Несподіваною радістю для слухачок «Університету третього віку» напрямків «Українська платформа багатонаціональної Одещини», кулінарії  і ЗОЖ стала вищеназвана стаття. Маріанна Душар – вона ж пані Стефа – разом з авторкою Тетяною Козиревою вщент розбили стереотип, що кулінарні програми заполонили ЗМІ і фактично себе вичерпали. Навпаки, кулінарна тема, якщо вона має ментальне коріння, є багатошаровою, корисною і цікавою. Особливо для дівчаток і жінок, бо вони ростуть і виховуються у родинному середовищі, де відробляються, передаються і модифікуються рецепти від складних за складом і технологією приготування до спрощених, але тих, що мають привабливу родзинку. Хоча не будемо випробовувати нові стереотипи.

Багатошаровість теми нескінчена. Тільки почали відкривати для себе франкознавство, в якому зустрілися з дружиною Івана Франка, Ольгою Франко, яка написала книжку про галицьку кухню. «Перша українська загально-практична кухня» (Коломия, 1929).

Ще впізнаним є ім’я Дарії Цвєк «Солодке печиво», 1989. Кулінарний бестселер перевидавали дев’ять разів й він був майже у всіх, хто намагався вдома навчитися пекти печиво або якийсь пляцок. До речі, виготовлення пляцка свідчить про кулінарну майстерність. 

Швидке сьогодення залишило на вибір для господині вміти випікати й мати свій авторський сімейний рецепт пляцка або не заморочуватися з цього приводу. Але карантинна пауза, на щастя, надає можливість переглянути свої нотатки з дівочих років та згадати найпростіші вироби: яблучну шарлотку, «зебру», медовик тощо.

Можливо, дехто згоден відцифрувати кулінарні записи минулих років своїх матусь й бабусь – превелика подяка за ідею.

Пенсіонери поділилися враженнями:

Людмила Грубник: Вчуся все життя, ніколи не соромлюся перепитати, щоб зрозуміти і запам’ятати. Добре знаю, що в родині має бути борщ і суп, а також печиво або сухарики. Коли є домашня проста їжа, тоді немає негараздів.

Надія Біляєва: Готую домашню консервацію, як в нас кажуть російською – «закрутки». Ось робила з баклажанів нескладну закуску з морквою, цибулею та перцем – взимку все піде. А зараз треба варити сливу, вона вже достигла, недорога, не потребує багато цукру. Від всього отримую задоволення.

Записала Марія Фетісова.