Пенсіонери Приморського району продовжують онлайн-бесіди напрямку «Українська платформа багатонаціональної Одещини». Не так давно говорили про борщ як претендент на внесення в список нематеріальної культурної спадщини України, а з часом й ЮНЕСКО. Борщ борщем, а як бути українцю без сала?

Свиняче сало є не тільки джерелом вітамінів А, Е, D і антиоксидантів, воно є національним брендом України. Як символ української кухні, як продукт і страва, сало й сьогодні посідає досить значне місце у системі кулінарних цінностей і виступає виразником стійкого українського характеру.

Дехто враховує, що сало шкідливий продукт для фігури і здоров’я, але тільки не українці. Сучасні дослідження дієтологів, біологів і медиків спростували усталену думку про шкідливість сала і показали, що помірне його вживання корисне навіть для хворих на шлунково-печінкові розлади. У народній медицині сало використовують при зубних болях, роблять обгортання несолоним уздором (нутряне сало) від кашлю, при захворюваннях кінцівок тощо.

Сало дуже корисне, вживати його необхідно кожного дня змалку. Навіть, малечі дають посмоктати кусочок сала для стимуляції роботи підшлункової залози. Дорослі вживають сало щодня як сире, так й солене та ще використовують його у різних стравах.

Дієтологи наполягають на користі сала:

Холестерин. Регулярне вживання сала позитивно впливає на сердинно-судинну систему. Вчені доказали, що цей продукт знижує рівень «поганого» холестерину в крові, зводить ризики появлення інсульту й других проблем. Сало містить арахидонову і линолеву жирні кислоти, які очищують сосуди від бляшок.

Схуднення. Дослідники з’ясували, що вживання сала не приводить до надмірної ваги, якщо додержуватися дозировки (10-30 грамів). Причому, продукт краще вживати в першій половині доби, за 30 хвилин до основного прийому їжі, тоді воно швидко насичує організм й зменшує апетит. 

Енергія. Як підтвердилося фактами, сало – енергетичний продукт, який підвищує витривалість и відновлює сили. Експерти рекомендують вранці з’їдати маленький кусочок сала, щоб підвисити свою продуктивність, енергію і настрій. 

Виведення радіонуклідів. Сало використовують для профілактики виведення радіонуклідів у екологічно несприятливих зонах.

Імунітет. В салі знаходиться селен – важливий мікроелемент, якій укріплює захисні сили імунної системи, підвищує її супротив до багатьох захворювань. Тому, сало має бути завжди в холодильнику, особливо в часи холодної погоди. Але разом з тим, сало як й будь-який іншій продукт, має низку протипоказань. Його треба обмежити в раціоні людям, в яких є проблеми с жовчним міхуром. Від смаженого й копченого сала, якими вони не були смачними, також краще відмовитися, тому що воно може негативно впливати на роботу нирок і печені через наявність в них канцерогенів. 

Пам’ятник салу. В місті Ромни Сумської області встановлено незвичний пам’ятник салу. Кошти на нього зібрала громада міста, а встановили під час фестивалю «Любителів сала» в найстарішому парку України – роменському, якому вже 130 років. Пам’ятник представляє собою ситу вгодовану золоту свинку, яка посміхається. На постаменті напис: «Від щирих українців», 2000 р., м. Ромни». Автори проекту – Віктор Стрельченко, Лариса Зелена, Олексій Федько.
«Сало в шоколаді». В Одесі користується попитом батончик «Сало в шоколаді» – така собі смачна цукерка з начинкою в середині з білою помадкою. Зрозуміло, що це жарт. Купляють особо охоче батончики або на Новий рік, або на перше квітня. Але існує рецепт справжнього «сала в шоколаді» для гурманів, в якому змішують компоненти, які на перший погляд, не сумісні. Можна ставиться до цього критично, але справжній українець сало не проміняє нізащо ні на які солодощі.

Пенсіонери поділилися враженнями:

Марія Фетісова: Є люди, які не вживають сала. Чула як дівчатка розповідали про свої муки над таріллю супу, з якої виловлювали шкварки. Згадую як малою приїздила до бабусі на Полісся та їла найсмачнішу картоплю з шкварочками, можливо, зі смаженими грибами – такого ніколи раніше не куштувала – проста корисна їжа.

Сало дорожчає, на базарі знайти гарне сало складно. Цікаво як люди спілкуються при покупці цього продукту. Питають чим смажена свиня, виделкою пробують яка в нього шкуринка – цілий ритуал. Обов’язково  спитаються звідки привезено сало. Також перепитують, чи свиня, чи кнур. Смішно як відповідають продавці, коли не хочуть брехати – не знаю, куштуйте самі. А люди смокчуть сало, а потім як дегустатори не ковтають, випльовують. Кажуть, мабуть, варене, бо дуже м’яке, або синтетичне з Польщі. У всьому цьому ностальгія за натуральним продуктом, який в епідемію коронавірусу разом з часником враховується непоганим антивірусним засобом.

Надія Біляєва: Сало потрошку куштуємо. Є багато рецептів приготування. Можна зварити в лушпинні цибулі, воно м’якеньке, годиться на бутерброди. Ще продають, навіть на Привозі, козацьке сало. Це така собі помазанка до хлібу: сало варять з додаванням спецій (солі, перцю, лаврового листу), перекручують на м’ясорубці – дуже смачно.

Записала Марія Фетісова.