Борщова тема серед пенсіонерів Приморського району, слухачів напрямку «Українська платформа багатонаціональної Одещини» соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку», стала улюбленою. Деякі тексти як справжні поезії, вони надихають на повсякденні подвиги.

«Декілька років тому Євген Клопотенко розпочав «битву за борщ». Завдяки гастроентузіастам розпочалися наукові дослідження, стали виходити книги, про український борщ заговорили у світі. Клопотенко за цей час здійснив «борщову експедицію» Україною: брав участь у створенні документального фільму, допоміг подати документи до ЮНЕСКО, щоб зареєструвати борщ як нашу спадщину. Здається, борщ став невід’ємною «частиною» кухару. В його ресторані є навіть коктейль, що має назву «Борщ».

Ви пам’ятаєте ваш перший борщ і яким він був?

– Під час зйомок фільму «Борщ. Секретний інгредієнт» я дізнався, що свій перший борщ я приготував разом із батьком, коли мені було вісім років. Думаю, що він був засолений: я багато плакав – не хотів різати капусту, бо було важко.

Що ви відкрили нового під час цих поїздок в українцях та в собі?

– Ця борщова експедиція подарувала мені зустрічі з неймовірними людьми. У Карпатах познайомилися із Янком Деревляним, майстром по дереву і доглядачем гори Явірник. Він 45 років готує борщ у казані: на сушених грибах, без м’яса, з дикими петрушкою і морквою. У Вилковому з сестрами Ніною і Надею ми у печі з очерету і дунайської глини просто неба готували борщ з білого солодкого буряка на рибі. А в Івано-Франківську з Мохом Перкалабою зварили бульйон на ребрах. Але найголовніше, що я зрозумів, – скільки сімей в Україні, стільки і рецептів борщу. Борщ дійсно єднає.

Який самий незвичайний борщ ви готували у своєму житті?

– У січні я відпочивав у Єгипті, і там готував борщ з фініками та лаймом. Адже борщ постійно розвивається та видозмінюється. Впевнений, що за пару років ми будемо додавати у борщ авокадо. Але мій улюблений борщ той, який ми подаємо у моєму ресторані, – з печі, із додаванням сливового леквару. Як на мене, в ньому ідеально поєднуються солодкість та кислинка, а також насичений буряковий смак за рахунок додавання бурякового квасу.

Що ви будете робити, коли борщ увійде до спадщини ЮНЕСКО?

– Борщ – наш флагман. Він як криголам проб’є шлях для інших українських страв. На все свій час.

Якщо би ви були борщем, то яким?

– Кожен день різним!»

Пенсіонери поділилися враженнями:

Надія Біляєва:  Про борщ – дуже цікаво. Рецепти від Євгена Клопотенка, Савви Лібкіна, Руслана Сенічкіна – усі вони вчать бути відкритими до нового, не боятися експериментувати, поважно відноситися до продуктів, пишатися своїм рідним.

Тетяна Гудович: Мені до душі, що в період пандемії борщ признаний найкращим антивірусним засобом – це так і є насправді.

Марія Фетісова.