Пенсіонери Приморського району, які є слухачами напрямку «Українська платформа багатонаціональної Одещини , продовжують онлайн-бесіди. Так, вони до Всесвітнього Дня української хустки зробили переклад тексту й обговорили деякі моменти його святкування і, головне, просування в Україні і світі.

Babushka Boi: история любви A$AP Rocky и шелковых платков (29 августа 2019)

Усім знайома бабусина хустка відчуває справжній ренесанс–завдяки американському хіп-хоп виконавцю A$AP Rocky. Він знов підтверджує статус головного фаната цього аксесуара, випустив пісню и відео Babushka Boi. Подивимося, як Ракиму Майерсу вдалося дати нове життя звичайній для нас речі.

Babushka Boi – це перша пісня, яку Роккі випустив післе того, як вийшов з шведської тюрми, де провів більше місяця за звинуваченням в нападі. Схоже, що Раким вже використовував цей досвід в якості художнього піднесення: в новому марнославному відео репер представ в образі грабіжника банку, якій перетворює полиціянтів зі свинячими рилами на ковбасу. Відповідаючі назві пісні, Майерс був протягом всього кліпу вдягнутий в жовту «бабусіну» хустку.

Вперше Раким пов’язав хустку не тому, що врахував її стильним аксесуаром, а через невдалі особисті обставини. Репер впав з самокату й травмував обличчя. Щоб прикрити шрам, він скористувався жовтою хусткою, яку пов’зав на The Daily Show, де виступав разом з Тревором Ноа. Незабаром після офіційного fashion-дебюту Майерс ще раз повторив цей трюк на червоній дорожці LACMA Art and Film Gala в Лос-Анджелесі. Він з’явився в класичному темно-синьому костюмі, яскравій шовковій мантії, типових для українських бабусей хустці й чобітках-мюлях Gucci з міху (щодо чобітків, зрозуміло, натякали на так звані «прощавай, молодість», які носили бабусі минулого століття замість валянок, взуття скоріш російського). Цей образ вірусно розійшовся по мережі й став прозивним babushka.

З того часу ця тенденція набирає обороти. Роккі знімався як «бабуся» в кліпах Kids Turned Out Fine і Babushka Boi. За останні декілька сезонів хустка регулярно з’являлася на шоу Vetements и Gucci. Прихильниками стилю Ракима стали також Френк Оушен, Кендалл Дженнер й Хлоя Севіньі, крім тисяч інших людей по всьому світу.

Зрозуміло, в Східній Європі, в тому числі в Україні, хустки носили ще до того, как вони з’явились на подіумах, а в середині XX сторіччя цей аксесуар стає обов’язком для кожної поважаючої себе дами у всьому світі. Але суто нещасний випадок, який трапився з американським репером, підняв хустку на новий рівень.

Дивно, що тенденція продовжує жити й развиватися навіть післе того, як шрам на шелепі Ракима зник завдяки пластичній хірургії. Незважаючи на те, що спочатку цей стиль був схожим на клікбейт, відданность Роккі хустці підняла важливі питання про те, кому приписивають культурні тенденції й яка в них роль аутентичності. Випадок з репером babushka – це дань поваги хустці, найважливішому головному убору бабусей в Східній Європі, особливо в Україні.

Стиль Роккі, на його власну думку, скоріше славянська, ніж голівудська тема. Про це свідчить такий факт: репер вимагає, щоб будь-яку хустку називали саме «бабусею», будь то бандана, шарф чи модний аксесуар з останньої колекції Gucci. Рішення репера закріпити цю тенденцію в східно європейській естетиці можна пояснити тим, що зараз серед локальних дизайнерів, від Гоши Рубчинського до Ксенії Шнайдер, все більше й більше зацікавлених.

Якщо раніше хустка асоціювалася з образами жінок похилого віку, які продають яблука біля метро, або прихожанок церков, то в останні роки ситуація радикально змінилася: модна молодь використовує яскраві хустки, щоб доповнити будь-який образ – от streetstyle до haute couture. У відтоків цього тренду знаходиться саме A$AP Rocky. Він змігг надати друге життя хустці, за що йому ми дуже вдячні.

Пенсіонери поділилися враженнями:

Марія Фетісова: В мене після перекладу тексту виникло відчуття дежавю: що ми втрачаємо українську тему з хусткою так саме як з борщем. Якщо самі не будемо просувати своє рідне на теренах України й світу, то тоді дійсно треба дякувати реперу, який зробив собі в хустці непогану піар-компанію.

Надія Біляєва: Жінки у місті більше носять капелюхи, шапки або берети. Хустку треба вміти носити, пов’язувати.

Валентина Доценко: Спостерігаю, що хустку більш носять молоді, а старші жінки не дуже охоче, мабуть, побоюються бути бабцями або відчувають в хустці тільки сценічний образ. Ношу з задоволенням українську хустку, вона надає сил й яскравості. Модні образи з хусткою треба відчувати, наприклад,  джинсові речі й хустка співзвучні одне одному, мабуть, через те, що хустку берегли, передавали від бабусі до онуки, а джинсова річ для щоденного користування, але якщо її прикрасити хусткою, виглядає як на свято.

Записала Марія Фетісова.