Пенсіонери Приморського району напрямку «Українська платформа багатонаціональної Одещини» обговорили статтю газети «Чорноморські новини» до 85-річчя одеського письменника й громадського діяча Олекси Різникова

Ратай на мовній ниві https://chornomorka.com/archive/22332-22333/a-15778.html

Пенсіонери Приморського району неодноразово зустрічалися з паном Олексою Різниковим. Спілкування було завжди позитивним. Олекса Сергійович вміє знаходити спільну мову з усіма, молодими й зрілими, мотивуючи відстоювати свою життєву позицію, відбудовуючи містки, що поєднують людей різного світогляду в умовах  

Сумісними зусиллями склали квіз «Олекса Різників – український письменник, просвітянин, мовознавець, громадський діяч, лауреат багатьох літературних премій».

  1. Коли й де народився Олекса Різників? (24 лютого 1937 року у м. Єнакієво, на Донбасі. Згодом сім’я переїхала у Первомайськ (Богопіль, раніше Ольвіополь) Миколаївської області).
  2. Які драматичні події сім’ї батьки приховували від Олекси, щоби він не зненавидів політичний строй й владу? Родину батька, Різниківа Сергія Івановича, яка проживала в с. Різниківка Артемівського району, в 1929 році «розкуркулили», вислали на Урал. Звідти Сергій Іванович через три роки втік, приїхав до Єнакієвого. Тут одружився з Катериною Сологуб. В перші дні війни він був мобілізований, потрапив у німецький полон, за що відбув ув’язнення в радянському концтаборі.
  3. Коли саме Олекса написав свого першого вірша ? (у четвертому класі в українській школі №14 м. Єнакієвого восени 1947 року).
  4. Яку здобув освіту Олекса Різніків? (після закінчення школи навчався в Одеському державному театральному художньо-технічному училищі, потім у 1962-1968 роках навчався на заочному відділенні філологічного факультету Одеського державного університету ім. І. І. Мечникова.
  5. Олекса Різників – ім’я чи псевдо? Ім’я, творчий псевдонім – Різниченко.
  6. Де відбував строк? (перший строк відбував у Мордовії; селише Кучине, Чусовського району Пермської області, Росія;
  7. За якими статтями? (Наприкінці вересня 1959 року слідчий відділ УКДБ Одеської області порушив кримінальну справу проти О. Різниківа та В. Барсуківського. Їх заарештували. Військовий трибунал Одеського військового округу визнав доведеною вину у проведенні «антирадянської агітації і пропаганди» за ст. 7 ч. 1 Закону «Про кримінальну відповідальність за державні злочини» в редакції від 26.12.1958 року.

11 жовтня 1971року за звинувачення у проведенні антирадянської агітації і пропаганди (ч. 1 ст. 62 КК УРСР) був заарештований, а 19 травня 1972 року засуджений Одеським обласним судом на п’ять з половиною років таборів суворого режиму.

Згідно Закону про реабілітацію від 17 квітня 1991 року був реабілітований по обох справах).

  1. Яким чином вірші Олекси Різниківа потрапили за кордон в Європу? (завдяки єврею Ар’є Вудці, який вивчив шість віршів Олекси Різниківа, разом з творами інших ув’язнених українських поетів, і через три роки вивіз їх у пам’яті за кордон, де вони були опубліковані в журналі «Сучасність» (№7-8) та у Мюнхені на сторінках колективної збірки «Поезія з-за колючих дротів»).
  2. Ким довелося працювати на життєвій ниві Олексі Різниківу? (освітлювачем театру, електриком, журналістом, секретарем у школі, учителем української мови вечірньої школи).
  3. Редактором і творцем якого щорічного журналу є Різників сьогодні? (журналу політв’язнів «Зона»)
  4. Як саме Олекса Різників опікувався талановитою молоддю? (у 1998 – 2008 роках керував літературною студією «Гарт» при Одеському міському палаці дитячої та юнацької творчості. Шість його вихованців-літстудійців стали членами Національної спілки письменників України).
  5. Які заслуги Олекси Різниківа як дослідника-мовознавця? (віднайшов і систематизував понад 5400 словогрон — кореневих основ, на базі яких упродовж багатьох тисячоліть витворювалася українська мова.
  6. Назвіть відомі вам книги, які написав Олекса Різніків? (Різніків є автором багатьох книжок. Перша з них – «Озон», що вийшла у 1990 році. Друга книга – «Терновий вогонь» відзначена літературною премією України імені Павла Тичини. Книга «Наодинці з Богом» принесла поетові звання лауреата муніципальної премії ім. Костянтина Паустовського. У 2004 році у місті Коломиї Івано-Франківської області поет нагороджений літературною премією ім. Тараса Мельничука; деякі праці: «Складівниця української мови» (Одеса, 1967), «Словник омонімів» (Київ, 1999), «Стислий кореневий словник», «Спадщина тисячоліть» (Одеса, 2001), (Харків 2002), «Чим українська мова багатша за інші» (Тернопіль, 2011), «Словогрона духу» (Одеса, 2015), «Українська мова — спадщина тисячоліть» (Київ, 2017).
  1. Які державні нагороди має Олекса Різніків? У січні 2001 року Всеукраїнське товариство «Просвіта» ім. Тараса Шевченка нагородило медаллю «Будівничий України»; 2005 року нагороджений орденом Українського козацтва «Віра» ІV ступеня. Є повним кавалером ордена «За заслуги».
  2. Про яке звання до 85-річчя Олекси Різніківа клопоче харківська громада? (про присвоєння йому звання «Почесний громадянин Одеської області»).

Пенсіонери поділилися враженнями:

Наталія Янкунас: З паном Олексою Різниківим знайомі давно, декілька разів зустрічалися в бібліотеці Грушевського на творчих вечорах. Він як мовознавець розповів про словники й свій творчий доробок. Цікаво було почути від нього про Ніну Строкату й Святослава Караванського. Людина щира, завзята, він ратай на мовній ниві й українській землі.

Валентина Богач: Дякуємо газеті «Чорноморські новини», яка є джерелом чудових історій кохання. Наприклад, «Контакт з інопланетянкою» Олекси Різнікова, який присвячений Галині Могильницький (08.05.1937-12.12. 2021), справжньої українки й патріотки, є гімном їхнього кохання впродовж життя.

Марія Фетісова.