Час читати», 2021. – 124 с.

Український бібліотекознавець, книгознавець, літературознавець Юрій Меженко сказав про нього; «Такого поета ми в житті будемо довго чекати і дай нам Бог, щоб ми дочекалися». Євген Плужник (1898-1936) був знаковою фігурою післяреволюційної української інтелігенції. Поет, драматург і перекладач, він перебував поза політикою у своїх віршах і належав до тих унікальних особистостей, яким дано бачити цілий світ, не виходячи з кімнати. Він не кидав антирадянських гасел, не вступав у політичну полеміку і ніколи не помишляв бути комуністом. Відторгнення дійсності, що заперечувала вічні цінності, – людське життя і любов, – разом із закликами чинити спротив сліпій жорстокості, зробило його героєм українського розстріляного Відродження.

 

 

 

 

 

Коляда I. А. Віктор Домонтович / Ігор Коляда; худож.-оформлювач Є. В. Вдовиченко. – Харків: Фоліо, 2021. – 126 с.

Віктор Домонтович (справжнє ім’я Віктор Платонович Петров (1894 – 1969) – український письменник, філософ, соціальний антрополог, літературний критик, археолог, історик і культуролог; доктор історичних та філологічних наук. Віктор Платонович Петров (Домонтович) – науковець, який своїм доробком утвердив концепцію походження українського народу, своїми творами викривав злочини більшовицько-сталінського режиму проти української інтелігенції, української культури, українського народу, його вклад у порятунок від фізичного і повного знищення гітлерівцями цілого народу – караїмів – досі не оцінений повною мірою.

 

 

 

 

 

Пінчевська Б. М. Микола Глущенко / Богдана Пінчевська; худож. – оформ – лювач Є. В. Вдовиченко. – Харків: ЛА «Час читати», 2021. – 127 с.: іл.

Микола Петрович Глущенко (1901 – 1977) – знаменитий український художник і радянський розвідник. Письменники захоплювалися його вмінням поєднати творчу працю з роллю професійного розвідника. Науковці-філологи вивчали листування живописця з видатними інтелектуалами йото часу. Власники колекцій говорили про його твори на відомих аукціонах реалістичного живопису, на яких вартість картин Миколи Глущенка й нині невпинно зростає. Мистецтвознавці намагалися зрозуміти самі та пояснити іншим природу дивовижної гармонійності його творів. І всі, кожен по-своєму, мали підстави зачаровуватися тихою ніжністю його живопису – і природною, невимушеною, такою рідкісною в радянські часи особистою гідністю цієї людини.