День хмарочоса припадає на 3 вересня щороку й співпадає з днем народження «батька хмарочоса» архітектора Луїс Саллівана, який відомий великими досягненнями у проектуванні і будівництві високоповерхівок. Хто б міг подумати, але рейтинг міст із найбільшою кількістю хмарочосів очолює аж ніяк не Нью-Йорк, а Гонконг (особливий адміністративний район Китайської Народної Республіки). Вважали, що хмарочос – це споруда, яка має висоту понад 35 (100, 120 і 150 метрів) або 12 поверхів і вище, то в Гонконзі таких будівель більше 7,5 тисяч (кількість населення – понад 7 мільйонів осіб). Висока щільність та висота забудов Гонконгу пов’язана з відсутністю можливості розширення простору. З кожним роком все більше людей у місті живуть або працюють на 14-му поверсі або вище, що робить Гонконг найбільш вертикальним містом у світі.

Деякі факти про хмарочоси:

Безперечним чемпіоном за кількістю різноманітних висотних будівель є Нью-Йорк. Його головні вулиці нагадують ущелини, глибоко врізані між високими, як вежі, будинками. Вони закривають небо, і вгорі видно лише невелику блакитну смужку.

Народилися ці чудові споруди не в Нью-Йорку, а в Чикаго більше 100 років тому. Першим прародичем хмарочосів була будівля страхової спілки. Спочатку вона мала 10 поверхів, пізніше було надбудовано ще два.

Хмарочосами вважаються будівлі не менше 150 метрів у висоту.

На сьогоднішній день найбільшим хмарочосом є Бурдж Халіфа (Вежа Халіфа) в Дубаї (Об’єднані Арабські Емірати). Його висота становить 828 м, акількість поверхів — 162.

Таке диво як хмарочос, не стало б можливим без винаходу сталевого каркасу. Збірка сталевого каркасу будівлі – найнебезпечніша і складна частина будівництва. Саме якість і швидкість збірки каркаса визначає, чи буде проект реалізований в строк і в рамках бюджету.

Бурдж Халіфа є енергетично самодостатньою будівлею — хмарочос завжди забезпечений електроенергією завдяки 61-метровій вітровій турбіні і величезною кількістю сонячних батарей, що займає 15 000 м2.

У 2011 році, кількість будівель, висотою понад 150 метрів, налічувала близько 2500.

Коротка історія створення хмарочосів:

1930 рік – Крайслер білдінг, Нью-Йорк. Висота: 282 метри по даху, 77 поверхів;
1931 рік – Емпайр-стейт-білдінг, Нью-Йорк. Висота: 381 м по даху, 102 поверхи;
1953 рік – будівля МДУ на Воробйових горах. Висота: 183,2 м, 34 поверхи;
1973 рік – Вілліс Тауер, Чікаго.Висота: 442 метри по даху, 110 поверхів;
1998 рік – вежі Петронас, Куала-Лумпур, висота: 452 метри по даху, 88 поверхи.

Хмарочоси України — багатоповерхівки, будівлі жилого і офісного значення, на території України. К 2009 року в Україні хмарочосами вважали будівлі вище 74 метрів, тепер — 100 метрів. Лідери за кількістю хмарочосів — міста-мільйонники:  Київ, Дніпро, Харків, Одеса  і Донецьк.

Перший хмарочос України було побудовано в Києві в 1912 році – 12-поверховий хмарочос Гінзбурга. Наступними лідерами стали: харківські 13-поверховий Держпром (1928) и 14-поверховий Дім проектів (1932) висотою 63 и 68,5 метрів.

За часів УРСР в Україні було заборонено будівництво домівок  вище 73,5 м, але будівля Обчислювального центру Аерофлоту в Києві, який побудовано1986 році, було висотою 120 м (зараз Будівля Міністерства інфраструктури України).

Хмарочоси Одеси: Історія одеських хмарочосів відчисляється з 2000-х років, коли в місті почалася масова забудівля багатоповерхівок житлового і офісного типу. Першим хмарочосом став 25-поверховий ЖК «Кукурудза» (101 метр). Зараз лідирує 25-поверховий 106-метровий ЖК «Арк Палас № 1», який був побудований в 2008 році. На даний момент в Одесі є кілька десятків будівель вище 20 поверхів. Не менш 20-ти домів знаходяться в процесі забудівлі і в планах.

Пенсіонери поділилися враженнями:

Олена Д’якова: Я є випускницею Одеського інженерно-будівельного інституту. Але життя склалося таким чином, що втілюю в життя проекти культурологічні та миротворчі. Добре пам’ятаю, що унікальний архітектурний комплекс в центрі міста Одеси внесено ЮНЕСКО до списку Світової спадщини. Середньостатистичному одеситу, який любить і шанує центр міста і знайомий з принципами південно-руської художньої школи, за якими висота домівок мала бути такою, щоб тінь від них не закривала домівки протилежного боку вулиці, важко сприймати бум хмарочосів. Але часи минають, до всього звикаєш. Між іншим, жителі Парижу не сприймали спочатку Ейфелеву вежу, яка стала візиткою Парижу. Так, вид з моря завдяки хмарочосам, зробив Одесу казковою.

Марія Фетісова: У 1972 році батьки отримали квартиру на дев’ятому поверсі в Хортицькому житловому масиві біля селища Бабурка на березі Дніпра у м. Запоріжжя. Досі хитромудрі за-парижани (так називають себе з гумором сьогодні славні жителі Запоріжжя) враховують Бабурку одним з самих екологічних міст Запоріжжя, де повітря фільтрується через два рукави Дніпра. З нашого хмарочосу (по вимірам того часу) відкривався чудовий краєвид, який змінився хіба що через дерева, що зрівнялися з дев’ятим поверхом: тополі, птахи, хмаринки на небі. Інколи сумую навіть за підписом на сусідній домівці «Не ображайтеся», який залишили будівельники, що поспішали здати будівлю і залишили чимало недоробок попри проведені внутрішні роботи, навіть, паркети.

Надія Біляєва: Мені на думку прийшла російськомовна пісня про хмарочоси: «Небоскрёбы, небоскрёбы…, а я маленький такой». Можливо, молодші люди пристосуються до умов життя в хмарочосах, а ті, хто виріс в домівках центра міста добре пам’ятають як розширювався життєвий простір завдяки верандам, балконам, закритому двору. Зрозуміло, що було багато негараздів, наприклад, з дворовими туалетами, але культурний простір з переглядом фільмів, дитячими іграми у дворі сприяв психічному здоров’ю людини. Маю надію, що будемо далі жити.

Записала Марія Фетісова.