Вчимося толерантності: замість «циганів» і «негрів» вживаємо «роми» і «афроукраїнці».

Напрямок «Українська платформа багатонаціональної Одещини» працює в дистанційному форматі. Методичного посібника як такого немає, але на допомогу приходять Всеукраїнська газета «День» (редакторка Лариса Івшина) й Одеська обласна наукова універсальна бібліотека імені М.С. Грушевського (директорка Юліана Амельченко).

Одещина є багатонаціональним й мультикультурним й вельми толерантним регіоном, де представники понад ста національностей завжди знаходили спільну мову. На тлі сьогодення ромська тема не лунає, слава Богу, бо вона все ж залишається болючою.

Днями йшла через Київський базар й несподівано почула про продавчиню явно ромської зовнішності: «Вона рома Роза, а ніяка вам циганка!»

Не можу сказати, що оторопіла, але призупинилася й виразила своє відношення: «Так, суто Рома й Роза – як гарно й мелодійно, а, головне, толерантно. Так само, як не гарно й неможливо називати африканців неграми, так ромів циганами. Нехай в Пушкіна й Маяковського залишаються ці застарілі форми етносів, а ми вживатиме новітні. Щодо африканців, то вони навіть пишаються, коли називають їх афроукраїнцями».

Пенсіонери скористалися публікацією «Циганська муза» в газеті «День» й склали сумісними зусиллями невеличкий квіз:

  1. Дата життя Броніслави Вайс (Зелінської)-Папуші? (1908-1987).
  2. Що означає псевдо «Папуша»? (Лялька).
  3. Де саме народилася Броніслава? (В Любліні).
  4. Де й в кого навчалася Папуша? (В старої жінки єврейського походження, кожне заняття коштувало курку).
  5. В якому віці Папушу віддали заміж? (В 15 років Папушу віддали заміж за 39-річного афериста Діоніса Вайса).
  6. Знакова особистість у житті Папуші? (Єжі Фіцовський відкрив талант Папуші, але він опублікував її вірші без її дозволу. Він є видавцем, перекладачем й біографом Папуші).
  7. В чому драма Папуші? (З одного боку, Папуша як мисткиня не могла не творити, з другого, вона порушила кодекс правил закритої ромської громади).
  8. Які твори Папуші вам відомі? (Папуша написала три книги: збірку віршів, 1956; збірку «Розказані пісні», 1973; ще одну «Лісу, мій батько», 1990; й четверту «Папуша, велика таємниця», 1992).
  9. Який фільм й поема написані про Папушу? (Польський фільм «Папуша», 2013, й поема Ліни Костенко «Циганська муза»).
  10. Чому саме в ромських громадах образ Папуші сприяв «контремансипації» жінок? (Велика ціна, яку Папуша сплатила за свою інакшість, сприяла залишатися ромським жінкам у виконанні традиційного рольового репертуару жінки й матері).

Пенсіонери поділилися враженнями:

Галина Глущенко: Люди старшого віку толерантно ставляться до ромів, але навсяк провсяк вчать дітей не вступати в контакт з жінками на Привокзальній площі, обходити їх стороною.

Надія Біляєва: В нас була чудова зустріч з лідером ромської організації Володимиром Кондуром саме в бібліотеці Грушевського. Він зламав всі застарілі стереотипи про ромів. Серед ромів багато талановитих й освічених людей. Дякуємо йому!

Марія Фетісова.