Пенсіонери Приморського району, які є отримувачами соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку», продовжують працювати в онлайн-режимі. Темою обговорення став український борщ як кращий антивірусний захист; світовий тренд й претендент на внесення в список нематеріальної культурної спадщини України, а з часом й ЮНЕСКО.

Просуває наш ріднесенький борщ у світі відомий усім український кухар Євген Клопотенко за підтримки Міністерства культури і інформаційної політики. В Одесі кухар готував борщ на курячому бульоні. Незабаром на екранах кінотеатрів з’явиться фильм «Борщ. Секретний інгредієнт».

Борщ ми готуємо досить часто й фраза про те, що в кожної господині він особливий, відома майже всім. Роль борщу в повсякденному харчуванні дуже велика: це їжа, вітамінна бомба, зв’язок з родиною. Українець може вживати борщ не тільки на обід, але при  необхідності й вранці. Борщ вміють готувати не тільки жінки, але й чоловіки. Миска духмяного борщу з часником й шматочком сала не тільки підживлять, але й придадуть бадьорості духу.

Феномен борщу вивчають українські етнографи. Національна академія наук України і Інститут українознавства провели дослідження культури приготування борщу в різних регіонах країни. В 2019 році було видано книгу «Тексти про борщ», де зібрано більше двухсот способів його варки.

Крім того, існує своєрідний «Індекс борщу»  – оцінка купівельної спроможності українців, який час від часу підвищується через зростання цін на так званий «борщовий набор», до якого входять капуста, картопля, морква, буряк, цибуля, томатна паста, олія рафінована, зелень та квасоля. Мова йдеться, зрозуміло, про пісний борщ.

Пенсіонери поділилися враженнями:

Марія Фетісова: Пригадую як варили борщ в студентському гуртожитку. Прийшла моя черга готувати. Дівчата привезли домашню курку, яку треба було довго варити. Поки варився бульйон, я намагалася підготувати овочі. Пошинкувала, навіть, вже зпасерувала. Але отримала рішучого й переконливого опонента з Воловця Закарпатської області: треба не так варити борщ! Ольга, до речі пізніше я хрестила її донечку Марину, доводила, що буряк треба варити разом з куркою, потім його витягти й далі вже зварений дрібненько порізати. Така морока з буряком, з мого боку, на її погляд, була доцільна аби він не виварився. Зараз мій борщик, духмяний й яскравий від соковитих овочів півдня, вже обходиться без пасерування, він мліє на дуже маленькому вогнику й виходить дуже смачним – як вино. Він обов’язково зі сметаною й квасолею, якщо пісний. Коли пощастить на курку, то суто на бульйоні. Борщ українці вважають лікувальним. На початку карантину люди більш старанно готували борщ. Ще й примовляли, що готують кращий антивірусний захист!

Олена Д’якова: Мій борщ дуже делікатний, в його склад входять усі овочі звичайного борщового набору, які я ріжу дуже дрібненько. Але ще в ньому багато трав – я ж маю грузинське коріння. Тому, коли друзі приходять до нас в гості, то вони знають, що борщ зі сметаною або зупа з чечевицею – це така несподіванка, яка зігріє душу й тіло.

Надія Біляєва: Зрозуміло, в кожного свої секрети. Якщо не вмієш, але дуже намагаєшся, то шукай рецепти в Інтернеті. Але там безліч рецептів, які не обов’язково перевіряти на своєму шлунку. Хтось додає магічні кубики «Галина Бланка», хтось товчене сало – може воно й покращує смак борщу. Мій секрет в тому, що все свіжесеньке, але дехто добре розуміється на тому, що сам борщ покращує свої смакові властивості, коли добре настоїться. Навіть, чула що терплячі дружини, які мають чоловіків, що люблять чарку, поспішають саме вранці дати чоловікові борщу, щоб уникнути похмільного синдрому.

Ольга Кривобокова: Коли спілкувалася з нашими заробітчанами, то почула про те як чоловіки проходять експрес-курс домашньої кухні. В нашій культурі не всі чоловіки вміють готувати, але вміти приготувати яєчню вже цінується. Просунуті чоловіки завжди знаються на м’ясних стравах, навіть, говорять, що на геному рівні готувати м’ясо їм цікаво. Але й борщ – це така страва, яку люблять, шанують й готують усі українці. Борщ не вмістив усю таблицю Менделєєва, але він з’єднав й прошив наскрізь усю країну.

Записала Марія Фетісова.