Пенсіонери Приморського району, які відвідують онлайн-напрямок «Українська платформа багатонаціональної Одещини», намагалися пригадати як вони раніше святкували Новий Рік і Різдво Христове в плані побутовому й культурологічному.

Новий Рік святкували у сім’ях по-різному. Старші люди вважали його сімейним святом у родинному колі, молодші приєднувалися до новорічних вогників на підприємствах та учбових закладах. Старші дивилися новорічні телепередачі й накривали святковий стіл вдома. Холодець, олів’є, бутерброди з ікрою – бажані страви на святковому столі. Ще була заливна риба Пам’ятаєте фільм «Іронія долі, або З легкою парою!»,  2008, де заливну рибу, щоб образити господиню, називають стрихніном, який мав гіркий смак? А там, хто чого вартий: в комунальних квартирах зносили до спільного столу усіляку домашню їжу.  

Молодші намагалися танцювати, співати – проводити свято більш активно.

Люди, які мали коріння в селі, пригадували як малими ходили з торбами й колядували. Співали пісень, вдягалися у святкову одежу. Дуже раділи, коли отримували пироги, горіхи, яблука.

Серед людей старшого віку, які є віруючими, Новий Рік був другорядним в порівнянні з Різдвом Христовим. Навіть приготування святкового столу на Різдво було більш прискіпливим, з дотриманням традицій щодо обов’язкових дванадцяти пісних страв.

Пенсіонери поділилися враженнями:

Марія Фетісова: Згадую як готувалися до свята батьки – це був справжній ритуал: від встановлення новорічної ялиночки й обов’язкового підписування купки новорічних листівок – до катання разом з нами на санчатах. Батьки були молоді, моторні й завжди поруч. А зими морозні й сніжні. Потім був бум стрілянини з петард, чужих посівальників по хатам, розповсюдження товарів з різних мережевих компаній також по хатам й телефону – від свята лишилися тільки спогади. Дехто з близьких навіть зізнавався, що новорічна ніч в нього була зовсім не карнавальна – зміг виспатися – отака сучасна українська версія «Сам удома». Але на диво у святах очікують усі, дорослі й малі.

Олена Д’якова: Дехто в новорічні дні підключається до телемарафону й передивляється усі фільми – чом ні для сучасних умов?

Людмила Грубник: Новий рік – найкраще свято для багатьох з нас. Кожний мріє отримати малесенький подаруночок, а також подарувати щось дітям та онукам.

Записала Марія Фетісова.