Пенсіонери Приморського району, які відвідують напрямок «Українська платформа багатонаціональної Одещини», отримали від «Вечірки» до Дня захисника України дарунок – статтю про Антона Головатого. Пам’ятник кошовому отаману в Одесі відомий майже всім.

Пенсіонери сумісними зусиллями склали квіз:

  1. Де розміщено пам’ятник Антону Головатому в Одесі? В Старобазарному сквері.
  1. Хто автори пам’ятника Антону Головатому в Одесі? Авторами скульптури є О.Токарєв і В.Чепелєв. Антон Головатий мовби зупинився на хвильку перепочити, присівши на камені поруч із бойовим конем і заглибившись у думи про майбутнє. Та так і завмерли обидва в бронзі – неподалік високої колони з ангелом-хранителем Одеси й України, біля підніжжя якої розміщені два камені з рельєфами-розповідями про становлення міста й держави та взяття чорноморцями турецької фортеці.
  1. Де і коли народився Антон Головатий? Де й коли народився сам козацький отаман Антон Головатий, історикам поки що так і не вдалося з’ясувати. Немає точних даних про місце загибелі й про дату смерті. Микола Аркас називає 12 січня, а Андріан Кащенко – 28 січня 1797 року…
  2. Яку освіту отримав Антон Головатий, які опанував мови? В умовах Магдебурзького права Антон отримав якісну освіту, досконало володів латиною, грецькою, французькою, польською та російською мовами, знав історію, географію, математику.
  3. Коли вперше зафіксоване в архівних матеріалах ім’я запорозького військового судді А.Головатого? В 1774 році, саме тоді рада Запорозького війська посилає його до Петербурга на чолі делегації добитися від імператриці повернення козакам споконвічних українських земель, відібраних незадовго перед тим царським урядом під слов’яно-сербські й слобідські поселення, а також переданих донському козацтву. Півроку шукає Головатий «правди» в столичних палацах, очевидно, не до кінця усвідомлюючи те, що зайвий раз демонструє чиновництву й самій Катерині II духовний надлам та слабкість запорозького козацтва. Хоч і тоді деякі козаки розуміли: запрошення іноземців-колоністів на українські землі та щедра їхня роздача придворним – частина імперської програми насильницької русифікації.
  4. Які нагороди отримав Антон Головатий ? Головатому вручено Георгіївського хреста за взяття козацькою флотилією в морських боях з турками о. Березань і Очаківської фортеці. Наступна офіцерська відзнака — орден святого Володимира отримана після штурму Ізмаїльської фортеці.  
  5. За які події Головатий став героєм народної пісні «Від Кілії до Ізмаїлова покопані шанці»? Після жорстоких боїв у руках козаків опинилося 26 бойових турецьких прапорів, щоправда, й понад 400 чорноморців «наклали головами». На думку дослідників, саме після цих виснажливих боїв –  за Ізмаїл та Кілію –  Головатий дізнався про свій подвиг.
  6. Що вам відомо про штурм Хаджибея? Точних подробиць, як діяв Головатий при штурмі Хаджибея (Одеси), не знайдено й досі. У серпні 1789-го він отримав ордер (наказ) взяти фортецю. У наступ козаки пішли трьома кінними й трьома пішими полками, поруч із батальйоном російської піхоти. Турки не витримали стрімкої атаки – фортеця впала.
  7. Що сказав про Головатого Йосип де Рибас? Й. де Рибас: «Росія утвердилася в Хаджибеї під тупіт запорозького гопака».
  8. Що вам відомо про «каральний» указ щодо переселення загартованих у боях «вірних чорноморців» чимдалі від знищеної Січі й України – у далеку Тамань? Указ про спровадження козаків із України для ведення воєнних кампаній з чеченцями, осетинами та іншими народами Північного Кавказу від 30 липня 1792 року підписано імператрицею.  Імператриця «дарувала» козакам «в области Таврической остров Фанагорию, с землей между рекой Кубань и Азовского моря лежащего и простирающегося от Фанагории к морю до Ейского городка…». Фактично відправляла на вірну смерть, залишаючи відвойовані в турків землі у межиріччі Дністра та Бугу для роздачі своїм придворним.
  9. «Останній кошовий чорноморців» – це про Головатого. Хто призначив його останнім кошовим отаманом,  Головатий так і не встиг дізнатися. На думку дослідників, що саме в ті січневі дні 1797-го призначив його новий російський імператор Павло I кошовим отаманом Чорноморського війська. Він і був, як вважають історики, останнім кошовим чорноморців.
  10. Як Тарас Шевченко подякував Антону Головатому? В творчому доробку Т.Г.Шевченка є ескіз «Антон Головатий біля Неви», 1843, також вірш «До Основ’яненка». Певні відомості про Головатого Шевченко міг одержати й від Я.Г. Кухаренка, наказного отамана Чорноморського козацького війська, письменника, який, очевидно, й звернувся до художника з проханням виконати портрет Головатого. Шевченко назвав козачого отамана «Наш завзятий Головатий».

Пенсіонери поділилися враженнями:

Олена Д’якова: В історії Одеси багато цікавих сторінок, особистість Головатого пригортає увагу до себе зовсім не як джерело для складання новітніх міфів, а як можливість зазирнути у славетне минуле. Про нього писав Олекса Різників, наприклад, в його «Словогроні» про прізвища одеські є такий рядок: «У розпорядженні Головатого були три кінні козацькі полки полковника Кіндрата Табанця». Походження прізвища Головатий іде, скоріше, від «людина з великою головою», тобто людина досить розумна.

Надія Біляєва: Для Одеси Антон Головатий – один з самих важливих запорозьких козаків. Пам’ятник у центрі міста є улюбленим місцем прогулянок дітей з бабусями й дідусями. Але не всі знаються на історії, не всі, нажаль, можуть розповісти щось дотепне про Антона Головатого. Тому – вчимося!

Записала Марія Фетісова.