Пенсіонери Приморського району, які відвідують напрямок «Українська платформа багатонаціональної Одещини», продовжують заняття в онлайн-режимі. На цей раз обговорювали український звичай «дати гарбуза», який в дозволяв дівчині відмовити хлопцю у період осіннього сватання.

Дівчина, зрозуміло, тільки зі схвалення батьків, виносила на рушнику гарбуз як вирок хлопцю, який мріяв одружитися. Це не сприймалося як образа, скоріше як жарт, для виходу з ситуації, яку треба було якомога скоріше пережити. Причиною відмови могло бути не тільки очікування на іншого хлопця, але й негативні риси претендента на руку й серце дівчини, які не обговорювалися.

Сьогодні багато говорять про гендерну рівність. В українській культурі засилали сватів не тільки хлопці, але й дівчата. Парубка, засудженого до смерті, тільки шлюб міг врятувати від шибениці. В народі відомі такі випадки, коли хлопець оторопів при вигляді дівчини, яка прийшла до нього свататися: «Як вести таку до шлюбу, краще на шибениці дати дуба!»

Щодо Хелловіну, його трансформація на українському підґрунті набуває оборотів. Свято взнають за виготовленням яскравих казкових костюмів, проведенням майстер-класів з карвінгу, коли гарбуз стає чудовим матеріалом для створення кулінарних прикрас; дегустацією свіжих соків й напоїв з тикви; приготуванням гарбузової каші; випічкою до чаю. Тиква за мить перетворюється мов на помах чудової палички як у казці Шарля Перро «Попелюшка» у цілу низку див. Спробуйте, тиква має великі можливості до перетворень! 

Пенсіонери поділилися враженнями:

Людмила Обченко: Мені цікаві різні рецепти кулінарних блюд з тикви. Найсмачніші й найпростіші. Запечена тиква має чудовий аромат, нагадує цукати. Гарбузова каша дуже корисна, до неї треба привчати усю родину, не лінуватися готувати. Можна готувати з рисом, пшоном, манкою. Найкорисніше – це пшоно. Про нього забулися, а зараз знов воно в честі у господинь. Ще смачна вертута з тиквою. Для початківців, навіть, закрутити у  лаваш запечену тикву – ще той смаколик до чаю.

Маргарита Безрадна: Тиква дуже корисна, добре очищує організм. Але вона й як декоративна прикраса може в домівку принести добрій настрій. Восени теплі жовті та помаранчеві кольори підвищують настрій, гріють душу.

Надія Біляєва: Можна з тикви готувати також легенький суп-пюре. Ароматний і смачний супчик дуже корисний. Каші й запіканки притрушують висушеними помеленими календулою і чорнобривцями, тоді вони ще яскравіші, ще корисніші.

Записала Марія Фетісова.