Пенсіонери Приморського району, що відвідують напрямок «Українська платформа багатонаціональної Одещини» соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку» продовжують зустрічатися щовівторка і писати творчі роботі. Цього разу твір був про Волинь і його головне місто Луцьк.

Деякі факти про Волинь:

  • Найстарішому надпису на стінах замку Любарта майже 420 років. Автор надпису вказав 1602 рік.
  • Перший фільм в Луцьку показали в 1908 році з метою залучення до «Луцького товариства тверезості».
  • Луцький замок у Інтернет-голосуванні посів перше місце у Всеукраїнському конкурсі «Сім чудес України: замки, палаци, фортеці».
  • У Луцьку розташований найдовший будинок в Європі, який побудовано у 1969-1980 рр. (архітектори Василь Маловиця і Ростислав Метельницький). Довжина по осі – 3265 м, по 1 лінії – 1750 м. Має 88 під’їздів, які об’єднані в 38 адресів по двух вулицях. Населення на початок 2015 року – 9150 мешканців.
  • Найкраща реклама Луцька – 200-гривнева купюра. На лицьовій стороні банкноти зображена Леся Українка, Лариса Петрівна Косач (1871-1919), яка провела у Луцьку дитячі роки (1878-81), а на зворотній –  В’їзна вежа Луцького замку.
  • Луцьк – мала батьківщина багатьох відомих українців. Серед наших сучасників це футболіст Анатолій Тимощук; письменники Оксана Забужко, Юрій Покальчук, Василь Слапчук, Володимир Лис; співаки Василь Зінкевич, Сашко Положинський, режисер Олесь Санін. З Волині й Лариса Івшина, головний редактор газети «День». Волинянами є заслужені артисти України квартету «Акорд», так звані «Оксамитові голоси України»: Олег Гонтар, Микола Палій, Віктор Мрочко та Андрій Зарицький.
  • Улас Самчук (1905-1987), відомий український письменник, народився в Дермані на Волині (зараз Здолбунівський район на Рівненщині), помер в Торонто. У 30-х роках вживалися певні заходи щодо кандидування Уласа Самчука на Нобелівську премію за роман «Волинь».
  • Дермані родом також Борис Тен (1897-1983), український поет. Володів українською, грецькою, латинською, польською, німецькою, французькою, російською і чеською мовами. Був засуджений на десять років ув’язнення у виправно-трудових таборах. Покарання відбував на Далекому Сході (передовсім у Владивостоку). Врятували Бориса Тена (Миколу Хомичевського) у засланні спів, музика та знання чужоземних мов.
  • На Волині, в Устилузі, знаходиться музей композитора Ігора Стравинського, який він називав «райським куточком для творчості».

 

Пенсіонери написали творчу роботу про Волинь й поділились враженнями:

Марія Вячеславівна Фетісова: До рідних їжджу поїздом «Голубі озера» Одеса-Ковель, але виходжу на станції Здолбунів – це Полісся, до Ковеля – трохи ще залишається. Волинь – це чудова мальовнича природа: Шацькі озера, озеро Світязь. Там збирають гриби, ягоди, а також трави з лікувальними властивостями. Цей край надихнув Лесю Українку на створення «Лісової пісні», а мавки, лісові духи у жіночому обличчі, навіть, досі можуть запаморочити голову і завести у лісові хащі. Волиняни – світлоокі, високі і стрункі – дуже приємні в спілкуванні, гостинні і працелюбні. Сьогодні з них багато хто працює в Польщі, Італії і других європейських державах на будівництві, в сільському господарстві та доглядають немічних і старих. На кошти, які заробітчани привозять, вони відбудовують свої домівки з новітніх екологічних матеріалів з етнічними елементами. Зрозуміло, що дуже хотілось би побачити цей чудовий край на власні очі ще раз.

Ільяшенко Лариса Анатоліївна: Волинь – це півнички й захід України, знаходиться у межах Поліської низовини та Волинської височини. Багата озерами, яких понад двісті, а також річками і лісами. Головна ріка – Прип’ять з притоками. Утворена Волинська область у 1939 році. В її склад входять дев’ять місць: Луцьк, Володимир-Волинський, Камінь-Каширський, Любомль, Ковель, Берестечко, Горохів, Устилуг, Ківерці. У VII-X сторіччі тут жили старослов’янські племена – дуліби, бужани, волиняни. У X сторіччі Волинська земля входила до складу Київської Русі.  У 1199 році об’єднана в Галицько-Волинське князівство, населення якого вело боротьбу проти монголо-татарської навали. Початок XIV сторіччя – входить до складу Литовської держави. Після Люблинської унії 1569 (створення Речі Посполітої) – до Польщі. У 1793 відходить до Російської імперії. З 1797 року – Волинська губернія. В 1921-1939 рр. Волинь була під владою Польщі. Саме на Волині започаткувалося створення Української повстанської армії, яка боролася на незалежну Україну проти німців та московсько-комунистичного тоталітаризму.

Надія Іванівна Біляєва: Волинська область знаходиться в північно-західній частині України з центром у місті Луцьк. Область межує з Польщею і Білоруссю. Волинська область утворена у 1939 році. Свою назву отримала за історичною назвою регіону Волинь. В Луцьку пройшли дитячі роки поетеси Лесі Українки. В Луцьку є багато історичних пам’яток, які побудовані в період з тринадцятого по вісімнадцяте сторіччя. Відреставрований замок Любарта, кафедральний Петропавлівський костел 1939 року, Хрестовоздвиженська церква 1619 року, синагога Маленький замок чотирнадцятого-п’ятнадцятого століття.

Отже, поїхали разом з нами до Луцьку!

Автор: Марія Фетісова.