Пенсіонери продовжують онлайн-заняття напрямку «Українська платформа багатонаціональної Одещини». Вони переклали й обговорили статтю «В год Быка — по-одесски: где и как в городе «отметились» Бычки, Коровки и Телята?» (Одесская жизнь, 2020-12-23).

«В рік Бика – по-одеські: де і як в місті «відмітились» Бички, Коровки, Телята»?

Іде рік Білого Металевого Бика, швидко він стане «головною» нашою твариною. Й поки народ вирішує, як правильно зустрічати Бика (Корову, Теля, Бугая, Бізона, Зубра), ми задали собі питання: що саме в Одесі з ними пов’язано? Де в місті ці тварини зробили «мітки», які в рік Бика автоматично стануть нашими охоронцями?

Я люблю Бугаївку!

По перше, відмітимо: в місті є цілий район, який називається Бугаївка, там ж й знаходиться вулиця Бугаївська. Це порівняно невеликий район Молдованки — в межах вулиць Михайла Грушевського, Балківської, Дальницької й лінії залізної дороги.

Одеський краєзнавець, геолог, автор книг про Одесу Дмитро Жданов розповів, що назва вулиці Бугаївської, да й сам район Бугаївка, походить не від якогось «знаного» прізвища, а від слова «бугай» (бик). Місцеві жителі тримали тут худобу, тобто скот, (в Одесі був й Скотський провулок), вони гнали його на продаж на сучасний Староконий ринок (в минулому Скотський базар). Є версія, що жителі цього району привозили питну воду на возах в інші частини міста, а ці тяжкі підводи могли тягнути аж ніяк не коні, а тільки бики (бугаї). Взагалі, Бугаївку в прийдешньому році треба сильно любити як знакове місце. До речі, нещодавно там з’явився знак з висловленням в любові до Бугаївки. Ще згадаємо, що в Одеській області є село Бугай Роздільнянського району.

В скульптурі й жартома

Щодо скульптур й арт-об’єктів. Тут дійсно все зрозуміло: це відомий Бик – тобто Зевс в образі Бика — герой скульптурної композиції «Викрадення Європи» (скульптор А.Токарев, архітектор В.Чепелєв) на 9-ій станції Великого Фонтану. Благо, не так давно його покрили антивандальною сумішшю.

А тепер самий час згадати про корову Роміну з вулиці Дерибасівській, яка подорожує. Ще одна корова є на Гаванній, менш відома, але натуральних розмірів, вона також полюбляє усілякі наряди. Не центром міста єдиним: у магазина на вулиці Вільямса «мешкає» ще одна корова, яка не полюбляє наряди, але усі вкупі – це вже стадо.

В районі 2-ої станції Люстдорфської дороги можна побачити Зеленого бика в увесь зріст. Цей ландшафтний Бичок — парубок міцний, справжній важковаговик.

«Золоте Теля» також пам’ятник, але особливий, тому про нього — окремо. Все буде добре. Бик нам доможе! Не може бути інакше, якщо відоме «Золоте теля» (підкреслюємо — теля, да ще золоте!) створено нашими Ільфом й Петровим! Так що якщо бажаєте задля всього доброго торкнутися до головного символу року, то вам — в Сад скульптур Одеського літературного музею. Там, поміж ніг Ільфа і Петрова, й виглядає їхня дитина — миле Золоте Теля.

На Преображенській вулиці є продовження «до теми»: кав’ярня «Золоте теля». Зображено молодого Бичка — на фасаді (до речі, гантелі громадянина Корейко — також тут).

На «Привозі» й в Зоопарку

Невже все? М’ясний корпус відомого одеського «Привозу» багато років  славився мега-«картинами» з зображенням корів-биків й щасливих радянських доярок. Картин вже немає. З’явилися інші — з сучасними домашніми вихованцями й доярками. Якщо вам захотілося побачити знак прийдешнього року на чергових мега-полотнах — завітайте в м’ясний корпус ринку «Привоз».

Ну й головне – завітайте в Одеський Зоопарк. Там ви побачите Бика й його братів у всьому розмаїтті. Причому, вживу.

Загадайте бажання — вони виповняться!

Пенсіонери поділилися враженнями:

Марія Фетісова: В доодеський період свого існування я отримувала від подруги листи, які вона швиденько власноруч писала в кав’ярні «Золоте теля». Листи були дуже романтичні – подруга насолоджувалася життям, маленькими приємними речами як то кава, натуральна, запашна, свіже заварена. Мені дивно, що кав’ярня ще досі жива, хоча пройшло вже не двадцять й не тридцять років з того часу як за Дюма, а подруга вже бабця, але виглядає як справжня одеситка – без віку. Скажу відверто, що мрію піти з нею в ту кав’ярню й просто випити кави. До речі, листа зберігаю.

Ще дуже рада, що топонім «Бугаївка» пережив ренесанс й використовується пересічним одеситом, раніше невеличку Бугаївку з’єднували з Молдованкою. Тут треба щиро подякувати поетові Багрицькому – саме в його віршах зберігся цей топонім.

Наталя Янкунас: Зрозуміло, що ми у тому часі, коли змішалися до кучі коні й люди. Напевно, це як культурні приливи й відливи – перший виносить усе в море, другий приносить вже у виді сміття, але дикуни з нього щось собі зладнають. Ось таким чином Бугаївка майже не загинула, а тепер оновлена з’явилася знов. 

Надія Біляєва: Чудові кумедні корівки є в Шабо на «Європейській сироварні». То була найкраща екскурсія 2020 року – дякуємо Приморському терцентру! Маємо надію на те, що Бик переможе Щура, але за китайським гороскопом це відбудеться 10 лютого.

Записала Марія Фетісова.