Пенсіонери Приморського району напередодні 28-й річниці Дня Незалежності України відвідали свято «Талановита та незалежна моя Україна», що відбулося в альтанці «Нота» відділу мистецтв Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Грушевського за адресою провулок Маланова, 1.

В затишному дворику, прикрашеному яскравими кульками у кольорах національної символіки, в єдиному просторі зали для глядачів й імпровізованої сцени, ще була розташована виставка «Україна на полотнах великих митців».

Юліана Амельченко, директорка бібліотеки, привітавши гостів, звернула увагу присутніх на низку святкових заходів бібліотеки, присвячених події. Вона висловилася, що в Україні дуже багато талановитих письменників і художників, в нашому місті чимало талановитих молодих митців, які потребують бути почутими суспільством й мати майданчики, де можна вільно поспілкуватися, показати свій творчий доробок.

Бібліотеці вдалося відійти від стандартного сценарію, запросив на свято експертів і творчу молодь, а також підопічних КУ «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Приморського району м. Одеси» – і свято вдалося! Координатором стала завідувачка відділу мистецтв Тетяна Шилова – дзвінки, домовленості…

Тетяна Токарчук, старша наукова співробітниця Одеського художнього музею, провела коментований огляд виставки «Україна на полотнах великих митців», який пролунав як палке визначення в любові українським митцям  різних епох і часів – в нас є чим пишатися, що вивчати, чим захоплюватися. Ось неповний перелік імен українських митців огляду виставки:

Антон Лосенко (1737-1773) з козацької родини міста Глухів, який узяв славу Академіка Імператорської Академії мистецтв (1770), професор (1772), його полотна мали підпис «Антіп з України», а найвідоміша картина на тему давньоруської історії – «Володимир і Рогніда».

Василь Штеренберг (1818-1845), друг геніального Кобзаря, майже брат, який ввів поета у коло освічених петербуржців того часу, був українізованим німецем, батьком українського сільського модерного жанру.

Росіянин Василь Тропінін (1776-1857) полюбив Україну і вважав її своїм найкращим натхненням. Одна з ранніх робіт Тропініна— «Дівчина з Поділля». Образ відмічений особливою чистотою і святковістю, яку створює любовно переданий національний костюм. Образ подолянки пройшов через всю творчість художника.

Лев Жемчужников (1828-1912) товаришував з Шевченком та продовжив Тарасову «Живописну Україну». Він протягом 1861-1862 рр. видав додатком до «Основи» 48 офортів, своєї «Живописної України», яка стала подякою від художника великому поетові.

Олекса Новаківський (1872-1935) – представник краківського постімпресіонізму, який народився у зазбручанському Поділлі, навчався в Одесі. За допомогою митрополита А. Шептицького переїхав у Львів. Існувала мистецька школа Олекси Новакі́вського. Творча молодь знаходилась під впливом масштабності мислення та потужної стихії малярських полотен митця.

Руфін Судковський (1850- 1885) – мариніст драматичної долі родом з Очакова, про якого Іван Айвазовський казав: «Це буде мій гідний суперник, якщо не перевершить мене».

Архіп Куїнджі (1842-1910) – митець грецького походження,  відомий колористичними знахідками й ефектами освітлення в картинах. Його картини «Місячна ніч на Дніпрі», «Дніпро вранці», «Вечір на Україні» присвячені українській природі.

Микола Кузнецов (1850-1929) є засновником Товариства південноросійських художників.

Ілля Рєпін (1844-1930) народився поблизу Чугуєва Харківської губернії. Відомий своїми жанровими сценами.

Михайло Жук  (1883-1864) – представник українського модерну, який навчався в Кракові. Добре відомий одеситам завдяки колекціонеру Тарасу Максим’юку.

Тарас Максим’юк є колекціонером українського мистецтва. Він  неодноразово виступав з пропозицією віддати місту своє зібрання україніки, в якому представлено картини не тільки Михайла Жука, але й Амвросія Ждахи, колекцію Шевченкіани і таке інше – за умови надання належного приміщення. Поки його проект «Тарасів Дім», на жаль, не впроваджений в життя. Але колекціонер надії не втрачає.

Свої вірші прочитала Ірина Тома, бессарабська поетеса, переможниця багатьох літературних конкурсів. Студентська молодь – Борис Шилов, Олександра Сакалі, Валерія Пержан – декламувала вірші Тараса Шевченка, Лесі Українки і сучасних поетів. Свято завершилося концертом «Пісенна Україна», грою на гітарі Еріка Акопяна і Якова Поліщука – на скрипці.

Українська художниця, членкиня Національної спілки художників України, лауреатка багатьох міжнародних конкурсів Галина Лекарева-Нікітіна підтримала ідею проведення мистецьких заходів в бібліотечній альтанці!

 

Автор: Марія Фетісова