Нібесна сотня: хто ці люди й за що загинули? («Одесская жизнь», 2021-02-18, Авторка Марина Анімуцька)

Онлайн-бесіда «Вшанування героїв Небесної Сотні. Запалимо свічку. Згадаємо тих, хто пішов з життя задля національної української ідеї» з нагоди Дня Небесної Сотні для пенсіонерів Приморського району, які відвідують напрямок «Українська платформа багатонаціональної Одещини» соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку».

ПЕРЕКЛАД:

Саме в ці дні сім років тому в Києві розгорнулися трагічні події Євромайдану. Загинули більш, ніж 100 людей й ще більше тисячі постраждали. В пам’ять про жертви акцій протесту 20 лютого в Україні відзначається День Героїв Небесної Сотні.

З чого все почалося?

21 листопада 2013 року Кабмін призупинив процес підготовки до підписання угоди про асоціацію між Україною і ЄС. В знак протесту проти цього рішення на площі Незалежності в Києві почали збиратися люди й встановлювати намети. Акцію підтримали в регіонах й назвали Євромайданом.

В ніч з 29 на 30 листопаду 2013 року на Майдані розігнали містечко наметів, після чого протестна акція переросла в антипрезидентський й антиурядовий рух. Її участики виступали проти корупції і за європейський вектор розвитку України.

За даними Мінздрава України, з 30 листопада 2013 року по 14 квітня 2014 року, в ході силових протистоянь загинуло 105 осіб. Першою жертвою Євромайдану став уродженець Житомирської області, столичний програміст Павло Мазуренко. Його жорстоко побили, в результаті чого 22 грудня 2014 року він помер в лікарні.

Самі криваві події відбулися з 18 по 20 лютого 2014 року. За цей період загинуло 78 осіб, багато від вогнепальних поранень.

21 лютого 2014 року тих, хто загинув, офіційно визнали жертвами режиму. В цей же день їх назвали «Небесною сотнею».

Зі списком Небесної сотні, у який увійшло 105 осіб, можна ознайомитися за посиланням тексту. 

В список увійшло 105 осіб, сред яких є три іноземці. Усім українцям посмертно присвоєно звання Герой України, а громадянам Біларусі Михайлу Жизнєвському, Грузії Зурабу Хурція й Давиду Кіпіані, орден Героїв Небесної Сотні. Також таку нагороду посмертно отримав українець Тарас Більчук.

Пенсіонери поділилися враженнями:

Надія Біляєва: Ці події дуже важкі для кожного українця. Про них важко згадувати. Потрібен час, щоб осмислити все це. Переглянули увесь список Небесної Сотні – усі люди дуже молоді, тому ще більш боляче.

Людмила Грубник: В нашому державному календарі 20 лютого – ще одна дата, коли прапори державної символіки приспущені в жалобі.

Марія Фетісова.