Пенсіонери Приморського району, які отримують соціально-педагогічну послугу «Університет третього віку», в Одеській обласній універсальній науковій библиотеці ім. М. Грушевського відвідали виставку-презентацію «Магія вишивки –  рукотворна краса» майстрині художньої вишивки Наталі Коваленко.

Наталя Коваленко розповіла, що зайнялася рукоділлям несподівано для себе. Сімейні обставини склалися таким чином, що деякий час жінка доглядала матір, яка хворіла, та знаходилася з нею поруч. Вишивка прийшла на виручку у складні часи, коли Наталя була вже на пенсії.

Професійна кар’єра інженера-проєктировщика в інституті «Гипроград», офіційна назва якого ВАТ «Одесгражданпроект», з нею достатньо успішно суміщалися сімейні й домашні клопотання, не залишали часу для заняття будь-яким захопленням. Захоплення по-нашому або хобі по-другому, на перший погляд, несе відтінок легкості й несерйозності: хочу – роблю, хочу – відкладаю в бік. Але це не про людей з українським корінням. З давних давен дівчаток привчали до кропіткої праці, щоб вони встигли й собі приготувати добре придане: скатертини, рушники, занавески, рубахи, головні убори, й для майбутнього чоловіка – всього не перелічити.

Наталя контактна й відкрита, вона не приховує своїх років, хоча й не відповідає своєму біологічному віку. Уся сяє внутрішнім світлом, нагадуючи квіти своїх виконаних з любов’ю вишиваних робіт. Й хоча її  роботи  виконано за ескізами, яких сьогодні велика кількість в Інтернеті, в кожну  вкладена частичка її душі. Звідки й враження, що усі надані на виставку роботи, усі до єдиної є авторськими.

Майстриня щиро ділиться особистими секретами. На кожну роботу потребується достатньо часу, вимірюємого не днями й тижнями, а місяцями. До роботи Наталя Миколаївна береться тільки в хорошому настрою. Медитація-настрой на роботу допомагає зосередитися, заспокоїтися, відійти на деякий час від маячні.

Вишивка сьогодні переживає своєрідний бум, вона як то кажуть в тренді. Безумовно, люди намагаються заробити (чом ні, якщо робота виконана майстерно). От тільки перелічити усі хрестики й помножити на дві копійки, щоб отримати орієнтовну вартість роботи, праця вже нелегка. Продати роботу, да ще й в добрі руки – задача архіскладна.  

Роботи об’єднано за темами або циклами: квіткової тематики, галереї жіночих портретів. Наталя Миколаївна справедливо бачить вишиті роботи ідеальним подарунком, й подарунок дійсно співпадає з людиною, яка й не мріяла отримати таке щастя.

Майстриня говорить про те, що вишивка через медитацію,  терапію кольором, а також ефективну прокачку мозку завдяки мілкої моториці пальців рук дуже позитивно впливає. Недарма говорять, що інтелект знаходиться на кінчиках пальців рук.  

За вісім років системної наполегливої праці майстрині зібралося досить робіт, які просили вийти за межі квартири й знайти прихильників і друзів. Виставка як своєрідний рубіж й показник, говорить, що  майстриня має внутрішню потребу передати знання учням, одноліткам, зацікавленим людям. Перехід на новий рівень майстрині художньої вишивки підтверджують роботи, які є оберігами. Бережно узяв в руки, пенсіонери растягли весільний рушник, який з обох сторін виглядав однаково: ані вузлика – дійсно, магія вишивки – рукотворна краса.

Тоненька дівоча фігура, розумні очі, світла посмішка – саме такою предстала майстриня художньої вишивки Наталя Коваленко перед групою пенсіонерів. Питання йшли одне за другим, щодо вишивки й, зрозуміло, життя. Доброта, чистота, бажання поділитися з тим, хто поруч секретами душевної рівноваги, не  розтраченою впусту енергією, розповісти іншим про техніки вишивання – все це  Наталя Миколаївна успішно транслює світу. Пенсіонери поділилися враженнями:

Ірина Бойко: Зустріч з Наталею Коваленко для кожного з нас стала знаком, що не треба опускати руки долу, треба боротися, залишатися людиною, жінкою – це все можливо. Я вражена роботами майстрині. Коли почула, що Наталя ще й складає вірші, запропонувала зробити до кожної роботи римовану мантру.

Тетяна Куліковська: Чудова людина відкрилася нам, за що їй велике спасибі.

Фото надала Надія Біляєва, срібний волонтер ресурсного центру «Прима-центр – 60+».

Марія Фетісова.