У межах XXV обласного фестивалю української книги пам’яті Михайла Грушевського

Знаменній даті – 155-річчю видатного українського історика, громадського і політичного діяча Михайла Сергійовича Грушевського – було присвячено художньо-документальну оповідь про щасливі роки життя родини  Грушевських. Красномовна назва оповіді (авторка Любов Федченко)  –  «А пам’ятаєш? –  Одеса, море…».  Зрозуміло, що в ній йшлося про  зв’язки Грушевських з нашим містом.

Цю художньо-документальну оповідь-виставу   в затишному читальному залі бібліотеки  втілили митці улюбленого Одеського академічного українського музично-драматичного театру імені В. Василька.

За родинними реліквіями, листами, щоденниками, листівками тощо згадувалися щасливі миттєвості життя славетної родини: від народження доньки Катерини 21 червня 1900 року до подій 1914 року… 

Від імені Михайла Сергійовича Грушевського говорив заслужений артист України Ігор Геращенко, Марії Сільвестрівни Грушевської (Вояковської) – акторка Алла Бродська, Катерини Михайлівни Грушевської («Золотої Кулюні», Професорівни) – акторка Діана Каландарішвілі, котра зовсім недавно переїхала до Одеси і стала акторкою Театру імені В. Василька.

Разом з  акторами ми  здійснили подорож у часі та просторі: відвідали міста, краї, країни, в  яких  бували Грушевські… з Львова  – до Одеси, далі  – до  чорноморського узбережжя, до Італії,  З Львова  – до Криворівні на вакації, до Києва,  знов   – Одеса, події, пов’язані з Новоросійським університетом, з Одеською оперою…  

Згадувалися друзі Грушевських: знаменита на весь світ співачка Соломія Крушельницька  – так проникливо звучали з її репертуару українські пісні у виконанні акторки Наталки Шпір! До того ж, Наталка виконала італійською відому неополітанську пісню «O sole mio», яку було написано в Одесі у 1898 році.

Яскраві сторінки життя  родини Грушевських були пов’язані з  Іваном Івановичем Трушем,  видатним  українським художником-імпресіоністом, майстром пейзажу і портрету.  Він був своєю людиною, вірним другом в родині Грушевських. В мистецькій колекції Михайла Грушевського налічувалося  чимало  картин художника. Іван Труш у 1900-1903 роках  намалював  портрети Михайла Сергійовича, Марії Сільвестрівни і Катерини Грушевської (на її день народження у 1903 році).

Портрети Михайла, Марії та Катерини Грушевських   зустрілися в одній експозиції на виставці «Іван Труш: відомий, невідомий», присвяченій 150 річчю від дня народження видатного  українського художника Івана Труша, в лютому 2019 року,  в Національному музеї  імені Андрея Шептицького у Львові.

За час оповіді перед нами пройшли яскраві миттєвості життя видатних українців.