Про особистість і творчість легендарної поетеси Лесі Українки засобами кінематографії

ПЕРЕКЛАД (газета «День», Сергій ТРИМБАЧ)

«Чи цікавилась Леся Українка кіно — про це мені, на жаль, нічого не відомо. Боюсь, що ні, не було такого інтересу. Не дожила вона до фільмів високого мистецького рівня, та й походи в тодішні кінотеатри, зважаючи на стан її здоров’я, були їй не на часі і не на силі. Не так просто відповісти і на зустрічне питання: чи любить кіно Лесю Українку і її творчість?

Тривалий час творчість Лесі Українки не привертала уваги кінематографістів — у першу чергу внаслідок поширеного уявлення про особливу складність її творів, власне їхню некінематографічність. Мовляв, кіно ж для мас, а масам Лесині витвори далекі й зависокі: треба задирати голови, щоби розгледіти, а довго у такій позі не встоїш».

Автор нагадує деякі кінематографічні стрічки, які знімалися щодо біографії й  творчості Лесі Українки:

  1. Документальні стрічки «Леся Українка», 1957, 1969, 1971.
  2. «Лісова пісня» до 90-ліття Лесі Українки, 1961, автор Віктор Івченко, у головної ролі — школярка Раїса Недашківська, яка відвідувала гурток при Київському Палаці піонерів, яким керував Володимир Губатенко, учень Леся Курбаса.
  3. Нова версія твору Лесі Українки: «Лісова пісня. Мавка», Київська кіностудія імені О.Довженка, 1981, Юрій Іллєнко загострить колізію протистояння двох стихій — приземлено-побутової і високої романтичної. У головній ролі актриса Людмила Єфименко, що поєднала в собі певну жорсткість і непоступливість характеру з пластикою Мавки, істоти, що належить міфології Природи і природного.
  4. Наприкінці 1980-х,  тенденцію філософського відтворення драматургії Лесі Українки  зміцнив режисер Олег Гойда в екранізації першої драми Лесі Українки «Блакитна троянда» (1988,»Укртелефільм»). Драма кохання й водночас драма екзистенціальна, про буттєві зашморги людського життя. Є тут і проблематика, пов’язана із самоствердженням жінки у суспільстві.
  5. Біблійні твори письменниці («На полі крові», Йоганна, жінка Хусова», «Одержима») лежать в основі фільму «На полі крові. Aceldama»  (2001, Одеська кіностудія). Постановник стрічки Ярослав Лупій зосереджується на дослідженні двох крайніх проявів смертного гріха — гордині, гріха Іуди та гріха Йоганни Міріам — одержимості духом.
  6. 100-літній ювілей Лесі Українки 1971 року стимулював появу біографічної стрічки, автором сценарію якого був один із лідерів свого літературного покоління Іван Драч. Фільм про драматичні обставини роману поетеси та революціонера-марксиста Сергія Мержинського, про те, як із перипетій життєвої трагедії проростає поема «Одержима». В фільмі «Іду до тебе» за сценарієм Івана Драча, оператором був Олександр Ітигілов, в головній ролі російська акторка Алла Демідова.

За думкою автора, роман кіно з Лесею Українкою ще тільки при своїх початках…

Пенсіонери поділилися враженнями:

Надія Біляєва: Екранізація творів може залишитися тільки переглядом, а  може підштовхнути до знайомства з творчістю автора. Вдала екранізація, яка поєднує творчість з біографією, тільки на користь.

Тетяна Гудович: до 150-річчя Лесі Українки багато з’ясувалося фактів біографії поетеси: її родовід, відносини  з матір’ю. Через біографію – до творчості – тільки такий шлях знайомства з літературною спадщиною годиться для людей зрілого віку.

Марія Фетісова.