З кожним роком все далі історія віддаляє нас від вогняних років Афганської війни 1979 -1989 років. Тридцять років тому, 15 лютого 1989 року, останній солдат перетнув афгансько-узбецький кордон біля містечка Термез. Відтоді ця дата увійшла в новітню історію як День пам’яті воїнів-інтернаціоналістів, День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Через горнило Афганської війни пройшло більше 160 000 українців, 3360 не повернулися додому. Поранення отримали більше 8 000 українців, з них 4 687 повернулися додому інвалідами. У бойових діях в Афганістані брали участь більше 7 500 жителів Одеси і області. Не повернулися з війни 220 осіб, стали інвалідами 714 воїнів. Минули роки, проте час непідвладний викреслити з нашої пам’яті героїчні подвиги, приклади мужності й вірності військовому обов’язку синів і дочок України.

Напередодні цього пам’ятного дня, 12 лютого 2019 року, співробітники Одеської ОУНБ ім. М. Грушевського, викладачі і студенти Одеського професійного ліцею будівництва та архітектури завітали до Одеської обласної спілки ветеранів Афганістану. Гостей зустрічали воїни-інтернаціоналісти Шеїн Михайло Віталійович, Костюк Сергій Віталійович, Мокан Станіслав Георгійович, Гуров Валентин Володимирович. В 2014 році був відкритий Музей військової слави і Афганської війни. Експонати для майбутнього музею збиралися протягом двадцяти років і у кожного своя героїчна історія. Цікаву екскурсію для гостей провів директор музею Михайло Шеїн, а допомагали йому Мокан Станіслав Георгійович і Гуров Валентин Володимирович. У виконанні Костюка Сергія Віталійовича пролунали пісні, присвячені Афганській війні.

В Одеський ОУНБ ім. М. Грушевського експонується книжково-ілюстративна виставка «Афганістан – історія і пам’ять», на якій представлені науково-популярні, художньо-документальні видання, ліричні та прозові твори.