26 січня 2017 року в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського відбувся вечір, присвячений пам’яті правозахисника, довголітнього в’язня більшовицького режиму, ученого-мовознавця Святослава Караванського.

Святослав Караванський відійшов у вічність 17 грудня 2016 р., проживши майже 96 років. 22 грудня поховали його на Українському меморіальному цвинтарі в Савт-Бавнд-Бруку (штат Нью-Джерзі).

За словами Аскольда Лозинського, «одну третину свого життя він прожив в тюрмі, другу в діаспорі, а тільки третину в Україні. Він був по ідеології націоналістом, членом ОУН, політичним в’язнем, мовознавцем, філологом. правозахисником, дисидентом, поетом, публіцистом, журналістом. Найважливіше до кінця свого життя він був перенятий проблемами України».

Святослав Караванський – людина визначна, людина, яку називають совістю нації. Незламний, вірний, який любив свою батьківщину незалежно, де жив.

IMG_5410

 

«Караван іде!». Так символічно говорили про Святослава Караванського його найближчі друзі, соратники і колеги, які мали змогу поділилися спогадами про цю сильну людину з непростою долею з присутніми.

Олекса Різниченко, поет і громадський діяч: «Він був великим винахідником. Окрім іншого, займався поширенням україномовної преси. Ходив Одесою, заходив до будь-якого будинку, підіймався на найвищий поверх і спускаючись, стукав у кожну квартиру і агітував передплачувати «Чорноморські новини» – єдину українську газету в Одесі, журнал «Україна». На місці одразу ж оформлював передплату, бо завжди мав бланки».

IMG_5423

Олекса Різниченко, поет і громадський діяч

Леся Степовичка, головний редактор часопису «Січеслав»: «У кожного свій Караванський, хто мав щастя спілкуватися з ним. 12 років ми з ним листувалися електронною поштою. Моя вітчизна там – де моя мова, – так можна перефразувати відому фразу стосовно Караванського. Таким він лишився до останніх днів. Караванський писав листи президентам, прем’єрам, міністрам. Йому було не все одно! От в Луганську менше шести відсотків студентів хочуть навчатися українською мовою, а Караванському в Дентоні це болить! Він був американським самітником з українською душею».

IMG_5424

Леся Степовичка, головний редактор часопису «Січеслав»

Галина Могильницька, педагог, поетеса, громадська діячка: «До речі, це людина, яка просиділа в застінках КДБ 31 рік за те, що говорила про необхідність оновлення української культури, самосвідомості українського народу в той час, коли уряд менш за все хотів звертати увагу на національні особливості, на національний дух».

IMG_5428

Галина Могильницька, педагог, поетеса, громадська діячка

Ярослава Різникова, директор департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації: «Святослав Караванський – прекрасний мовник, людина колосальної освіченості, якого називають словникарем української мови. Він укладав словники українських рим, українських синонімів, української мови».

IMG_5405

Ярослава Різникова, директор департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації

Василь Дяченко, доцент факультету ВМС України НУ «ОМА»: «Він працював журналістом в газеті «Чорноморські новини». Його дії були спрямовані для України. Він ходив по квартирах одеситів і роздавав листівочки, на яких було написано, як правильно говорити українською мовою. Це була його боротьба за чистоту мови в Одесі».

IMG_5411

 

IMG_5418

Під час заходу

Присутні вшанували пам’ять Святослава Караванського хвилиною мовчання та висловили думку щодо звернення до обласної ради із проханням увічнити пам’ять нашого земляка – славетного сина України.

IMG_5437

Під час заходу