10 квітня 2019 року в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського відбулось літературно-музичне свято, присвячене 75-річчю від дня визволення Одеси від нацистських окупантів.

 

Для довідки. 10 квітня 1944 під час Одеської операції, проведеної 26 березня — 14 квітня 1944, військами 3-го Українського фронту була звільнена Одеса. Того ж дня над знаменитим Оперним театром здійнявся червоний прапор. Це стало символом визволення міста від окупації.

27-28 березня 1944 головні сили 3-го Українського фронту під командуванням генерала армії Родіона Яковича Малиновського форсували Південний Буг і розгорнули рішучий наступ в напрямку Миколаїва та Одеси. 28 березня радянські війська звільнили Миколаїв. 6-а німецька армія під тиском загрози, яка була над її лівим флангом і тилом, змушена була почати відхід.

30 березня на лівому крилі фронту військами 28-ї армії за допомогою морського десанту було звільненено місто Очаків. Вже 4 квітня 37-а армія і кінно-механізована група оволоділи залізничним вузлом Роздільна і відрізали останню залізничну гілку, що з’єднувала між собою війська противника.

У ніч на 10 квітня війська 8-ї гвардійської, 6-й і 5-ї ударної армій при сприянні партизан після короткої артилерійської підготовки атакували супротивника в Одесі. Війська 8-ї гвардійської армії увірвалися в західну частину міста, а з’єднання 6-й і 5-ї ударної армій тиснули на ворога з півночі і північного заходу. На 10 годину ранку 10 квітня Одеса була повністю звільнена радянськими військами. Ворог втратив під Одесою 160 тис. солдатів і офіцерів.

За 907 днів окупації в місті загинуло 82 тис. Його мешканців. Ще 78 тис. людей були відправлені на примусові роботи до Німеччини.

27 з’єднанням і частинам, які найбільш відзначилися при визволенні міста, було присвоєно почесне найменування Одеських. За героїзм і відвагу, проявлені в боях за місто, 14 осіб були удостоєні звання Героя Радянського Союзу, більше 2 тис. 150 чоловік нагороджені орденами і медалями СРСР.

1 травня 1945 наказом Верховного Головнокомандуючого Одеса була оголошена містом-героєм. До речі, Одеса одна з перших чотирьох міст, які здобули це почесне звання поряд з Ленінградом, Сталінградом і Севастополем!

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1965 за видатні заслуги перед Батьківщиною, мужність і героїзм, проявлені трудящими міста в боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками, місто-герой Одеса  нагороджено орденом Леніна і медаллю «Золота Зірка».

 

Для гостей зустрічі – учнів старших класів ЗОШ № 58 та студентів Одеського професійного ліцею будівництва та архітектури – завідувач відділу краєзнавства і бібліографії Тетяна Олексіївна Андросова провела огляд книжково-ілюстративної виставки «Салют і слава роковині навіки пам’ятного дня: 10 квітня 1944». Також вона прочитала вірші, які були написані саме в день визволення міста.

Книжково-ілюстративна виставка «Салют і слава роковині навіки пам’ятного дня: 10 квітня 1944»

Завідувач відділу краєзнавства і бібліографії Тетяна Олексіївна Андросова

З презентацією книги-альбому Михайла Пойзнера «Одесса 1941-1944: неизвестные страницы» виступив Олег Володимирович Етнарович – депутат міської ради, голова депутатської комісії з освіти, культури, спорту і взаємодії з громадськими організаціями.

З презентацією книги-альбому Михайла Пойзнера «Одесса 1941-1944: неизвестные страницы» виступив Олег Володимирович Етнарович

Прозвучали пісні про Одесу у виконанні солістки Одеської обласної філармонії Анни Слободяник та самодіяльного колективу «Срібляста хвиля».

 

Гості заходу

Гості заходу