4 лютого 2022 року в Одеській ОУНБ імені М.С. Грушевського відбулось нагородження лауреата Першого літературного конкурсу імені Валентина Мороза Ірини Лазоревич за збірку віршів «Тону. Ти»

Для довідки. Відповідно до рішення Одеської обласної ради від 22.09.2017 № 531-VII «Про заснування літературної премії ім. В.Л. Мороза для молодих письменників за вклад у розвиток української літератури», з метою вшанування творчої спадщини поета Валентина Мороза, формування умінь і навичок літературної діяльності молоді та підтримки творчої праці талановитої молоді, було оголошено проведення у 2021 році літературного конкурсу письменників ім. В.Л. Мороза.

До участі у конкурсі були допущені молоді автори, віком від 18 до 30 років включно. І вперше відбулось вручення Літературної премії для молодих поетів імені славного одесита Валентина Леонідовича Мороза (31 січня 1938 – 30 січня 2013) – поета, журналіста, лауреата Республіканської премії ім. П.Тичини (1993) за книгу «Осінній сад»; обласної премії ім.Е.Багрицького за книгу «Ми земля»; муніципальної премії ім.К.Паустовського (2005) за книгу «Дорога в осінь».

Проведення конкурсу відбулось за ініціативи Одеської обласної організації Національної спілки письменників України та за активної підтримки Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації.

Журі у складі:

• Дмитрієв С.В. – голова Одеської обласної організації НСПУ (голова комісії);
  • Попова Д.Ю. – бібліотекар Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім.М.С.Грушевського (секретар комісії);
  • Радковський Олег Володимирович – перший заступник голови Одеської обласної ради;
  • Рутківський В.Г. – поет, прозаїк, публіцист, лауреат премій ім.Т.Шевченка, ім. Лесі Українки, ім. Миколи Трублаїні та інших, член Одеської обласної організації НСПУ; Могильницька Г.А. – поетеса, публіцистка, лауреатка премій ім. В. Стуса, ім.Ірини Калинець, заслужений працівник освіти України, член Одеської обласної організації  НСПУ;
  • Стриженюк С.С. – поет, прозаїк, публіцист, лауреат премії ім.К.Паустовського, Всеукраїнського конкурсу «Коронація слова», член Одеської обласної організації НСПУ;
  • Бірюкова І.О. – Генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки;
  • Ковбасюк Д.І. – депутат Одеської обласної ради;
  • Божко Г. І. – провідний науковий співробітник Одеського літературного музею.

високо оцінило поетичну майстерність Ірини Лазоревич, і вона отримала найвищу кількість балів.

Символічно, що результати конкурсу були підведені 30 вересня – свята Всеукраїнського дня бібліотек.

Ірина Лазоревич – випускниця філософсько-теологічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича за спеціальністю «Філософія. Релігієзнавство», наразі аспірантка філософсько-теологічного факультету. Тема її дослідження: “Сакральне у сучасній художній культурі”.

Поетичною творчістю Ірина почала займатися в університеті, коли очолила студентський медіа-центр університету і стала головним редактором університетської газети. Першою спробою публікації став «Довідник з поетичної географії», де були представлені поети зі Сходу і Заходу України.

У 2019 році вийшла друком перша збірка поезій Ірини Лазоревич «Тону.Ти» (видавництво «Друк Арт», Чернівці).

Вірші Ірини Лазоревич – спроба філософського осмислення таких категорій, як «любов», «зрада», «втрата», «час».

Для того, щоб розуміти її, потрібно вміти читати між рядків, адже її поезія – спроба заглянути у найпотаємніші глибини людської душі.

На зустріч зібрались ті, хто знав Валентина Мороза особисто – родичі, друзі, колеги, учні, студентська молодь, бібліотекарі м. Одеси та читачі бібліотеки – любителі поезії.

Хвилиною мовчання вшанували присутні пам’ять одеських письменників Володимира Рутківського та Галину Могильницьку, які нещодавно пішли з життя.

Своїми спогадами про Валентина Мороза поділились голова Одеського обласного відділення Національної спілки журналістів України Юрій Работін та краєзнавець, колекціонер Тарас Максим’юк.

Про першу зустріч з Валентином Морозом, яка відбулась ще під час навчання в університеті, з гумором та теплотою розповів кандидат філологічних наук, доцент кафедри української філології і методики навчання фахових дисциплін Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського Володимир Сподарець.

Зі словами вдячності за життєві та творчі уроки виступили учні Валентина Мороза – кандидат біологічних наук, консультант Музею цікавої науки Володимир Німерцалов та художник, керівник художньої студії Олександр Гаркавченко.

Пронизливими спогадами про свого батька, брата, дядю, дідуся поділились донька поета Ярослава Шейченко, рідна сестра Тамара Чайковська, племінниця Марина Чайковська та онука Валентина Булгакова.

Кожний, хто виступав, обов’язково читали улюблені строчки віршів В.Л. Мороза.

Всі шанувальники творчості В.Л. Мороза могли переглянути підготовлену книжкову виставку «У поета доля – світ оберігати».

Почесну відзнаку Ірині Лазоревич вручили директори бібліотек – Генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки Ірина Бірюкова (член журі) та директор Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки імені М.С. Грушевського Юліана Амельченко.

Ірина Лазоревич прочитала кілька віршів зі збірки, а також присутні мали змогу «побачити» її вірш жестовою мовою – долучитись до інклюзивного Всеукраїнського проекту «Почути», де автори читають свої вірші вголос і жестовою мовою.

«Бо що є, зрештою, щастя – питаєш у нього ти –

Може це вміти втікати? Палити безжально усі мости?

Вміти здаватись гідно? За жінку здолати найкращі мечі?

Щастя – відповідає – це мовчки тебе обійняти вночі».

Автор подарувала збірку «Тону.Ти» з автографом бібліотеці та передала кілька примірників бібліотекам області.

Молодій письменниці присутні побажали творчої наснаги та вдачі!