Пенсіонери, які відвідують напрямок «Українська платформа багатонаціональної Одещини» соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку» продовжують онлайн-заняття.

Цього разу згадали чудовий фестиваль «Степанова весна» з приводу його 40-річчя: захід, який з регіонального перетворився во всеукраїнський.

Вперше почули про такий фестиваль від художника Миколи Вилкуна: він родом з Левадівки і є почесним громадянином Левадівки. Зрозуміло, пишається своєю батьківщиною й відвідує її. Живі емоційні спогади Миколи Вилкуна про його односельчан й фестиваль «Степанова весна» сприяли тому, що багато відомих, але розрізнених фактів про гумориста Степана Олійника висвітлили життєвий шлях нашого славетного земляка, поета, політика, прозаїка.

Пенсіонери склали сумісними зусиллями коротенький квіз про Степана Олійника:

1.Коли й де саме народився Степан Олійник? Степан Олійник (03.04.1908 – 11.01.1982) народився в селі Пасицели на Одещині.

2.В якій родині? Степан Олійнік народився в багатодітній родині хліборобів, яка від тяжких злиднів вирішила емігрувати в Канаду. Але сім я переїхала до Третьої Миколаївки, тепер Левадівки Миколаївського району Одеської області – від загибелі спас дядько Захарій, який забрав усіх до себе.

  1. Де саме працював? Після розкулачення батька був виключений з вишу, влаштувався на роботу рульовим на кораблі «Ленін», а по закінченні Одеського педінститу працював викладачем української мови та літератури у Бехтерському сільськогосподарському технікумі бавовництва,  Ще був кореспондентом газети «Чорноморська комуна», тепер – «Чорноморські новини».
  2. Як Степан Олійник пройшов фронтові роки? Письменник був літературним працівником газети «Сталинградская правда». До 25-річчя Радянської України написав російською поему про бійця-танкиста «Иван Семенюк», якого називали «українським Тьоркиним».
  3. Якими призами та нагородами вшанували Степана Олійника? Сталінська премія третього ступеню, 1950 — за зборник сатиричних віршів«Наші знакомі», 1948, Два ордени Леніна, Орден Трудового Червоного Прапора, Орден «Знак Пошани», Медаль «За оборону Сталінграда».
  1. В яких відомих гумористичних журналах друкувався Степан Олійник? «Його для «Перця» й «Крокодила» Одеса-мама народила». І це справді так, бо саме в Південній Пальмірі він розкрилив свій поетичний хист.

7.Як фельєтон Степана Олійника «Пес Барбос і незвичайний крос» вплинув на кіноіндустрію й навіть культурну дипломатію? Саме завдяки фельетону кінорежисер Леонід Гайдай зняв короткометражний фільм з трійкою Віцин-Никулін-Моргунов, а потім ще низку фільмів: «Каваказкая пленница», «Самогонщики», «Операция „Ы”». Коли показували фільм «Пес Барбос» в посольствах Радянського Союзу, то усі угоди підписувалися як належить – така величезна сила гумору.

  1. Як Степан Олійник просував українську вишиванку? Степан Олійник вмів носити вишиванку, він був в неї на свята, й на фронті, враховуючи оберігом. Вишиванку письменник вдягав завжди й усюди, навіть, під час офіційних зустрічів з королем Іспаніі або сім єю Рокфеллерів, на відкритті пам ятника Уолту Вітмену в американському Арроу-парку.
  2. Хто донька Степана Олійника? Леся Олійник – проректор Національної музичної академії України імені Петра Чайковського, секретар правління Національної спілки композиторів України, заслужений діяч мистецтв України, лауреат премії імені Миколи Лисенка, доктор філософії. Саме вона  натхненицею фестивалю українського гумору «Степанова весна».
  1. Назвіть імена одеських письменників, які відвідували фестиваль «Степанова весна»? Олекса Різників, Галина Могильницька, Дмитро Шупта, Олег Дмитрієв та багато інших, в тому числі, вже покійний академік Богдан Сушинський.

Пенсіонери поділилися враженнями:

Надія Біляєва: Гумор не потребує перекладу, на ньому всі розуміються. Байкарі розповідали про життя його пересміючи.  

Людмила Грубник: Мабуть, одеська гуморина, яку відмічають першого квітня, родом з Левадівки.

Марія Фетісова.